Áldás, vagy éppen átok is lehet egy fiatal futballista számára, ha az édesapja világklasszis labdarúgó volt. Az ígéretes tehetség rengeteget tanulhat legendás apjától, ugyanakkor a hatalmas nyomással is meg kell küzdenie, hiszen elkerülhetetlen az összehasonlítás azzal az emberrel, aki már bizonyította klasszisát a legmagasabb szinten. Nemrég az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo fia is rálépett az útra, a 14 éves srác már be is mutatkozott az U15-ös portugál válogatottban.
A 14 éves Cristiano dos Santos, azaz Cristiano Ronaldo Jr. az édesapjához hasonlóan a szaúdi al-Nasszr csapatában futballozik, korábban pedig a Manchester Unitednél és a Juventusnál is edződött. A fiatal tehetség előtt még hosszú út áll, ha igazán édesapja nyomdokaiba kíván lépni, de ígéretesen indult a karrierje. Az ötszörös aranylabdás Ronaldo legidősebb fia Japán ellen debütált Portugália 15 éven aluli válogatottjában, csereként lépve pályára a 4-1-re megnyert mérkőzésen.
Gratulálok a portugál debütálásodhoz, fiam. Nagyon büszke vagyok rád
– írta fiáról a 40 éves klasszis a közösségi médiában közzétett bejegyzésében.
Wayne Rooney 253 góllal a Manchester United történetének legeredményesebb játékosa. A legendás csatár legidősebb fia, a 15 éves Kai Rooney jelenleg a Vörös Ördögök akadémiáján pallérozódik, és a jelek szerint nem tehetségtelen. A Manchester United U17-es csapata április végén Spanyolországban lépett pályára a Real Sociedad vendégeként. A találkozót a spanyol csapat kiütéssel nyerte 5-1-re, azonban Rooney fia csodás szólógóllal hívta fel magára a figyelmet.
Ronaldo fiához hasonlóan Rooney gyerekét is hatalmas tehetségnek tartják, az ifjú támadót 2020-ban, mindössze 11 éves korában szerződtette a Manchester United,
és azóta is az angol csapatnál edz. A bal lábas tinédzser a United U15-ös csapatában is brillírozik, a Manchester City elleni rangadón a hosszabbításban szerzett győztes gólt, ráadásul csapata a meccset 0-3-ról fordítva nyerte meg 4-3-ra.
„Büszke vagyok rád. Nagyszerű fordítás a csapattól, egy utolsó pillanatban kiharcolt győzelem mindig különleges. Dolgozz tovább keményen fiam” – üzente a közösségi médiában fiának a manchesteri legenda.
Paolo Maldinit talán senkinek nem kell bemutatni, minden idők egyik, ha nem a legjobb hátvédje az egész pályafutását az AC Milan csapatában töltötte. Az 126-szoros olasz válogatott legenda klubszinten minden létező trófeát megnyert, többek között ötször hódította el a Bajnokok Ligáját, vagy az elődjét, a BEK-et, a nemzeti csapattal pedig vb-döntős (1994) és vb-bronzérmes (1990) is volt. Az ő édesapja, Cesare Maldini is fantasztikus hátvéd volt, a korábbi olasz szövetségi kapitány játékosként négyszer nyert olasz bajnokságot, egyszer pedig BEK-et.
A most 23 éves Daniel Maldininek az édesapja és a nagyapja is elképesztő örökséget hagyott hátra, amit szinte lehetetlen túlszárnyalni.
A Milanban nevelkedett focista ugyan nem hátvédként, hanem támadó középpályásként és csatárként játszik, de a nagy tehetségnek tartott labdarúgó egyelőre megrekedt a fejlődésben.
Maldini a Milan színeiben 24 meccsen csak egy gólig jutott, klubja rendre kölcsön is adta, tavaly nyáron pedig végleg távozott. Akkor a Monza igazolta le, de télen már az Atalatához szerződött, ám Bergamóban sem váltotta még meg a világot a négyszeres olasz válogatott játékos.
Lilian Thuram a francia válogatottal minden lehetséges trófeát elhódított – 1998-ban vb-t, 2000-ben Eb-t nyert, 140 mérkőzéssel a háta mögött rekorderként vonult vissza 2008-ban szívérrendszeri gondok miatt. Számos sikert ért el a klubcsapataival is, a Parmával 1999-ben UEFA-kupát nyert, a Juventusszal kétszeres olasz bajnok, míg a Barcelonával spanyol Szuperkupa-győztes.
Fia, Marcus Thuram Parmában született, pályafutását azonban Franciaországban kezdte, 2019 nyarán viszont légiósnak állt, 9 millió euróért a Bundesligában szereplő Borussia Mönchengladbach csapatához szerződött. A 192 cm magas csatár Németországban lett ismert futballista, a francia válogatottban is bemutatkozhatott, a nemzeti együttesben azóta 29 meccsen lépett pályára. Thuram 2023 nyarán ingyen igazolt az Interhez, Milánóban pedig szintet lépett, első szezonjában Serie A-t és Olasz Kupát nyert a csapattal.
