Mára természetes, hogy a Super Bowl nemcsak a sport, hanem a média szempontjából is meghatározó esemény. Az Egyesült Államok legnézettebb közvetítése minden évben, 2010 óta folyamatosan 100 millió fölötti nézőszámmal. A titok nyitja az, hogy szinte mindig elképesztő izgalmakat és fantasztikus jeleneteket hoz a döntő, amelyekre évek múlva is emlékszik az ember, maximum az lesz homályos, hogy mi mikor történt. Mi ebben is segítünk, összeszedtük az ezredforduló óta lejátszott Super Bowlok mára már legendássá vált játékait, néhol magyar videókkal. Jó csemegézést!

„The tackle” – Super Bowl XXXIV
Sokáig úgy tűnt, hogy sima mérkőzés lesz az új évezred első döntője, a St. Louis Rams-Tennesse Titans finálé, a Titans először a 3. negyed végén tudott pontot szerezni. A negyedik negyedben aztán erőre kapott a Steve McNair vezette Tennessee, és 0-16-ról kiegyenlített bő két perccel a vége előtt, viszont rögtön ezután Kurt Warner egy 73 yardos passzal megtalálta Isaac Bruce-t. A Titansnak nem sok ideje maradt egyenlíteni, de a csapat eljutott az end zone-tól 10 yardra.

A mérkőzés utolsó játékában McNair Kevin Dysonhoz passzolt, aki mindössze 5 yardra volt attól, hogy touchdownt szerezzen, de Mike Jones ezt remekül vette észre, és elkapta a lábait. Az elkapó földre került, és hiába nyújtózott a labdával, nem érte el a vonalat, az idő pedig lejárt, a St.Louis Rams lett a bajnok. A Tennessee-nek 88 yardot kellett volna megtennie, de csak 87-et sikerült.

Adam Vinatieri hőstettei – Super Bowl XXXVI, XXXVIII, XXXIX
Minden idők legjobb rúgójátékosa is kulcsszerepet játszott a New England Patriots dinasztiájának létrejöttében. Az első három megnyert döntőből kettőben utolsó másodperces győztes field goallal segítette csapatát, a harmadikban pedig ő biztosította be a sikert.

Devin Hester visszahordása – Super Bowl XLI
Az első, magyarul a helyszínről közvetített Super Bowl legelső játéka. Azelőtt és azóta sem kezdődött a döntő visszahordott touchdownnal, a Chicago Bears akkori újonca, Devin Hester viszont egy 92 yardos TD-vel megadta a finálé alaphangját. Végül azonban Peyton Manning és az Indianapolis Colts örülhetett, a legendás irányító ekkor szerezte meg első bajnoki címét.

„Helmet Catch” – Super Bowl XLII
A New England Patriots félelmetes menetelése minden idők legvalószínűtlenebb játékával tört derékba. Tom Bradyék alig kettő percre voltak attól, hogy beállítsák a Miami Dolphins 1972-es rekordját, az volt az egyetlen csapat, amely hibátlanul abszolvált egy teljes idényt.

A Pats 16-0-s alapszakasz után mindkét playoff-meccsét megnyerve jutott a döntőbe, ahol a hajrában vezetett is, majd jött Eli Manning szürreális menekülése, és David Tyree azóta is felfoghatatlan elkapása.

Fél perccel később aztán a New York Giants megszerezte a győztes touchdownt is, Tom Coughlin csapata véghez vitte a lehetetlent, és legyőzte a verhetetlennek hitt New Englandet.

James Harrison 100 yardos interceptionje és Santonio Holmes kötéltánca – Super Bowl XLIII
A Super Bowl-éra egyik legjobb döntőjét vívta 2009-ben a Pittsburgh Steelers és az Arizona Cardinals, nem véletlen, hogy két ikonikus jelenetsor is kötődik ehhez a meccshez. Az első félidő legvégén a Cardinals a vezetés átvételéért támadott, de a gólvonalon James Harrison elcsípte Kurt Warner passzát, és egy heroikus vágtával visszahordta azt touchdownig, a Steelers növelte előnyét, mielőtt véget ért volna a második negyed.

