Hosszú Katinka a világ előtt, a férfiváltó meg király

Úszás Vizes VB, FINA2017, Hosszú Katinka, női  200 vegyes
Vasárnap megkezdődött a 17. FINA vizes világbajnokság klasszikus úszóprogramja. Már az előfutamok is nagy izgalmakat tartogattak: Hosszú Katinka a legjobb idővel jutott be a 200 méteres női vegyesúszás középdöntőjébe. A magyar férfi 4x100 méteres gyorsváltó ötödik idővel finalista, a női váltó - amely Hosszú Katinka nélkül szállt medencébe - hat tizeddel maradt le a délutáni döntőről.

Az első magyar

Első magyarként Szilágyi Liliána a 100 méter női pillangó harmadik futamában éppen a harmadik lett, kereken 58 másodperces idővel.

Szilágyi a tizedik idővel jutott be a középdöntőbe,

ahol ott lesz a svéd Sarah Sjöström is, aki egészen komoly 55.96-os időt úszott, ami mindössze öt tizedre volt a világcsúcstól.

Sarah Sjöström mindössze öt tizedre volt a világcsúcstól Fotó: Szabó Gábor - Origo

"Izgultam nagyon. Nagyon jó a hangulat. A középdöntő megvan."

"Elsőnek mindig nehéz úszni, mindent megtettem" - nyilatkozta az M4 Sportnak Szilágyi Liliána.

Férfi 400 gyors Kalmár Ákossal

A férfi 400 gyorson a kétszeres junior Európa-bajnok Kalmár Ákosnak szurkolhatott a Duna Aréna közönsége.

A fiatal magyar úszó 3:51:35 perccel a hatodik helyen ért be.

"Boldog vagyok, hogy hazai közönség előtt mutatkozhattam be az első felnőtt világversenyemen, óriásiak a szurkolók."

- mondta Kalmár Ákos, aki végül a 22. helyen végzett a férfi 400 méteres gyorsúszásban.

Kalmár Ákos nem hitte volna, hogy ilyen hangulatban úszhat Fotó: Szabó Gábor - Origo

A szlovák színekben induló Nagy Richárd megnyerte a futamát, de a 3:52-es idővel nem volt esélye továbbjutni.

ezúton is köszönöm nekik! Vélhetően az időm nem lesz elég a továbbjutáshoz, de nem is ez a fő számom, bemelegítésnek tökéletes volt" – mondta Nagy Richárd az Origónak.

Érdekesség, hogy a 400 gyors riói bajnoka, az ausztrál Mack Horton csak harmadik lett a futamában, de így is a bejutott a döntőbe.

Hosszú Katinka első pillanatai

A 200 női vegyes előfutamában Jakabos Zsuzsannának és Hosszú Katinkának is szurkolhatott a magyar közönség.

A hátúszás után a második helyen fordult Jakabos, mellúszás után negyedik volt, és a végén is negyedik lett, méghozzá 2:12:10-es idővel. Végül a 11. helyen jutott tovább.

Hosszú Katinka első pillanataira csodálatosra sikerültek:

a háromszoros olimpiai bajnok úszónő már pillangó után négy tizeddel vezetett, 2:07:49-cel simán nyerte a futamot és a legjobb idővel középdöntős lett.

Hosszú Katinka már az előfutamban kitett magáért Fotó: Szabó Gábor - Origo

"Fantasztikus volt Katinka, a gyorsúszásban már megmutatta, mire képes."

– mondta Czene Attila Hosszú Katinkáról az M4 Sporton.

A Saint Vincent és a Grenadine-szigetekről érkezett úszóról ritkán írunk, ám Dillon Gooding, az ötven pille harmadik előfutamában beesett a rajtkőről, így rossz rajt miatt kizárták a vb-n.

Cseh László többet vár magától

Az 50 méter pillangón Cseh László is elkezdte a szereplését: a magyar úszó a szám utolsó előfutamában gyengébb rajt után

23.41-es idővel harmadik lett, és nyolcadik helyen jutott be az elődöntőbe.

"Fantasztikus dolog egy ekkora uszodában, ennyi ember előtt versenyezni, boldog vagyok, hogy megadatott nekem."

"Nem gondolkozom azon, hogy egy esetleges éremmel rekordot állíthatok fel, a legjobbamat akarom kihozni magamból, meglátjuk, hogy az mire lesz elég" - mondta az Origónak Cseh László.