Idén azt is elérheti, ami még az apjának sem sikerült, ugyanis már csak egy mérkőzés választja el a Bajnokok Ligája-győzelemtől.
Az Atlético Madridból nagyszerű csapatot építő Diego Simeone játékosként is fantasztikus eredményeket ért el: kétszeres Copa América-győztes az argentin válogatottal, amelyben 108 meccsen lépett pályára. Az Atléticóval spanyol bajnok és kupagyőztes volt, ahogy Olaszországban a Lazióval is megnyerte a Serie A-t és az Olasz Kupát is egyéb sikerek mellett, míg az Interrel 1998-ban UEFA-kupa-diadalt ünnepelhetett.
Ennek tükrében mindhárom fiára nagy teher hárult, ugyanis mindannyian profi labdarúgók lettek.
A 29 éves Giovanni eddig hat alkalommal szerepelt a nemzeti csapatban, jelenleg a Napoli játékosa, amellyel 2023-ban olasz bajnokságot nyert. A River Plate-ben nevelkedett csatár Libertadores-kupát is nyert, amikor még a hazájában futballozott, majd Olaszországban a Napolin kívül rengeteg csapatban, a Genoában, a Fiorentinában, a Cagliariban és a Hellas Veronában is megfordult.
Diego Simeone középső fia, a 26 éves Gianluca is a River korosztáyos csapataiban kezdte karrierjét, ám nem tudott magas szintre emelkedni. A bátyjához hasonlóan csatárként futballozó argentin játékos számos klubban megfordult, jelenleg a spanyol negyedosztályú Rayo Majadahonda labdarúgója.
A legkisebb Simeone fiú, a 22 éves Giuliano előtt viszont fényes jövő áll, a leginkább szélső posztokon futballozó tehetségnek éppen a saját édesapja az edzője az Atlético Madridnál. A Romában született játékost 2019-ben szerezte meg a Rivertől az Atlético, majd a madridi együttes korosztályos csapataiban szerepelt, később pedig klubja a Real Zaragozának és az Alavésnek is kölcsönadta.
Giuliano Simeone tavaly nyáron visszatért a spanyol fővárosba, és édesapja kezei alatt alapemberré nőtte ki magát.
Azóta az argentin válogatottban is bemutatkozott, az Atlético színeiben pedig a bajnokságban, a Király-kupában és a BL-ben is rengeteg meccsen játszott. A 22 éves focista mindhárom sorozatban szerzett gólt, a szezonban jelenleg 5 találatnál és 8 gólpassznál jár.
A korábbi 17-szeres olasz válogatott csatár, Enrico Chiesa – akit Fabio Capello Luigi Riva és Paolo Rossi keverékeként jellemzett – eredményeire nem lehetett panasz, UEFA-kupát nyert a Parmával 1999-ben, de kétszer az Olasz Kupát is elhódította, egy-egy alkalommal a Fiorentinával és a Parmával.
A gólerős támadó fia, Federico Chiesa szintén profi labdarúgó lett, jelenleg Szoboszlai Dominik csapattársa a Liverpoolnál.
Angliában egyelőre nem jöttek be a 27 éves szélső számításai, bár a Premier League-et így is megnyerte, annak ellenére, hogy alig játszott. Előtte a Juventusban és a Fiorentinában azonban voltak remek pillanatai, az olasz válogatottban pedig a 2021-es Eb-n tündökölt, a nemzeti együttes egyik legjobbja volt, és apjával ellentétben Európa-bajnoknak mondhatja magát.
A többek között az Ajax, a Milan, a Barcelona, a Newcastle United és a Valencia együttesében is megfordult legendás holland támadó, Patrick Kluivert nem éppen egyszerű örökséget adott át a fiának. A 79-szeres holland válogatott focista 40 gólig jutott a nemzeti csapatban, az Ajax együttesével 1995-ben Bajnokok Ligáját nyert.
A 26 éves Justin Kluivert az apjához hasonlóan az Ajaxban kezdte pályafutását, majd az AS Romát, az RB Leipzigot, a Nice-t és a Valenciát is megjárta, ám sehol nem találta igazán a számításait. 2023 nyarán a Premier League-ben szereplő Bourmemouth-hoz került, így klubtársa lett a magyar válogatott Kerkez Milosnak, aki szintén akkor igazolt Angliába.
A támadó középpályásként és szélsőként is bevethető Kluivert a PL-ben magára talált, 32 bajnokin 12 gólt lőtt és 6 gólpasszt adott.
A holland játékosnak az idei karrierje eddigi legjobb idénye, így őt és a szintén csodás szezont futó Kerkezt sem biztos, hogy képes lesz megtartani a Bournemouth.
A fentieken kívül számos nemzetközi példát lehet még említeni, Zinedine Zidane gyerekeinek nem sikerült az áttörés, de a dán Peter Schmeichel és a holland Danny Blind fia is szépen vitte tovább legendás édesapja örökségét. Az ő történetükről is beszámoltunk korábban.
