Vágólapra másolva!
Egy fejezet hamarosan lezárul a világ egyik legsikeresebb futballcsapatának életében, ugyanis az angol rekordbajnok Manchester United brit kormány által támogatott gigantikus stadionterve megkapta a zöld jelzést, így szinte biztos, hogy a legendás Old Trafford helyére pár éven belül egy ultramodern, 100 ezer férőhelyes létesítmény épülhet. Ennek kapcsán összegyűjtöttük a Manchester United ikonikus stadionjának legemlékezetesebb mérkőzéseit és pillanatait.

Az Old Trafford nemcsak Anglia, hanem az egész világ egyik legismertebb és legikonikusabb stadionja. A Manchester United otthonaként szolgáló létesítmény több mint száz éves történelemmel büszkélkedhet, azóta pedig számos legendás mérkőzéssel, felejthetetlen pillanattal és sikerrel örvendeztette meg a szurkolóit. 

Manchester United
A Manchester United stadionjának jövője évek óta téma, most zöld utat kapott a lebontás
Fotó: AFP

A Manchester United otthonának története

Az Old Traffordot Archibald Leitch skót építész tervezte, aki számos más brit stadiont is megálmodott. A stadion 1910. február 19-én nyitotta meg kapuit egy Liverpool elleni mérkőzéssel, amelyen azonban 4-3-ra kikapott a Manchester United. Azóta számos átalakításon és fejlesztésen ment keresztül a létesítmény. A második világháborúban szinte teljesen lebombázták a németek, így a klub több évig a városi rivális Manchester City otthonában játszotta a meccseit, amíg a stadiont újjá nem építették.

Először az 1966-os angliai világbajnokság miatt bővítették a stadion kapacitását, legutóbb pedig 2006-ban esett át renováláson, azonban már évek óta téma volt a szurkolók körében az „Álmok Színházaként” is ismert létesítmény fejlesztése.

Manchester United v Manchester City - Barclays Women's Super League
A 74 ezer férőhelyes Old Trafford rendre megtelik a Manchester United hazai meccsein
Fotó: NurPhoto via AFP 

Az Old Trafford jelenlegi befogadóképessége 74 ezer fő, amivel a Wembley stadion mögött Anglia második legnagyobb stadionja, ráadásul rendre meg is telik a United hazai meccsein, olyannyira, hogy az előző szezonban Európa-szerte a harmadik leglátogatottabb stadion volt.

Egérinvázió, beázás, katasztrofális helyzet

Az utóbbi időben több aggasztó hír is napvilágot látott az idén már 115 éves stadion állapotával kapcsolatban. Egy tavaly év végén végzett higiéniai ellenőrzés során például egérürüléket találtak a létesítmény földszinti vállalati lakosztályaiban és egy élelmiszerboltban. Emiatt a világ egyik leghíresebb stadionjának higiéniai besorolása négyről kettő csillagosra csökkent. 

A klubnál azóta orvosolták a problémát, de a higiénia mellett szerkezeti problémák is adódtak: tavaly májusban annyira megtelt esővízzel a tetőelvezető rendszer, hogy beázott a stadion. Bár az elvezetőt megjavították, decemberben a Bournemouth elleni vereséget követő sajtótájékoztatón víz csöpögött a mennyezetből. 

Ezek a kellemetlen incidensek pedig rámutattak arra, hogy a stadion elöregedett és korszerűsítésre van szükség.

Az Old Trafford jövője

Salford városrész önkormányzata, sőt a brit kormány is támogatja a Manchester United otthonának megújulásáról szóló terveket, a klub kisebbségi tulajdonosa, Sir Jim Ratcliffe által szerényen csak "az Észak Wembley-je" néven emlegetett projektet. Anglia leggazdagabb embere egy olyan épületet szeretne, amellyel az északi futballrégió legpatinásabb stadionjává válna a MU otthona, s emellett az Old Trafford környéke is teljesen megújulna. Ez a projekt állítólag 7,3 milliárd fontos bevételt generálhatna a brit gazdaságnak és nagyjából 90 ezer munkahelyet teremthetne. 

Látványterven a Manchester United új stadionja
Fotó: AFP

Az tehát már egészen biztos, hogy az Old Trafford két évtized után megújul, csak kérdés, hogy pontosan milyen formában. 

Jelenleg két lehetőség áll fenn: az egyik a meglévő 74 ezres Old Trafford felújítása, és befogadóképességének 88 ezer főre bővítése, illetve a másik egy 100 ezer férőhelyes, ultramodern létesítmény építése, ami az Egyesült Királyság legnagyobb stadionja lenne.