Cseh László nem volt teljesen elégedett Fotó: Szabó Gábor - Origo

Ledecky megállt az Origo újságírójának

A női 400 méteres gyorsúszás harmadik előfutamában Késely Ajna, a negyedikben pedig Kapás Boglárka úszott.

Késely Ajna remekül versenyzett és 4:06:48-as idővel a harmadik helyen ért be, Kapás Boglárka 4:05:93-mal a harmadik lett a futamában.

Kapás az ötödikként, Késely pedig a nyolcaddikként jutott a döntőbe. Az amerikaiak olimpiai és világbajnoka, Katie Ledecky világbajnoki csúcsot úszott. Az új vb-csúcs már 3:59:06 perc.

Antalics Ádám megszólaltatta a világklasszis úszónőt, Katie Ledeckyt.

"Elégedett vagyok az időmmel, természetesen délután az aranyérem és a világbajnoki cím a cél."

Katie Ledecky az Origónak nyilatkozott Forrás: Origo

- mondta a 400 gyors után Kapás Boglárka.

ennek köszönhető, hogy ilyen időt mentem. Nagyon boldog vagyok, hogy megvan a döntő, nem úsztam ki magam teljesen, úgyhogy bizakodva várom a finálét" - mondta az Origónak Késely Ajna.

Késely Ajna is a döntőbe jutott 400 méter gyorson Fotó: Szabó Gábor - Origo

Gyurta Dániel nem jutott döntőbe

Gyurta Dániel is tiszteletét tette a Duna Arénában. Szokás szerint gyengébbik számában, 100 mellen melegített be.

Gyurta a nyolcadik lett a futamában, de az 1:00:76-os idejével is idei legjobbját írta.

Ez az idő nem volt elég, a 22. lett, így a londoni olimpiai bajnokunk így biztosan nem lesz ott az esti elődöntőben.

"Az első 50 métert jónak éreztem, a másodikon sajnos kicsit elkapkodtam a mozgást,

Gyurta Dániel nem került döntőbe 100 mellen Fotó: Szabó Gábor - Origo

"Optimista vagyok, remek erőben érzem magam, várom a csütörtököt" - mondta az Origónak Gyurta Dániel.

Nüanszokon múlott a magyar döntő

Közel egy másodperces előnnyel nyerték az amerikaiak az első futamot a női 4x100-as váltóban.

A magyar női gyorsváltó hat tizeddel maradt le a döntőről Fotó: Szabó Gábor - Origo

A magyarok a második futamban Molnár Flóra, Gyurinovics Fanni, Verrasztó Evelyn és Jakabos Zsuzsa összeállításban úsztak a kettes pályán és a

kilencedik helyen zártak. Hat tized hiányzott.

"Kezdésnek jó volt a délelőtt,

"Az viszont, hogy megvertük az olaszokat, hatalmas eredmény, annak örülhetünk. A közönség fantasztikus, remélem délután jól fog menni a 200 vegyes és a futam végén ott lesz a Q betű a nevem mellett" - mondta az Origónak Jakabos Zsuzsanna.

Verrasztó Evelyn is elmondta az Origónak, mit érzett a váltó után.

"De nem szeretnek panaszkodni, hatalmas élmény ennyi ember előtt és ilyen buzdítás mellett úszni a medencében, számomra ez nagyobb dobás, mint a tavalyi, riói olimpia volt."

A férfi váltó a király

A férfi 4x100-as gyorsváltó első futamát a brazilok nyerték, kényelmes egy tizedel verve az ausztrálokat. A magyar csapat Kozma Dominik, Bohus Richárd, Németh Nándor, Holoda Péter összeállításban úszott, éppen kettővel a világcsúcstartó amerikaiak alatt.

Ötödik idővel döntős a érfi 4x100m gyorsváltó, Kozma Dominik, Bohus Richárd, Németh Nándor, Holoda Péter Fotó: Szabó Gábor - Origo

Végül hatalmasat úszva az amerikaiak és az olaszok mögött harmadik a magyar váltó, és ötödik helyen jutott a döntőbe.

Ez egészen elképesztő eredmény. Az olaszok kétszeres világbajnoka, Filippo Magnini erről így beszélt.

"Minden elismerésem a fiatal magyar csapaté, nagyszerűen úsztak és megérdemlik, hogy ott vannak az esti döntőben.

Ez egyébként a világ egyik legcsodálatosabb arénája, ahol valaha úsztam, a közönség pedig szinten fantasztikus, irigykedem a magyar sportolókra"