Ez volt az élő közvetítésünk a vb-selejtezők sorsolásáról.
Az európai vb-selejtezők ugyan már márciusban elrajtolnak, de a története tizedik vb-szereplésére 1986 óta váró magyar nemzeti együttes legkorábban júniusban kezdi meg a kvalifikációs sorozatot, mert márciusban a törökökkel vív oda-visszavágós osztályozós párharcot a Nemzetek Ligájában, az élvonalban maradásért.
Nyolc válogatott érintett a márciusi NL-negyeddöntőben, a továbbjutóknak pedig mindenképpen a hat négycsapatos csoport egyikébe kell kerülniük, ezért ott a négy párharc győztesét és vesztesét húzzák ki. A hat ötösbe csak egyetlen olyan csapat kerülhet, amely érintett a negyeddöntőben vagy osztályozón, azaz a magyarok akkor lesznek nagyobb csoportban, ha a legerősebb kalapból elkerülik a negyeddöntős riválisokat, azaz Olaszországot, Németországot, Dániát, Portugáliát, Hollandiát, Spanyolországot, Horvátországot és Franciaországot.
Az ötcsapatos csoportokban márciusban, júniusban, szeptemberben, októberben és novemberben tartanak dupla játéknapokat, míg a kvartettekben csak ősszel kezdődik a küzdelem. A magyarok előbbi esetben márciusban lennének szabadnaposak az NL osztályozója miatt, utóbbi esetben pedig júniusban lenne két szabad időpontjuk barátságos mérkőzés lekötésére.
A 2026-os vb-n az eddigi 32 helyett immár 48 válogatott küzd majd az Egyesült Államokban, Mexikóban és Kanadában, Európából az eddigi 13 helyett 16 csapat lehet majd ott a tornán.
1. kalap: Franciaország, Spanyolország, Portugália, Olaszország, Horvátország, Hollandia, Dánia, Németország, Anglia, Belgium, Svájc, Ausztria
2. kalap: Ukrajna, Svédország, Törökország, Wales, MAGYARORSZÁG, Szerbia, Lengyelország, Románia, Görögország, Szlovákia, Csehország, Norvégia
3. kalap: Skócia, Szlovénia, Írország, Albánia, Észak-Macedónia, Georgia, Finnország, Izland, Észak-Írország, Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Izrael
4. kalap: Bulgária, Luxemburg, Fehéroroszország, Koszovó, Örményország, Kazahsztán, Azerbajdzsán, Észtország, Ciprus, Feröer-szigetek, Lettország, Litvánia
5. kalap: Moldova, Málta, Andorra, Gibraltár, Liechtenstein, San Marino
A FIFA elnöke köszönti a vendégeket Zürichben.
Az UEFA elnöke, aki egyben a FIFA alelnöke is, szintén köszönti a résztvevőket, ő videoüzenetben mondta el a gondolatait.
Az eddigi európai világbajnokokat vesszük sorra korabeli felvételeken.
Gyorsan elmondják a részleteket, mit kell tudni a sorsolásról és kezdődik is a legfontosabb része a műsornak.
Mindenkinek jutott egy rövid kisfilm.
A német-olasz NL-negyeddöntő párharc győztese kerül majd az első csoportba, Svájc a másodikba.
A portugál-dán párharc vesztese jön a C csoportba, és a panyol-holland párharc vesztese csak a G csoportba mehet, így ugrottunk most pár csoportot. Az osztrákok a H csoportba kerültek.
A német-olasz párharc vesztese kerül majd az I csoportba - ezek a megkötések a Nemzetek Ligája márciusi és júniusi meccsei miatt vannak. A belgák a J csoportba kerültek.
Ők a K csoportba kerültek, a francia-horvát párharc győztese kerül a D csoportba.
A holland-spanyol NL-párharc győztese kerül az E csoportba, a francia-horvát párharc vesztese megy az L csoportba és a portugál-dán győztese megy az F csoportba.
Itt is egy kis videós bemutatással indul a felvezetés.
Ők az A csoportba kerültek, második a svéd csapat, ők Svájc mellé a B-be kerültek.
