Olykor-olykor az angol, a francia, a német, az olasz és a spanyol bajnokságban is előfordul, hogy nem a szokásos együttesek végeznek az élmezőnyben egy szezon végén. Az öt topliga mindegyikében volt több olyan az elmúlt 20 évben, hogy egy kiscsapat meglepetésre, gyakorlatilag a semmiből jóval a várakozáson felül teljesít egy idényt. A következő évadban ennek a ligabeli szereplésnek köszönhetően aztán legalább az őszt valamelyik európai kupasorozatban tölthette – a kettős terhelés viszont az ilyen klubokra rendre negatív hatással van. Pénzügyileg ugyan jól járnak a meglepetéscsapatok, hiszen a Bajnokok Ligája- vagy az Európa-liga-szereplés is jó profitál, valamint gyakran a legjobb játékosokért jókora összeget kapnak az átigazolási időszakban, ám részben éppen a klasszis focisták távozásának köszönhetően a bajnoki szereplést szinte lehetetlen megismételni, és inkább a kiesés elkerüléséért kell küzdeni.
Ami a BL-t illeti, az elmúlt 20 évből 17-szer az Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham hatosból képviselte 4-5 az angolokat a főtáblán. A három kivételt a Leicester City, a Newcastle United és az Aston Villa jelentette. A Leicester a futballtörténelem egyik legnagyobb meglepetését produkálta a 2015-16-os szezonban, amikor megnyerte az angol bajnokságot. A következő évadot így a BL-ben tölthette, ahol egészen a negyeddöntőig menetelt, ezzel párhuzamosan viszont a Premier League-ben csupán a 12. helyen zárt címvédőként.
A 2022-23-as idényben a Newcastle törte meg a nagy hatos újabb sorozatát, a Szarkák a bajnokságban elért negyedik helyükkel bejutottak a BL-be, ahol minden idők egyik legnehezebb csoportjában ők zártak utolsóként. Tavasszal ezáltal már nem szerepeltek Európában, de így sem tudták kiharcolni a nemzetközi kupaindulást a következő (mostani) idényre. Hasonlóan járhat az Aston Villa is, amely meglepetésre 4. volt a PL előző szezonjában, idén viszont az Európa-liga kiharcolása is nehéz lesz a birminghamieknek – igaz, a friss Ligakupa-győztes Newcastle korábbi szezonjától eltérően ők a BL-ben a negyeddöntőben vannak, és még tovább is juthatnak.
A második-harmadik számú európai kupasorozatban is szerepelt már olyan angol klub, amire kevesen számítottak. Az UEFA-kupa (Európa-liga) 2005-06-os kiírásában a Middlesbrough egészen a döntőig jutott, eközben viszont a bajnokságot csupán a 14. helyen zárta. Ehhez nagyon hasonló volt a West Ham United két évvel ezelőtti idénye: a Kalapácsosok megnyerték a Konferencia-liga 2022-23-as kiírását, de ezzel párhuzamosan mindössze 14.-ek lettek a Premier League-ben.
Az angol bajnokság mostani kiírásában a Nottingham Forest áll nagyon közel ahhoz, hogy a legjobb négy között végezzen, ezzel kvalifikálja magát a BL 2025-26-os évadának alapszakaszába. A korábbi kétszeres BEK-győztes klub az 1999-es kiesése után csak 2022-ben jutott vissza az élvonalba, ahol azóta mindkét idényben a kiesés ellen küzdött, ezúttal azonban
Nuno Espírito Santo vezetőedző irányításával december óta folyamatosan a legjobb négy között áll a csapat, amely ráadásul az FA-kupában is negyeddöntős.
Ha a Nottingham kitart (márpedig március végén 6 pont az előnye az ötödik Manchester City előtt), az a Leicester bajnoki címe óta a legnagyobb PL-csodának számítana, és talán még a szurkolók sem bánnák, ha a 2025-26-os idényben ezt a bajnokságban a már-már szokásos visszaesés követné.
A Nottingham Forest hátralévő bajnoki meccsei:
30. forduló: Manchester United (otthon), 31.: Aston Villa (idegenben), 32.: Everton (o), 33.: Tottenham (i), 34.: Brentford (o), 35.: Crystal Palace (i), 36.: Leicester (o), 37.: West Ham (i), 38.: Chelsea (o)
Németországban még az angolokhoz képest is több olyan alkalom volt, amikor egy váratlanul jó szereplést komoly visszaesés követett ugyanattól a csapattól. Legtöbbször a VfL Wolfsburg produkálta ezt, amely 2009-ben nagy meglepetésre lett német bajnok, a következő idényben viszont a BL-ben már a csoportkörben búcsúzott, a Bundesligában pedig címvédőként csak a 8. helyen zárt, majd 2011-ben majdnem ki is esett. Dárdai Bence jelenlegi csapata ezután ismét feltámadt:
2015-ben kupagyőztes és bajnoki ezüstérmes lett, egy évre rá viszont ismét visszaesett a 8. pozícióba, hogy aztán a következő két szezonban csak osztályozó után maradjon bent az élvonalban.
