Vágólapra másolva!
Május közepén tartotta a FIFA az éves kongresszusát, de a testület elnöke lekéste a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség rendezvényét. Gianni Infantino késése sokaknál kiverte a biztosítékot. Több küldött elhagyta a tanácskozás helyszínét Aleksander Ceferin, UEFA-elnök vezetésével, többek között Csányi Sándor az MLSZ elnöke is, aki a nemzetközi és az európai szövetség (FIFA, UEFA) alelnöke is egyben. Az ügy hátterében – talán nem meglepő – de a pénz állhat.

A FIFA és az UEFA között azért is mérgesedhetett el a viszony, mert Gianni Infantino vezetésével a FIFA is komolyabban beszállt a klubfutball küzdelmeibe, miután elkezdte a futballvilág „legáhítottabb” trófeájaként jellemzi az újonnan bevezetett, 32 csapatosra bővített klubvilágbajnokságot, amit idén nyáron rendeznek majd meg az Egyesült Államokban.

UEFA Aleksander Ceferin Fifa Gianni Infantino before the start of the UEFA Euro 2024 round of 16 football match between Switzerland and Italy at the Olympiastadion Berlin in Berlin on June 29, 2024. (Photo by Odd ANDERSEN / AFP)
Aleksander Ceferin az UEFA s Gianni Infantino, a FIFA elnöke a 2024-es Európa-bajnokságon
Fotó: ODD ANDERSEN / AFP

Próbálják tompítani a feszültséget az UEFA és a FIFA között

A The Athletic-nek nyilatkoztak többen is olyanok, akik belülről ismerik a FIFA működését. Elmondásuk szerint Infantino elhatározta, hogy a klubvilágbajnokság legyen a topklubok legnagyobb ”kifizetőhelye”, azt akarta, hogy a győztes többet kapjon, mint a Bajnokok Ligája győztese. Ebben végül alulmaradt, a klubvilágbajnok ugyanis 125 millió dollárt kaphat, míg a Real Madrid a tavalyi BL-sikerével 154 millió dollárt gyűjtött.

Az ellenállásból adódó felszín alatti viták élesedhettek ki Paraguayban is, amikor a FIFA küldöttei közül nyolcan is távoztak. Köztük Ceferin, Csányi, a német és az angol küldött is. Infantino a világ vezetőivel – köztük Donald Trump amerikai elnökkel – Katarban és Szaúd-Arábiában tanácskozott, ezért késve érkezett Asuncionba. A küldöttek azon háborodtak fel, hogy Infantinót jobban érdeklik a magánpolitikai érdekei. Eközben az UEFA részéről már lágyabb hangvételű üzenetek érkeztek, mondván „a közelmúltbeli epizód elszigetelt volt” és „továbbra is elkötelezettek a közös munka mellett a játék érdekében”.

Az európai labdarúgás egyik vezetője szerint azonban fordulópont lehetett a paraguayi kongresszus, és komoly veszélybe kerülhet Infantino pozíciója.

Európában úgy érzik, hogy a FIFA igyekszik betörni az UEFA dominanciájába és veszélyezteti a bevételeinek egy részét.

A FIFA hosszú időn keresztül főként ”csak” a világbajnokságok szervezője volt, névlegesen a sportág legerősebb szervezete. A nagy klubversenyekben azonban ritkán szólt bele. Európa pénzügyileg domináns a labdarúgásban. Az UEFA több mint kétszer annyi bevételre tesz szert, mint a FIFA, főként a klubok számára évente megrendezett, rendkívül sikeres Bajnokok Ligája és a válogatott csapatok számára négyévente megrendezett Európa-bajnokság révén.

A 2023 és 2026 közötti négyéves időszakra, amely az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban megrendezésre kerülő vb-vel zárul, a FIFA 13 milliárd dolláros bevételt tervez. Az UEFA-nak csak a 2023-24-es időszakra vonatkozó éves bevétele 6,8 milliárd euró (7,64 milliárd dollár) volt. Az elmúlt öt férfi világbajnokságból négyet európai nemzetek nyertek, és a legutóbbi 17 klubvilágbajnokság döntőjéből 16-ot európai klubok nyertek.

Tourists get chance to pose with trophies during the FIFA Club World Cup 2025 Activation at Times Square on May 20, 2025 in New York City. (Photo by William Volcov / BRAZIL PHOTO PRESS / Brazil Photo Press via AFP)
Ezt a trófeát kapja a klubvilágbajnok
Fotó: WILLIAM VOLCOV / BRAZIL PHOTO PRESS

Amióta Infantino 2016-ban a FIFA elnöke lett, többször beszélt arról, hogy a sportágat hatékonyabban kell globalizálni. A FIFA felemelte a férfi és a női világbajnoki mezőnyt is, azzal a céllal, hogy a tagszövetségek (is) komolyabb bevételhez juthassanak. Azzal, hogy a FIFA a klubversenyek felé nyitott, csökkentené a FIFA függőségét a férfi világbajnokságtól, nem mellesleg a szakmai és anyagi szakadékot is csökkentené az európai topklubok és a többi versenyző között. Ez érvként megállná a helyét, de az UEFA érdekei is sérülhetnek eközben.