Az Arizona azonban nem adta fel, és fordítani tudott, így a Pittsburghnek bő két perce maradt egyenlíteni, vagy megnyerni a meccset. Ben Roehtlisbergerék átmasíroztak a pályán, a támadássorozat végén pedig az irányító egy tökéletes labdát tett az end zone sarkába Santonio Holmesnak, aki bámulatos elkapással szerzett touchdownt, és ezzel együtt bajnoki címet.

Peyton Manning eldönti az ellenfél javára – Super Bowl XLIV
Nem hozta azt a pontháborút a New Orleans Saints-Indianapolis Colts döntő első félideje, mint amit előzetesen vártak a szurkolók, 10-6-ra vezettek Manningék. A nagyszünet után a Saints meglepőt húzott, onside kickkel kezdett, amiből később touchdownt ért el, ez pedig fordulópont volt a mérkőzésen.

A negyedik negyedben a New Orleans már hét ponttal vezetett, a Coltsnak muszáj volt TD-t szereznie.

El is jutott a csapat 31 yardig, ekkor viszont Manning Reggie Wayne-nek szánt passzára lecsapott Tracy Porter, és meg sem állt az end zone-ig. 24-24 helyett 31-17-re módosult az állás, ami a végeredményt jelentette egyben, ezzel Drew Brees is felért a csúcsra.

Harbowl, visszahordás, áramszünet, Ray Lewis – Super Bowl XLVII
Egy példa arra, hogy bármennyi is az állás, nem szabad elmenni aludni. A Baltimore Ravens 21-6-ra vezetett a nagyszünetben a San Francisco 49ers ellen, aztán ebből a második félidő legelső játéka után Jacoby Jones rekordhosszúságú, 109 yardos visszahordásával 28-6 lett.

Kétségbeesetten támadhatott a Niners, de nem sokkal később elment az áram a New Orleans-i Mercedes-Benz Superdome-ban.

34 percig állt a játék,

ami a Friscónak tett jót, még ebben a negyedben 17 pontot tett fel a táblára, míg a Ravens teljesen lefagyott. 31-29-nél egy jó kétpontos akcióval egyenlítetett volna a San Francisco, de Kaepernick passza rossz volt. Egy field goallal növelte előnyét a Baltimore, de a meccs vége előtt bő egy perccel átvehette volna a vezetést a 49ers.

Kaepernick passzolt a sarokba Michael Crabtree felé, aki Jimmy Smithszel birkózott, ezt a bírók nem látták szabálytalannak, és mivel a passz nem volt jó negyedik kísérletre, elveszítette a labdát a csapat. A Ravens edzője, John Harbaugh –

akinek a testvére, Jim a 49erst irányította, ezért ezt a döntőt Harbowlnak szokták hívni

– nem sokkal ezután punt helyett azt kérte Sam Kochtól, tartsa meg a labdát az end zone-ban, amivel ugyan adott két pontot az ellenfélnek, de majdnem teljesen lepörgette az órát, így végül a Ravens megnyerte a döntőt, minden idők egyik legjobb védője, Ray Lewis bajnokként vonulhatott vissza.

Az első másodpercekben látszott, hogy kiütés lesz – Super Bowl XLVIII
A Peyton Manning vezette Denver Broncos támadósora rekordot rekordra halmozott az alapszakaszban, egy megállíthatatlan gőzmozdonynak tűnt a csapat, a legendás irányító már dörzsölhette a tenyerét a második bajnoki címe miatt.

Volt azonban két tényező, amely ellene volt.

Egyrészt New Yorkban rendezték a Super Bowlt, méghozzá a nyitott MetLife Stadiumban, így borzasztóan hideg volt. Másrészt a túloldalon a legjobb védelemmel rendelkező Seattle Seahawks állt. A Broncos nem is kezdhetett volna rosszabbul, már az első játékból két pontot ajándékozott a Seattle-nek.

A denveri csapat nem is tudott felébredni a sokkoló eseményekből, a Seahawks pedig végül megsemmisítő, 43-8-as verést mért Manningékre.

