Vágólapra másolva!
A magyar válogatott két, összességében azért sikeres Nemzetek Ligája-idény után a törökökkel szemben alulmaradt az osztályozón, és visszacsúszott az A-ból a B divízióba. Ez önmagában egyáltalán nem tragédia, mert, ha nem is világsztárok várnak Szoboszlaiékra, de a második vonalban is kőkemény riválisokkal kell megküzdeni az újabb feljutásért. Az már most biztos, hogy a Nemzetek Ligája B divíziója sem lesz könnyű menet.

A magyar labdarúgó-válogatott két fantasztikus szezont zárt le a Nemzetek Ligája legmagasabb osztályában. Mindkét, az A divízióban töltött szezon sikereket hozott, és olyan eufórikus pillanatokat adott, mint a németek és az angolok (oda-vissza) legyőzése vagy a hollandok elleni pontszerzés. Teltházas meccsek sora, a csapat pedig valóságos futball-lázat szabadított az országra.

Magyarország - Törökország UEFA Nemzetek Ligája, labdarúgó mérkőzés, futball, foci, Magyar labdarúgó-válogatott  MagyarországTörökországNemzetekLigája, 2025.03.23.
Az utolsó, még Nemzetek Ligája A ligásaként lejátszott meccsre is szinte teljesen megtelt a Puskás Aréna
Fotó: Mirkó István - Magyar Nemzet

A törökök elleni 1-6-os összesítéssel elbukott rájátszás egy kissé beárnyékolja a képet, de szégyenre semmi ok, inkább készülni kell a B divízió 2026 szeptembere és novembere közötti csatákra, mert elnézve a 16-os névsort és a leendő ellenfeleket, irgalmatlanul nehéz lesz visszajutni, sőt – leírni is alig merjük – akár még bent maradni is a második vonalban.

Első kalapban a magyarok, de...

A magyar válogatott jelen állás szerint a második legerősebb csapat a B divízióban, csak a görögökkel szemben alulmaradó skótok előzik meg a mieinket. Az első négyesben van még Lengyelország és Izrael, így a mostani beosztás szerint velük nem kell számolnunk.

A 2. kalapban lévőkkel viszont már igen, és abban a négyesben is van három nagyon erős csapat. Ott van mindjárt Ausztria, a szerbek elleni osztályozón meglepetésre alul maradó keret fele a német Bundesligában meghatározó játékos, a csapatkapitány, David Alaba pedig a Real Madrid sztárja. Az osztrákokat láthattuk a 2024-es Európa-bajnokságon, hogy milyen villámgyors, technikás focira képesek, roppant kellemetlen ellenfélnek tűnnek.

Hasonlóan kellemetlen ellenfél Svájc is, akikhez a németországi Eb-n volt szerencsénk. Ha kell ők is tudnak nagyon gyors focit játszani, amihez Breel Embolo személyében van egy sztárcsatáruk. Ugyanakkor bármilyen meccset képesek iszonyatosan unalmassá, már-már kínszenvedéssé tenni, majd rúgni egy szerencsés gólt a végén. Elég sok a 30 körüli, vagy azon túli játékosuk (Xhaka, Shaqiri, Zuber, Schär, Freuler), így 2026-ra biztosan változni fog a keret, de gyengébb aligha lesz. A 2021-es és a 2024-es Eb-n is negyeddöntőbe jutottak, előbbin a 7., utóbbin a 6. helyen zártak.

A második kalapban vannak az ukránok is, akik a háború 2022-es kitörése óta nem játszhattak hazai pályán, de semleges helyszíneken is képesek voltak például 3-1-re legyőzni Belgiumot az NL-osztályozó első meccsén. Vannak igazi sztárok a keretben (Mudryk, Zincsenko) és klasszisokból sincs hiány: a Jarmolenko, Jaremcsuk, Dovbyk, Matvijenko tengely szinte bármilyen ellenfélre képes a frászt hozni.

A frissen zárult Nemzetek Ligája-sorozatból jól ismerjük a bosnyákokat, akik azért jócskán lefelé lógnak ki a második kalapból.

