Robert Lewandowski, aki nemcsak a lengyel válogatott történetének legeredményesebb játékosa (85 gól), hanem a legtöbbször pályára lépő futballistája is (158 mérkőzés), a legutóbbi időszakban nem kapott behívót a nemzeti csapathoz.
A Moldova és Finnország elleni barátságos meccsekre „fizikai és mentális kimerültség” miatt nem kapott meghívót, legalábbis így indokolta a szövetségi kapitány a döntést.
Probierz azonban tovább ment: az Inter középpályását, Piotr Zielinskit nevezte ki a válogatott csapatkapitányának Lewandowski helyett. Ez a lépés nyilvánvalóan sértette a csatárt, aki most határozottan válaszolt:
„A körülményeket és a kapitány iránt elvesztett bizalmamat figyelembe véve úgy döntöttem, hogy lemondok a lengyel válogatottban való szereplésről, amíg ő vezeti a csapatot. Remélem, hogy majd újra pályára léphetek a világ legjobb szurkolói előtt.” – írta Lewandowski az X-en.
A Barcelona csatára a 2024-25-ös szezonban 42 gólt szerzett 52 mérkőzésen, de kihagyta a kulcsfontosságú találkozókat, például a Copa del Rey döntőjét és a BL-elődöntőt. Végül a szezon utolsó három meccsén visszatért a csapatba.
Michal Probierz 2023 óta irányítja a lengyel válogatottat, miután átvette a korábbi szövetségi kapitány, Fernando Santos helyét. Probierz korábban az U21-es válogatottat vezette, és az Európa-bajnokságra is kijuttatta a nemzeti csapatot. A tornán azonban Lengyelország nem szerzett egyetlen győzelmet sem, így csoportkör után búcsúzott.
A legutóbbi barátságos meccsen Lengyelország 2-0-ra legyőzte Moldovát, de a hírek szerint a játékosok között továbbra is feszült a légkör. Lewandowski kapitányellenes megnyilvánulása minden bizonnyal újabb vitákat eredményezhet a lengyel futballban a közeljövőben.
A hírek szerint a lengyel futballszövetség és a szurkolók is hevesen reagáltak Lewandowski bejelentésére. Egyesek szerint a csapat vezetésének változtatásra van szükség, míg mások a játékost kritizálják, amiért nem tesz kompromisszumot a nemzeti csapat érdekében.