A hektikusság pedig azóta is megmaradt, hiszen a Farkasok a 2020-21-es évadban szerzett 4. helyük után ősszel a BL-csoportjuk utolsó helyén végeztek, a bajnoki idényben pedig 12.-ként zártak.
A Wolfsburgon kívül is akadtak a listánkba illő Bundesliga-csapatok. A Hoffenheim 2018-ban Szalai Ádámmal a soraiban lett bronzérmes, hogy aztán a következő szezonban csoportutolsó legyen a Bajnokok Ligájában, míg a bajnokságban csupán a 9. helyen zárjon. Szintén volt magyar érdekeltség a 2019 óta élvonalbeli Union Berlin hasonló visszaesésében: a 2022-23-as évadban Schäfer Andrásék negyedikek lettek a ligában, ősszel viszont rögtön kiestek a BL-ből, a bajnokságban pedig az utolsó pillanatban biztosították a bennmaradást. Még ennél is újabb a VfB Stuttgart története, amely tavaly ezüstérmes volt a Bundesligában, idén viszont már a legrangosabb európai kupasorozat alapszakaszában búcsúzott, és hazájában is csupán a 10. pozícióban áll jelenleg.
Ami az Európa-ligát illeti, a Werder Bremen 2009-ben döntőse volt az akkor még UEFA-kupa néven futó sorozatnak, ám a bajnokságban 2008 ezüstérmeseként 10. lett, ami 1999 óta a legrosszabb eredménye volt a brémaiaknak. A közelmúltból pedig emlékezhetünk az Eintracht Frankfurt esetére, amely 2022-ben Európa-liga-győztes lett, de közben a Bundesligát csak a 11. helyen zárta.
Az 1. FSV Mainz 05 lehet a következő, amely német klubként felkerül erre a listára, hiszen Szalai Ádám egykori csapata nyolc fordulóval a bajnokság vége előtt a 3. helyen áll. A 2009 óta folyamatosan Bundesliga-szereplő együttes nem kezdte jól az idényt, hiszen
kilenc forduló után csak a 13. volt, de azóta csak a Bayern München és a Bayer Leverkusen szerzett több pontot, így fel is zárkózott mögéjük.
Legutóbb több mint egy félidőt emberhátrányban játszva is döntetlent játszott a közvetlen rivális Freiburggal a Mainz, amely 2011-ben végzett már ötödik helyen, ám BL-indulásra még sosem volt reális esélye – idén ősszel viszont egyre jobb eséllyel ott lesz a legrangosabb európai kupasorozat főtábláján. A klub szerénységét mutatja, hogy ők egyelőre csak azt ünneplik, hogy már biztosan bennmaradtak...
A Mainz hátralévő bajnoki meccsei:
27. forduló: Dortmund (idegenben), 28.: Kiel (otthon), 29.: Hoffenheim (i), 30.: Wolfsburg (o), 31.: Bayern (i), 32.: Frankfurt (o), 33.: Bochum (i), 34.: Leverkusen (o)
Az elmúlt 12 évben Spanyolországból a Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid trió mindig ott volt a BL-ben, mellettük pedig nagyrészt a Sevilla, olykor a Valencia, a Villarreal és a Real Sociedad volt a negyedik résztvevő. A kevés kivétel közé tartozik az idei szezonból a Girona, amely tavaly végig remekelve (a 22. forduló után még az 1. helyen állva) lett harmadik a La Ligában, a mostani idényben viszont
a nyolcból hét BL-meccsét elveszítve esett ki, és a bajnokságban is csupán a 13. pozícióban vannak Yaakobishvili Antalék.
Korábban a Betis volt az, amely 2005-ben negyedik helyével bejutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe, ám onnan kiesett, a liga 2005-06-os szezonját pedig csupán a 14. helyen zárta. Ennél is sokkolóbb volt a Villarreal 2011-12-es idényben mutatott szereplése: az a múlt alapján nem volt váratlan, hogy a BL-ben szerepelhetett a klub ebben az évadban, az viszont már sokkal inkább, hogy a szezon végén kiesett a bajnokságból.
