Thomas Tuchel hivatalosan 2025. január 1-én foglalta el helyét az angol válogatott kispadján, és látott munkához a lassan 60 éve valamilyen (bármilyen) trófeára áhítozó csapattal. Csakhogy nem egészen azzal a lendülettel vetette bele magát a munkába, amit főnökei vagy éppen a szurkolók elvártak volna tőle. Miközben magyar kollégája, Marco Rossi fordulónként legalább négy NB I-es meccset néz meg a helyszínen dideregve, addig Tuchel a szerződésében szereplő engedményeket messzemenően kihasználva leginkább Németországból követi a fejleményeket.
"Fordulónként négy (meccs) a minimum. De ahová én nem jutok el, megkérek valakit a segítőim közül, hogy menjen el oda. Minden játékost monitorozunk, nyitott szemmel járunk.
A téli hónapokban megtehettem volna, hogy odahaza, a kényelmes kanapéról nézem a meccseket, mégis hóban-fagyban ott voltam a lelátókon, mert úgy gondolom, ez is a munkám része, és így a leghatékonyabb a játékosok megfigyelése.
Mondjuk, ha óvatosabb vagyok, talán megúsztam volna egy csúnya betegséget, napokig feküdtem harminckilenc fokos lázzal. (...) De muszáj ott lennem..." - hogy örülnének az angol drukkerek, ha ezt Thomas Tuchel mondta volna. De nem ő mondta, ezek Marco Rossi szavai, abból az interjúból, amit a napokban adott a Nemzeti Sportnak.
Thomas Tuchel van már annyira rutinos edző, hogy pontosan tudja milyen elvárásoknak kell megfelelnie, és van annyira felnőtt, hogy tudja, ha hideg van, akkor sál, sapka. A szerződésében azonban van egy kitétel, miszerint munkája és magánélete egyensúlyban tartásának érdekében, amikor németországi ügyei megkívánják, haza utazhat. Új munkája első hónapjában elég sok ilyen ügye lehetett, mert alig volt Angliában és csak nagy ritkán lehetett elcsípni egy-egy stadionban, írja a The Times.
Tuchelnek természetesen van egy lakása Londonban, azaz a brit fővárosban tartózkodása nem igényel semmilyen különleges szervezést. Amikor ott van, akkor londoni lévén, Londonban jár meccsekre és ritka kivételektől eltekintve szinte csak Londonban. Igaz, hogy a Premier League mezőnyének közel harmada (6 csapat) londoni, de azért illene kicsit többet utazgatni, még akkor is, ha Marco Rossival ellentétben a szigeten jóval nagyobbak a távolságok, mint hazánkban.
A lényeg röviden: Tuchel új állásának első hat hetében három teljes PL-fordulót, az FA-kupa komplett 3. fordulóját és a Ligakupa valamennyi elődöntőjét kihagyta - ezek között pedig bőven volt komoly rangadó is.
Egyébiránt már az is kisebb értetlenséget váltott ki Angliában, hogy ugyan már 2024. október 16-án aláírt az FA-hez, miért kapott felmentést a munkavégzés alól idén jaunár 2-ig.
Tuchel biztatóan kezdett januárban, hiszen 4-6. között négy meccsen is járt, a Tottenham - Newcastle rangadóval, és zárva a Wolwerhampton - Nottingham meccsel. Ezt követően viszont rögtön kihagyta az FA-kupa január 11-12-i harmadik fordulóját,
vagyis lemaradt az Arsenal - Manchester United meccsről,
kivett két hétvégét, és nem volt Angliában a január 25-26-i forduló hétvégéjén sem.
Január 6. után legközelebb csak 14-én tűnt fel a cingár német - a két bajnoki hétvége között játszották az FA-kupa 3. körét, a már említett Arsenal - MU meccsel. És kimaradt számára a Ligakupa első két elődöntője, vagyi egy-egy Arsenal - Newcastle és Tottenham - Liverpool rangadó is. Január 14-én megnézte a Chelsea és a Bournamouth 2-2-es döntetlenjét, ezt követően pedig további öt meccset iktatott be a naptárába, zárásként a 18-i West Ham - Arsenalt.
Január 22-én megnézte a Manchester City PSG elleni BL-vendégjátékát,
ezt követően negligálta a következő PL-fordulót benne a City-Chelsea rangadóval,
majd visszatért Angliába, hogy Birminghamben megnézzen egy újabb BL-meccet, ezúttal Aston Villa - Celtic szereposztásban.
