A Lakers az ötödik csapat szeretne lenni az NBA 56 éves történetében, amely legalább három, egymást követő évben bajnokságot nyer (azaz bajnoki aranygyűrűt kap). Erre van is esélye, többek között azért is, mert utolsó 18 playoff meccséből 17-et megnyert. A nyitányon - mellyel 1-0-s vezetést szerzett a Portland ellen a három győzelemig tartó sorozatban - nem játszott jól a csapat, de remekül védekezett, és a negyedik negyed elején egy 14-3-as rohammal eldöntötte a találkozó kimenetelét. A Portland a legutóbbi öt évben négyszer a Lakersszel szemben maradt alul a playoffban.

A Detroit az év legjobban védekező játékosa, Ben Wallace óriási teljesítményének köszönhetően verte simán a torontót. A 206 centis, 108 kilós Wallace leszedett 20 lepattanót, ellopott, illetve blokkolt 3-3 labdát, 19 ponttal beállította szezoncsúcsát - egyetlen ponttal maradt el karrierrekordjától -, és mezőnyből 8/11 volt a mutatója. "Még sohasem láttam ilyet, hogy egy csapat 48 percen át ilyen jól tudott volna összpontosítani. Ebből a szempontból a Pistons tökéletes meccset játszott" - nyilatkozta Jerome Williams, a Raptors bedobója. Amúgy az első negyed minden volt, csak nem tökéletes- a Pistons 16-9-re vezetett, a 25 pont abszolút minimumrekord-beállítás a playoff történetében. A Torontó klubrekordot jelentő 29,9 százalékkal fejezte be a meccset – mármint minimumcsúccsal.

A Celtics 1995 óta első playoff-meccsét nyerte - a bajnoki döntős Philadelphia ellen. A vendégeknél mindegyik sztár játszott, de pocsékul. Allen Iverson, aki sérülés miatt kihagyta az alapszakasz utolsó 14 mérkőzését, 15 dobásából csal négyszer talált be. Paul Pierce volt a mezőny legjobbja 31 pontjával, a végén a Fleet Center publikuma harsány "MVP" kórussal köszöntötte kedvencét. Ez azért most még egy kicsit túlzás.

A Dallas Mavericks a harmadik és a negyedik negyedet áthidaló 12-0-s sorozattal biztosította győzelmét a Minnesota ellen. Ebben a szériában akadt 12 méterről, azaz a félpályán túlról elengedett gól (Steve Nash) és egy olyan távoli tripla is, amit a center Raef Lafrentz dobott, s a labda a palánkról pattant be. Azaz: minden összejött az amúgy is esélyesebb Dallasnak.

Eredmények: (Az állás mindenhol 1-0)
Los Angeles Lakers - Portland Trailblazers 95-87
Legjobb dobók:
K. Bryant 34 (7 lepattanó, 3 assziszt, 2 szarzett labda, 3 blokk), Sh. O'Neal 25 (9 lepattanó), Fisher 12, illetve R. Wallace 25 (14 lepattanó), D. Anderson 22, R. Patterson 13, Pippen 11 (8 lepattanó, 5 assziszt)

Boston Celtics - Philadelphia 76ers 92-82
Ld.:
Pierce 31 (11 lepattanó, 3 assziszt, 4 szerzett labda, 3 blokk), Walker 20, McCarty 14, ill. Iverson 20 (4/15 mezőnyből), Harpring 18, Snow és McKie 11-11

Dallas Mavericks - Minnesota Timberwolves 101-94
Ld.:
Nowitzki 30 (15 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 blokk), Nash 21, Van Exel 18, Finley 16, Lafrentz 10, ill. Billups 25 (6 lepattanó, 9 assziszt), Garnett 19 (21 lepattanó, 6 assziszt), Nesterovic (16 (9 lepattanó), Szczerbiak (8 lepattanó)

Detroit Pistons - Toronto Raptors 85-63
Ld.:
Stackhouse 20 (10/10 büntetőből), Ben Wallace 19 (20 lepattanó, 3-3 szerzett labda és blokk), Williamson 14, ill. A. Davis 15 (14 lepattanó), J. Williams 11 (13 lepattanó), A.Williams és Olajuwon 10-10