Európa 2006 óta nem rendezett világbajnokságot, 2030-ban Spanyolország, Portugália, Marokkó, Argentína, Paraguay és Uruguay közösen rendez, majd leghamarabb 2042-ben lehet újra Európában a vb. Ceferin és Infantino között 2018-ban éleződött ki a vita, amikor Infantino megpróbált keresztülvinni egy 25 milliárd dolláros megállapodást és új globális klub- és válogatott versenyeket hozott volna létre, a pémz pedig arab és távol-keleti befektetőktől érkezett volna. Ez az alku a jelentések szerint 3 milliárd dollárt tartalmazott volna a megújult klubvilágbajnokság minden egyes kiadására, valamint a Nemzetek Ligája globális változatára. A Nemzetek Ligája eredetileg az UEFA projektjeként indult, és a testület különböző konföderációknak kívánta licencelni. Az UEFA volt az első, amely ellenezte, Infantion őrült ötletét, hogy a világbajnokság kétévente megrendezésre kerüljön. 

Eközben Infantino maga mellé állított jó néhány olyan országot, amely a futball szempontjából nem jelentős, de amikor szavazni kellett egy-egy kérdésben, ezek a küldöttek soha nem mentek szembe sem Infantinóval, sem a FIFA-elnök elképzeléseivel. Infantino mindig is szem előtt tartotta azt, hogy szorosra fűzze a viszonyt Szaúd-Arábiával és a 2022-es világbajnokságot megrendező Katarral. Döntéseit csak és kizárólag a pénz mozgatta. A 2030-as világbajnokságot még „nem merte” a hatalmas arab országnak adni, de a 2034-es vb-t már igen. 

Ceferin bojkottal fenyegetett, és azt állította, hogy a dél-amerikaiak támogatják őt. Európa és Dél-Amerika a világbajnokság 1930-as megalapítása óta minden férfi világbajnokságot megnyert, az együttműködést az is jól jelzi, hogy 2022 áprilisában Londonban közös irodahelyiséget is létrehoztak, aminek részeként elindították a Finalissima eseményt, amelynek keretében az Európa-bajnokság győztese a Copa America győztesével játszik. Az üzenet egyértelmű: ha a FIFA továbbra is olyan javaslatokat követ, amelyekről Európa és Dél-Amerika úgy gondolja, hogy nem az ő érdekeiknek megfelelőek, akkor ezek a konföderációk önállóan fognak dolgozni a saját céljaik elérése érdekében. Eközben a FIFA is próbálkozik, 2027-ben Brazília rendezheti a női világbajnokságot miközben a 2030-as férfi világbajnokságot 64 csapatosra bővítené a FIFA a torna 100. évfordulója alkalmából, ez még több meccset jelentene Dél-Amerikának.

Amikor Infantino az UEFA 2020-as kongresszusán tartott beszédében a férfi versenynaptár felülvizsgálatára szólított fel, Ceferin azt mondta: „Egyetlen futballtisztviselőnek sem szabadna azt gondolnia, hogy mi vagyunk a show sztárjai, függetlenül attól, hogy mekkora az egója”. A nyugtalanság 2021-ben, a Szuperliga terveivel fokozódott, az UEFA-nál pedig még mindig nem biztosak abban, hogy a FIFA nem tudott erről az akcióról.

Nyáron Európa legjobb csapatai a klubvilágbajnokságon szerepelnek majd. Újabb érdekesség, hogy a részvételi díjak 12,8 és 32,8 millió dollár között mozognak az európai klubok számára, míg egy dél-amerikai csapat maximum 15,2 millió dollárt kaphat, Óceánia csapata pedig 3,6 millió dollárt. Ha ehhez hozzávesszük a több tízmillió dollárnyi pénzdíjat, amelyet a nagyobb költségvetésük miatt valószínűleg nagyrészt az európai csapatok kapnak, akkor a klubvilágbajnokság valószínűleg tovább erősíti és kiterjeszti az Infantino által kifogásolt kisszámú európai klub dominanciáját és a szakadékot.

A FIFA elnöke Asuncionban megismételte, hogy szerinte a labdarúgás növekedési potenciálja Európán kívül rejlik majd. Azt mondta, hogy szaúdi és amerikai „viszonylag kis befektetésekkel” a globális futball GDP az évi 270 milliárd dollárról 500-ra nőhetne.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!