Végezetül következzen néhány példa a magyar labdarúgásból. A Dárdai család története nem mindennapos, hiszen a Hertha-legenda Dárdai Pálnak mindhárom fia profi labdarúgó lett. A most 49 éves szakember játékosként 1997 és 2012 között erősítette a berlini együttest, visszavonulása után több alkalommal is szolgálta vezetőedzőként szeretett klubját. A 61-szeres magyar válogatott édesapjuk példáját követve az egyaránt Németországban született Palkóból, Mártonból és Bencéből is profi futballista lett.
A 2023/2024-es idényben pedig az az egyedülálló helyzet állt elő, hogy Dárdai Pál mindhárom fiát egyaránt a csapatában tudhatta a Hertha vezetőedzőjeként.
A Herthának a két idősebb fiú, a 26 éves Palkó és a 23 éves Márton jelenleg is a játékosa, de a 19 éves Bence nagyot lépett előre, ugyanis az élvonalban szereplő Wolfsburg együtteséhez igazolt.
A tehetséges középpályás 2023-ban még Budapesten nyert U17-es Európa-bajnoki címet a németek színeiben, az utóbbi időben pedig már az U19-es válogatottjuk ásza volt, de februárban – a családi hagyományokat követve – úgy döntött, hogy a felnőttek között a magyar válogatottat szeretné erősíteni. Dárdai Bence a fivéreihez hasonlóan a nemzeti csapatban már be is mutatkozott, a jövőben pedig fontos játékosa lehet Marco Rossinak.
Mészöly Kálmán a magyar labdarúgás felejthetetlen alakjai közé sorolható. A Szőke Sziklának becézett Vasas-legenda 61-szer szerepelt a magyar válogatottban, háromszor volt tagja a világválogatottnak, többek között Franz Beckenbauerrel, Pelével és Puskás Ferenccel is játszott együtt. Mészöly Kálmán fia, Géza is a labdarúgást választotta, sőt, később edzőnek állt, akárcsak az apja.
„Amikor elkezdtem futballozni a Vasasnál, akkor egy legendás újságíró, Németh Gyula bácsi nevezett el engem Szőke Kavicsnak.
Mondta nekem, hogy „az édesapád volt a Szőke Szikla, de Gézukám, te sajnos az nem lehetsz, te csak Szőke Kavics vagy
– mesélte nemrég az Origo Sportnak adott interjújában Mészöly Géza, aki édesapjához hasonlóan hátvédként futballozott, a magyar válogatottban 18 alkalommal szerepelt. Az NB II-ben szereplő Budafok edzője is a Vasasban kezdte pályafutását, de légióskodott Dél-Koreában, Franciaországban, Cipruson és Izraelben is. Mészöly Géza 2001-es visszavonulása óta dolgozik vezetőedzőként, az Újpestet háromszor is irányította.
A magyar futball egyetlen aranylabdása, Albert Flórián nem akármilyen játékos volt. A Ferencváros legendás labdarúgója 1959 és 1974 között 351 bajnoki mérkőzésen 256 gólt szerzett a zöld-fehérek színeiben, továbbá négyszeres bajnok (1963, 1964, 1967, 1968), 1972-ben kupagyőztes, 1960-ban, 1961-ben és 1965-ben gólkirály volt. 1965-ben tagja volt – az UEFA-kupa elődjének számító – Vásárvárosok Kupáját (VVK) elhódító csapatnak, amely a döntőben a Juventus ellen nyert.
A 75-szörös magyar válogatott klasszis 1967-ben az Aranylabdát is elnyerte, elképesztő örökséget hátrahagyva fiának, ifjabb Albert Flóriánnak, aki szintén hosszú éveken át játszott a Fradiban.
Noha az édesapja által felállított szintet nem tudta elérni, szép sikereket könyvelhetett el, az FTC-vel háromszor lett magyar bajnok, ugyanennyiszer kupagyőztes, a magyar válogatottban hatszor lépett pályára. Ifj. Albert Flórián Izraelben és Franciaországban is légióskodott, majd 2000-ben vonult vissza a BKV Előre csapatától. Később edzőnek állt, jelenleg a Fradi női labdarúgócsapatát irányítja.
Bozsik József az Aranycsapat legendás középpályása volt, és elsőként érte el Magyarországon a 100 válogatottságot, amivel hosszú ideig rekordernek számított. Az olimpiai bajnok és vb-ezüstérmes legenda a teljes pályafutását a Honvédban töltötte, a kispestiekkel 5-ször ünnepelhetett bajnoki címet.
Fia, Bozsik Péter játékosként nem volt túl sikeres, edzőként azonban szép eredményeket ért el.
Legemlékezetesebb sikereként 2002-ben NB I-et nyert a Zalaegerszeggel, majd csapatával 1-0-ra legyőzte a Manchester Unitedet a 2002/2003-as Bajnokok Ligája-szezon selejtezőjében.
Vezetőedzőként többek között a Vasasnál, a Haladásnál és a Tatabányánál is megfordult, 2006-ban hét mérkőzés erejéig a magyar válogatott szövetségi kapitánya is volt. A 63 éves Bozsik Péter jelenleg szakértőként tevékenykedik az M4 Sport csatornánál, 2021-ben megválasztották az év televíziós szakkommentátorának.