A valaha volt legrosszabb edzői döntés hőssé tett egy névtelen senkit – Super Bowl XLIX
A Seahawks a New England ellen védte volna meg a címét, ami a lehető legnehezebb feladatnak tűnt. A fantasztikus mérkőzés végig szorosan alakult, de a harmadik negyed után a Seattle 10 ponttal vezetett. A negyedik negyedben jött a Brady-mágia, a Patriots pedig fordított, de a Seahawksnak maradt ideje fordítani. Minden idők egyik legizgalmasabb hajrájában először ismét egy cirkuszi elkapás keserítette a Patriots védelmét (ráadásul ugyanabban a stadionban, ahol korábban Tyree sisakos elkapása történt), Jermain Kearse talán maga sem tudja, hogyan szelídítette meg a labdát.

Ezután már csak néhány yard kellett a fordításhoz a Seahawksnak, de fél perccel a vége előtt Pete Carroll vezetőedző érthetetlen módon futójáték helyett passzt hívott, Russell Wilson pedig eladta a labdát, a korábban senkinek sem kellő újonc, Malcolm Butler ugrott bele a passzsávba, az interceptionnel pedig lezárta a meccset, a Patriots megmenekült, Brady negyedszer lett bajnok.

Minden idők legnagyobb fordítása és egy lélegzetelállító elkapás – Super Bowl LI
2017 februárjában a New England Patriots az Atlanta Falconsszal csapott össze a döntőben. Matt Ryanék nagy meglepetésre félelmetes erődemonstrációt tartottak a meccs első 35 percében, 28-3-ra vezetett az Atlanta. Semmi jel nem mutatott arra, hogy itt bármi történhet, de ha valamit megtanulhatott bárki, akinek köze van az NFL-hez, az az, hogy a New Englandet nem lehet kiütni. És azt is, hogy nem szabad elmenni aludni. A harmadik negyed vége előtt két perccel szerzett touchdown volt az első hatpontosa a Patriotsnak,

a negyedik negyedben pedig megtörtént a teljes feltámadás/összeomlás,

attól függ, melyik oldalról nézzük. Brady teljesen szétszedte a Falcons védelmét, egy mezőnygól mellett további két TD-t, ezek után pedig 1-1 kétpontost is szerzett a csapat, így jöhetett a Super Bowlok történetének első hosszabbítása. Egyébként még 28-20-as hátrányban, két és fél perccel a vége előtt Brady Julian Edelmant vette célba, de úgy tűnt, az elkapó nem tudta behúzni a passzt. Érdemes megnézni, hogyan sikerült ez neki mégis:

A ráadásban a Pats támadhatott először, és itt már nem volt kérdés, James White touchdownjával megszerezte a győzelmet a New England, Brady ötödször lett bajnok, és ezzel a teljesen valószínűtlen fordítással minden olyan vitát eldöntött, hogy ki a valaha volt legjobb NFL-játékos.

„Philly Special” – Super Bowl LII
A Philadelphia Eagles megnyerte az alapszakaszt, de elvesztette kezdő irányítóját, Carson Wentzet, viszont cseréje, Nick Foles zseniálisan játszott a rájátszásban, így az Eagles mégis bejutott a Super Bowlba, ahol nem meglepő módon a címvédő New England várt rá. Óriási adok-kapok és pontháború kerekedett a döntőből, a második negyed legvégén pedig a Philly egy legendássá vált játékkal szerzett touchdownt. Negyedik kísérletnél Doug Pederson vezetőedző a Philly Special playt hívta, amiből végül a tight end Trey Burton passzolt TD-t Folesnak.

A trükk után a második félidőben magára talált a Patriots, a negyedik negyedben a vezetést is átvette, de végül Foles és Zach Ertz összjátékával az Eagles visszavette a vezetést, amit már nem is engedett ki a kezéből. Brady és a New England hiába döntött meg számtalan rekordot a meccsen, a Philadelphia megnyerte története első Super Bowlját, sokan pedig úgy gondolják, ez volt minden idők legjobb mérkőzése.

Láthatjuk, hogy a korábbi Super Bowlok szinte mindegyikén született olyan jelenet, ami később klasszikussá vált. Amit az ember később is szájtátva néz vissza, szurkolói hovatartozástól függetlenül. A döntőbe a világ legjobb játékosai kerülnek be, szóval egyáltalán nem meglepő, hogy olykor millimétereken múlik a győztes kiléte, de az sem, hogy a fizika törvényeit meghazudtoló mozdulatokat látunk. Már csak ezért is érdemes lesz nézni a magyar idő szerint hétfő hajnalban kezdődő New England Patriots-Los Angeles Rams csatát.