Csak kellemetlen ellenfél jöhet a harmadik kalapból

A harmadik kalapban lévő négy csapatot nehéz sorba rendezni, hogy melyik közülük a legkellemetlenebb rivális. Elég csak a 2024-ben Eb-újoncként nyolcaddöntőbe jutó, a Paris Saint-Germain sztárja, Hvicsa Kvarachelia által vezérelt Georgiára gondolni, amelyik két megsemmisítő vereséget (3-0 idegenben, 6-1 otthon) mért a mieink vb-selejtezős ellenfelére, Örményországra.

Hvicsa Kvarachélia (labdával) nem csak a PSG, de a georgiai nemzeti csapat vezére is
Fotó: AFP

De ott vannak a brutális fizikális futballt játszó írek, akiket több mint 30 éve, 1993-ban győztünk le utoljára, velük ugye a világbajnoki selejtezőcsoportban is összekerültünk. Nem is beszélve Romániáról, amelyik ellen még rosszabb a mérlegünk a pályán, 

őket 1981 májusában vertük meg utoljára, azóta tizenegy meccsen öt győzelem és hat vereség szerepel a statisztikákban.

 Ráadásul a román foci most ismét, mintha elindult volna fölfelé, és akkor még nem is beszéltünk a szurkolótáborok közötti óvatosan fogalmazva is ellenséges viszonyról.

Negyedikként a szlovákokat a C osztályba lökő szlovének teszik teljessé a harmadik kalapot, róluk a legjobb, amit el tudunk mondani, hogy legalább nem kellene messzire utaznunk...

Mit keresnek a Nemzetek Ligája B divíziójának 4. kalapjában a svédek?

A negyedik kalapból egyetlen csapatot kell elkerülni, de azt nagyon. Koszovó, Észak-Írország és Észak-Macedónia legyőzése nem okozhat gondot (még, ha előbbi ijesztően simán intézte is el Izlandot), azonban a három „magyarral” felálló svédek nemhogy a negyedik kalap, de lehet, hogy az egész B divízió legerősebb csapatának számítanak. 

A svéd válogatott nem egy kellemes ellenfél mostanában
Fotó: TT News Agency via AFP/Claudio Bresciani/TT

Anton Salétros, Sebastian Nanasi és Viktor Gyökeres közül utóbbi jelenleg Európa egyik legjobb csatára, 

de rajtuk kívül ott van még a Manchester United védője, Victor Lindelöf, a Tottenham sztárja, Lucas Bergvall vagy a friss FA-kupa-győztes Newcastle United csatára, Alexander Isak. Bombaerős névsor, nem hiányoznának a mieink négyeséből... Ez igaz akkor is, ha a svédek éppen egy történelmi vereségen vannak túl.

Így nézne ki egy álomsorsolás:

  • Magyarország
  • Bosznia-Hercegovina
  • Szlovénia
  • Észak-Macedónia

És ez lenne a halálcsoport:

  • Magyarország
  • Svájc
  • Románia
  • Svédország

Azt ma még nem tudjuk, hogy az UEFA változtat-e a jelenlegi lebonyolítási rendszeren, de, ha minden így marad, akkor a magyar válogatott bármilyen négyesbe is kerüljön, legrosszabb esetben is oda kell érnie a második helyre, ami újabb pótselejtezőt jelent az A divízió valamelyik csoportharmadikjával. Fentről biztos, hogy nem kapunk könnyű ellenfelet, vagyis irtózatosan nehéz lesz visszajutni, amit a vasárnapi meccs után egyértelmű célként tűzött ki maga elé a magyar csapat.

Köszönjük válaszát.

Visszajut a magyar válogatott az A ligába?

    Igen, méghozzá csoportelsőként24%
    Igen, csoport másodikként osztályozóval24%
    Nem, mert elbukja az osztályozót21%
    Éppen csak bent marad osztályozóval17%
    Kiesik a C ligába14%
  • Kapcsolódó cikkek:
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!