Mindkét lehetőség komoly kihívásokkal járhat. 

Egyrészt a felújítás következtében csökkenne az Old Trafford befogadóképessége, ami a bérletesek miatt is okozhatna fejtörést. Emellett sokak szerint a történelmi értékekkel rendelkező létesítményt meg kellene tartani, ugyanakkor a stadion rossz állapota miatt anyagilag jobban megérné a klub számára egy új létesítmény felhúzása. A korszerű, hipermodern stadion azonban jelentős költségekkel járna, nagyjából kétmilliárd fontba kerülne. Mivel az új stadion a mostani helyén épülne, így az biztos, hogy a vezetőségnek a hazai meccsekre ideiglenes otthont kell majd találnia. A MU vezetősége várhatóan a szezon végéig meghozza a döntést ezzel kapcsolatban.

Legendás meccsek az Old Traffordon

A világ egyik legismertebb futballstadionja joggal büszkélkedhet az „Álmok Színháza” becenévvel, hiszen a legendás időkben, így a Matt Busby, majd a Sir Alex Ferguson időszakban is számtalanszor lehettek a szurkolók szemtanúi annak, hogy az álmok valóban valóra válnak. Ugyan felsorolni is nehéz, hogy hány emlékezetes mérkőzésnek, katartikus győzelemnek, vagy épp drámai fordulatnak, és persze megható búcsúnak adott otthont az Old Trafford, de megpróbáltuk összegyűjteni a tíz leginkább felejthetetlen mérkőzést, és pillanatot a legendás stadion 115 éves múltjából.

  1. Manchester United-Real Madrid 4-3 (2003)

Kevés olyan meccs van az Old Trafford történetében, amikor a Manchester United szurkolói az ellenfél játékosát méltatták. A 2002/03-as idény BL-negyeddöntőjének visszavágója azonban pont ilyen volt. Az első mérkőzését 3-1-re elveszítő angol sztárcsapat remekül játszott a Real Madrid ellen, David Beckham két góljának is köszönhetően pedig nyerni tudott - igaz, a továbbjutáshoz ez is kevés volt, mivel Ronaldo Nazário a túloldalon háromszor is megvillant. A mesterhármast szerző brazil fenomén ráadásul olyan teljesítményt nyújtott, hogy a lecserélésekor állva tapsolta meg őt az Old Trafford közönsége.

2. Manchester United-Arsenal 6-1 (2001)

Az ezredforduló elején az Arsenal és a Manchester United uralta az angol focit, így különösen nagy dolognak számított, hogy a két együttes 2001. február 25-én rendezett rangadóján kiütötte az Ágyúsokat Ferguson együttese. Dwight Yorke mesterhármasának is köszönhetően a United már bő félóra után 5-1-re vezetett, a végeredményt aztán Teddy Sheringham állította be a 90. percben.

3. Manchester United-Arsenal 8-2 (2011)

Az Arsenal történetének egyik legsúlyosabb vereségét az Old Traffordon szenvedte el, miután 8-2-re kikapott a MU-tól. Wayne Rooney mesterhármasa mellett Nani és Ashley Young is gyönyörű gólt szerzett azon a meccsen.

4. Manchester United-AS Roma 7-1 (2007)

A Roma jó előjelekkel utazhatott Manchesterbe, ugyanis a Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első mérkőzését 2-1-re megnyerte. Sir Alex Ferguson legénysége azonban az Old Traffordon teljesen más arcát mutatta, mint az olasz fővárosban, és végül a BL történetének egyik legemlékezetesebb fordítását produkálva, többek között Cristiano Ronaldo két góljának is köszönhetően 7-1-re nyert, amivel bejutott a az elődöntőbe, ám a négy között egy másik olasz csapat, az AC Milan jelentette a végállomást.

5. Manchester United-Manchester City 4-3 (2009)

A két városi rivális rengeteg emlékezetes rangadót vívót már egymással, ám a 2009. szeptember 20-ai bajnokijuk nem csak gólokban, de drámai fordulatokban is gazdag volt, így egész egyszerűen helye van a listán. A rendes játékidő végén még 3-2 állt az eredményjelzőn, ám előbb a 90. percben Craig Bellamy találatával egyenlített a City, majd az aranylabdás Michael Owen 96. percben szerzett góljával megszerezték a Vörös Ördögök a három pontot.

A mérkőzés után a szakértők, sőt még Sir Alex Ferguson is a „valaha volt legjobb manchesteri derbinek” nevezte a találkozót.