Hogy a spanyoloknál is érintsük a második számú európai kupasorozatot: az Osasuna 2007-ben a BL-ből átesve volt UEFA-kupa-elődöntős, miközben a bajnokságban alig maradt bent; a Sevilla pedig 2023-ban úgy lett Európa-liga-győztes, hogy közben a La Ligát csak a 12. pozícióban zárta. A mostani szezonban úgy tűnik, hogy a nagy hármast az Athletic Bilbao, és adott esetben a Villarreal vagy a Betis követheti a BL-helyekre, ami egyáltalán nem számítana akkora meglepetésnek az elmúlt évek alapján, mint a Nottingham vagy a Mainz teljesítménye.
A spanyolokéhoz képest valamelyest változatosabb az olasz BL- és El-szereplők listája, de így is rendre ugyanazok közül kerülnek ki az indulók: a Milan, Internazionale, Juventus, Roma, Lazio, Napoli, Fiorentina, Atalanta nyolcas részvétele abszolút nem tartozik a meglepetések közé. Hozzájuk 2006-ban a Chievo, 2010-ben pedig a Sampdoria csatlakozhatott volna, hiszen mindkét csapat elindulhatott a Bajnokok Ligája selejtezőjében egy negyedik hellyel zárult szezon után – ám
a BL-főtáblára egyikük sem jutott fel, az UEFA-kupából/Európa-ligából is egyaránt hamar kiestek, majd a következő év végén a Serie A-ban szerzett 18. helyükkel az élvonaltól is búcsúztak.
Mellettük a jelenleg szintén nem első osztályú Sassuolo szereplése volt meglepő az elmúlt években: a csapat 2016-ban bejutott az Európa-ligába, ám onnan a csoportkörben kiesett, és a következő idényt csak a 12. helyen zárta.
Legutóbb a Bologna ért el bravúrt, hiszen az előző bajnoki évadban szerzett ötödik helyével kvalifikálta magát a klub a BL-be, ahol ugyan csupán egy győzelmet szerezve kiesett az alapszakaszban, de a Serie A-ban jó formában lendülve jelenleg a 4. pozícióban áll. Úgy látszik tehát, hogy a Bolognára nem tartozik a meglepetéscsapatok következő idényre vonatkozó átka.
A franciák nem panaszkodhatnak a változatosságra, hiszen hiába volt a Lyonnak és a Paris Saint-Germainnek is komoly sorozata az elmúlt évtizedekben, mellettük a Nantes, a Bordeaux, a Marseille, a Lille, a Montpellier és a Monaco is volt már bajnok a XXI. században. Közülük a Montpellier 2012-es elsősége volt a legnagyobb meglepetés, a csapat a következő idényben nyeretlenül ki is esett a BL-ből, és a bajnokságban is csak 9.-ként zárt. Hasonlóan tett két évvel korábban az Auxerre, amely a Ligue 1-bronzérmét követő idényben 9. lett, miközben a Bajnokok Ligája-csoportjában utolsóként végzett. Szintén hozzájuk mérhető a Toulouse 2007-es szereplése, amely abban az évben bajnoki bronzérmes és BL-induló volt, mégis UEFA-kupa-csoportkörrel és a Ligue 1-ben szerzett 17. hellyel zárult a következő idény.
Az elmúlt két szezon sem múlt el meglepetés nélkül Franciaországban. A Lens 2023-ban egyetlen ponttal zárt a bajnok PSG mögött, ősszel viszont nem sikerült a BL-ből való továbbjutás, majd a ligában hetedik lett. Négy hellyel zárt előtte
a Brest, amely komoly szenzációt okozott a bronzérmével, aztán pedig azzal, hogy négy forduló után 10 ponttal állt a Bajnokok Ligája alapszakaszában.
Ezt követően viszont visszaesett a csapat teljesítménye, Európában 18. helyen zárva playoffra kényszerült, ahol a PSG 10-0-s(!) összesítéssel bizonyult jobbnak, míg a bajnokságban is csak a 9. pozícióban áll úgy, hogy eddig szinte végig az alsóházban szerepelt a Brest neve.
A franciáknál idén alighanem elmarad a hasonló mértékű meglepetés, hiszen a PSG mögött a Marseille, a Monaco, a Nice, a Lyon és a Lille harcol a nemzetközi kupaindulást érő helyekért, márpedig egyikük európai részvétele sem számítana szenzációnak.
Aki a csodát szereti, az a Nottinghamet és a Mainzot így is elámulva figyelheti a hátralévő hetekben, ahogyan tehette ezt a szezon eddigi hónapjaiban is.