Ők a G csoportba kerülnek, majd jönnek a görögök, akik kerülhettek a C-be.
Ők mehettek a D csoportba, majd a törökök kerültek elő, akik az E csoportba kerültek.
Az F csoportba kerültünk, ahol a portugál-dán párharc győztesével találkozunk majd.
Ők az osztrákok mellé kerültek, még annyi megjegyzés, hogy mi így négyes csoportban szerepelünk majd. Norvégia az I csoportba került, Wales pedig a J-be Belgium mellé.
A szerbek kerültek Anglia mellé, a csehek pedig az L csoportba, ahol a francia-horvát párharc vesztese vár majd rájuk.
Innen is minden csoportba kerül egy csapat, őket is röviden bemutatják.
Az A csoportba kerültek, Szlovénia a B-be Svájc és Belgium mellé, Skócia ment a C csoportba a görögök mellé.
Ők a lengyel csoportba mennek a G-be, majd bosnyákok kerültek a H csoportba Ausztria és Románia mellé.
Az I csoportba kerültek a norvégok mellé és a német/olasz vesztese mellé. Észak-Macedónia a J csoportba megy Belgium és Wales mellé.
Ez az ukrán csoport, majd Albánia megy az E-be, ők az angol, szerb csoportba kerülnek.
Grúzia ment a török csoportba, Montenegró a csehek mellé, így nekünk Írország maradt.
Mi már csak egy ellenfelet kapunk tehát, hamarosan teljes lesz a csoportunk, azt leszámítva, hogy a portugál-dán párharcra márciusig kell majd várnunk.
Luxemburg az első csapat, amely az A csoportba megy, a német/olasz, szlovák, északír csapat mellé. Koszovó megy a B-be, Svájc, Svédország és Szlovénia mellé.
Ők a portugál/dán vesztese, a görögök és a skótok mellé mennek. Azerbajdzsán a D csoportba kerül Izland és Ukrajna mellé.
Ő a G csoportba mennek a lengyel, finn csoportba. Ciprus jön, ők a H csoportba mennek Ausztria, Románia és Bosznia mellé.
Ők az I csoportba mennek a norvég, izraeli csoportba, valamint a német/olasz csapatok mellé. Kazahsztán a J csoportba került Belgium, Wales, Macedónia mellé. Bulgária megy az E csoportba a török, grúz csoportba.
A lettek a K csoportba mennek az angolok, a szerbek és az Albánok mellé, Feröer megy az L csoportba, így nekünk maradt az örmény válogatott.
Már amennyire ismerni lehet: Portugália vagy Dánia, Írország és Örményország lesz az ellenfelünk. Az első csapat automatikusan kijut, a második pedig egy selejtezős ágra kerül majd másik három csapat mellé. Még hat csapatot kisorsolnak majd a G-től az L csoportokig, de minket ez már nem érint.
A-csoport: német–olasz győztese, Szlovákia, Észak-Írország, Luxemburg
B-csoport: Svájc, Svédország, Szlovénia, Koszovó
C-csoport: portugál–dán vesztese, Görögország, Skócia, Fehéroroszország
D-csoport: francia–horvát győztese, Ukrajna, Izland, Azerbajdzsán
E-csoport: spanyol–holland győztese, Törökország, Grúzia, Bulgária
F-csoport: portugál–dán győztese, Magyarország, Írország, Örményország
G-csoport: spanyol–holland vesztese, Lengyelország, Finnország, Litvánia, Málta
H-csoport: Ausztria, Románia, Bosznia, Ciprus, San Marino
I-csoport: német–olasz vesztese, Norvégia, Izrael, Észtország, Moldova
J-csoport: Belgium, Wales, Észak-Macedónia, Kazahsztán, Liechtenstein
K-csoport: Anglia, Szerbia, Albánia, Lettország, Andorra
L-csoport: francia–horvát vesztese, Csehország, Montenegró, Feröer, Gibraltár
A magyarok ősszel játsszák a vb-selejtezős mérkőzéseiket, márciusban pedig a törökökkel vívnak oda-visszavágós osztályozós párharcot a Nemzetek Ligájában, az élvonalban maradásért.