"A védelmünk három gólt ajándékozott a Citynek, de a meccs képe alapján akár kiütéses győzelmet is arathattunk volna. Ha jól védekezünk, úgy, ahogyan szoktunk, akár hat nulla vagy hét nulla is lehetett volna a javunkra. Így viszont minden idők talán legjobb manchesteri derbije lett ez a mérkőzés" – nyilatkozta a meccs után Ferguson a Sky Sportsnak. 

6. Manchester United-Manchester City 5-0 (1994)

Egy másik fényes diadal a Manchester City ellen: 1994. novemberében a United Eric Cantona és Andrej Kancselszkisz vezérletével kiütötte az akkor még jobbára középcsapatnak számító Cityt.

7. Manchester United-Southampton 9-0 (2021)

Március 4-én lesz kereken 30 éve, hogy a Manchester United történetének egyik legnagyobb győzelmét aratta a Premier League-ben. Az 1995-ös bajnokin Andy Cole öt góljának is köszönhetően a United kilenc góllal végezte ki az Ipswich Town együttesét. Vélhetően kevesen gondolták, hogy a Sir Alex Ferguson 2013-as távozása óta jobbára csak önmagát kereső United képes lesz megismételni az Old Traffordon a 9-0-s sikert, de 2021-ben a Southampton ellen sikerült.

2021-ben történelmi pillanatnak lehettek szemtanúi a MU szurkolói
Fotó: AFP

Igaz, Ole Gunnar Solskjaer csapata már a 2. perctől emberelőnyben játszhatott. A kilenc gólt egyébként hét különböző játékost szerezte, ami klubcsúcs. A túloldalon pedig Jan Bednarek döntött negatív rekordot azzal, hogy egy meccsen belül öngólt szerzett, összehozott egy tizenegyest, és piros lapot kapott.

8. Manchester United-Newcastle United 4-1 (2021)

Ez a mérkőzés nem feltétlenül az eredmény, sokkal inkább Cristiano Ronaldo miatt maradt emlékezetes. A portugál klasszis először játszott régi-új csapatában, azután, hogy 12 év után visszatért Manchesterbe, és rögtön két góllal vette ki a részét a Manchester United győzelméből. Ronaldo góljai IDE kattintva megtekinthetőek.

Cristiano Ronaldo a Manchester United történetének egyik legnagyobb sztárja
Fotó: AFP 

A meccset a hajrában a szintén portugál Bruno Fernandes döntötte el, miután 25 méterről bombázott a bal felső sarokba, a végeredményt pedig Jesse Lingard állította be.

9. Manchester United-Barcelona 1-0 (2001)

A 2007/08-as szezon BL-elődöntőjének visszavágója nem volt egy kimondottan sok gólos meccs, ugyanis a MU 1-0-ra nyert, ám ez óriási győzelem volt. Az angol rekordbajnok a Lionel Messivel felálló Barcelonát fogadta, a két csapat pedig akkoriban igencsak azonos erőt képviselt. A meccset, s egyben a párharcot Paul Scholes 25 méteres bombagólja döntötte el, amivel a United kilenc év elteltével jutott újra döntőbe, majd a sorozat moszkvai fináléjában a Chelsea ellen története során harmadszor hódította el a legrangosabb európai kupatrófeát.

10. Anglia-Görögország 2-2 (2001)

Az Old Trafford korábban az angol válogatott meccseinek is otthont adott, míg felújították a Wembley-t. Többek között akkor, amikor Anglia 2001-ben vb-selejtezőn fogadta Görögországot. A 93. percben még 2-1-es előnyben voltak a vendégek, ám ekkor Anglia szabadrúgáshoz jutott. A labda mögé David Beckham állt, aki óriási gólt lőtt a bal felsőbe, ezzel kijuttatva Angliát a 2002-es világbajnokságra.

A listán szereplő tíz mérkőzés természetesen szubjektív, és csupán egy kis töredékét mutatja annak, hogy mennyi elképesztő, vagy épp drámai meccset láthattunk az Old Traffordon, ahol legendás játékosok és hihetetlen rekordok születtek az elmúlt évtizedekben. Noha a klub messze nem az utóbbi években éli fénykorát, abban biztosak lehetünk, hogy a Manchester United új stadionja is számos emlékezetes pillanatnak ad majd otthont. A kérdés inkább csak az, hogy mikor?

Kapcsolódó cikkek:

Hirdetés: Ha kedvet kapott a fogadáshoz, keresse fel a Szerencsejáték Zrt. Tippmix Pro oldalát, ahol azonnal fogadhat, játszhat, nyerhet.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!