Tuchel London-függősége azért is szorulna némi magyarázatra, mert a legutóbbi angol keretbe 12 PL-csapat adott játékost, melyek közül csak öt volt fővárosi, azaz bőven lenne néznivalója vidéken is.
Az nem fedné a valóságot, ha azt mondanánk, hogy Tuchel nem csinált semmit, mert azzal azért ő is tisztában van, hogy a hamarosan esedékes vb-selejtezőre (március 21., Albánia, hazai pályán) egy olyan keretet kell összeállítania, amibe senki nem tud belekötni (ilyen persze nem létezik, de ez sem a mi gondunk...). Ezért utazott el február 2-án Milánóba, hogy Derby della Madonninán megnézze Kyle Walkert, valamint 8-án Madridba, hogy a Real - Atlético derbin csodálhassa Jude Bellinghamet.
Ez idő alatt persze kettőnél több angol válogatott focistát is megnézhetett volna - ráadásul Bellingham behívása nem is lehet kérdés szemben Walkerrel -, ha az európai körutazás helyett például a PL a 24. fordulóját, netán a Ligakupa-elődöntők visszavágóit, vagy éppen az FA-kupa 4. fordulóját választja.
Tuchel azonban január 29. után csak február 11-én bukkant fel ismét Angliában, akkor Manchester City-Real Madrid mérkőzést tisztelte meg,
három nappal később pedig végre ismét PL-meccsen tűnt fel, ezúttal Brightonban nézte meg, ahogy a hazaiak jól elverik (3-0) a Chelsea-t.
Február 15-én Harry Kane kedvéért elpazarolt az idejét a gól nélküli Leverkusen - Bayern meccsre, miközben azon a hétvégén Angliában a 25. fordulóban Tottenham - MU, Liverpool - Wolves és Manchester City - Newcastle rangadót is rendeztek.
Az FA nem mutatta sértődöttség jelét, mint közleményükben írták, "Januári munkába állása óta Thomas 17 mérkőzést tekintett meg - Angliában és külföldön egyaránt - hogy megfigyeljen angol játékosokat, és teljes gőzzel dolgozik, hogy a márciusi kerethirdetésig felmérje a őket."
Voltak, akik felhozták, hogy bemutatkozásakor, milyen jó volt hallani a némettől, hogy mennyire szeretett Angliában élni, amíg a Chelsea edzője volt, és mennyire várja, hogy ismét PL-meccsekre járhasson.
Közel szeretnék lenni a Premier League-hez és a játékosok többségéhez. De a menetrend természetesen arra is lehetőséget ad, hogy közel legyek a családomhoz és a gyermekeimhez Németországban. De időm túlnyomó részét Angliában fogom tölteni
- ígérte anno, és ugyan meccsen csak a szerencsés kevesek látták, az FA állítása szerint többször is megfordult a válogatott edzőközpontjában, a St. George's Parkban.
A szövetség a női válogatott holland szövetségi kapitányát, Sarina Wiegmant is példaként állítja, aki hazájából ingázva ért el jelentős sikereket, nyert Európa-bajnokságot és jutott vb-döntőbe a csapattal.
Azt persze senki nem tudja, hogy Tuchel milyen játékosokat figyelt meg és milyen szempontok szerint választotta ki az élőben megtekintett meccseket, könnyen lehet, hogy egy nagyon is pontos terv alapján dolgozik.
És, természetesen, az is igaz, hogy mérhetetlenül sok, rendelkezésére álló forrást használva, valamint az angol válogatott stábjától kapott felvételeket elemezve - mert arról nem volt szó a Times cikkében, hogy hány segítője volt jelen különböző meccseken - mennyi adathoz jutott hozzá. Aligha tévedünk, ha azt mondjuk, rengeteghez.
A hétköznapi szurkoló mégis csak akkor nyugodt, ha szövetségi kapitányt meccseken látja, legyen hőség vagy éppen csikorgó mínusz, ahogy az Marco Rossi esetében megszokott. Tuchel úgy látszik, másfajta munkában hisz, ő szívesebb nézi tévén a meccseket brazil barátnője, Natalie Max mellől. Hamarosan itt a kerethirdetés és kiderül, hogy milyen munkát végzett Tuchel.