Harry Potter volt a karácsonyi könyvszezon sztárja<br/>

Vágólapra másolva!
A karácsonyi időszak a könyvpiacon is főszezon: a könyvesboltokban ilyenkor a legnagyobb a forgalom, és a könyvkiadók is számos újdonsággal rukkolnak elő a szeretet ünnepére, amikor hagyományosan ugrásszerűen megnő a kereslet a könyvek iránt. Annak, aki karácsonyra könyvvel akarta meglepni szeretteit, tavaly már csak a pénztárcája szabott határt; sem a kínálatra, sem a könyvek kiállítására nem lehetett panasz. 2000 karácsonyán Magyarországon, mint számos nyugati országban, a Harry Potter-könyvek fogytak a legjobban, de Vámos Miklós és Kepes András új könyve, illetve A magyarok krónikája című kötetet is "sláger" volt a karácsonyi vásárlók körében.
Vágólapra másolva!

A virág, a csokoládé és az ital mellett a könyv az egyik legkedveltebb, és leggyakoribb ajándék. Nemcsak azért, mert viszonylag könnyen és gyorsan beszerezhető, hanem mert tartós (ha más értelemben nem is, hát azért, mert tetszés szerint bármikor, bármennyiszer újraolvasható), értékes (főleg a mai árak mellett), és főleg, mert a választásunk több egyszerű gesztusnál: kapocs és kommunikáció közöttünk és a megajándékozott(ak) között. A legtöbben karácsonyra ajándékoznak könyvet, és erre a könyvpiac is felkészül. A karácsonyi szezon rendszerint már novemberben kezdetét veszi, a könyvesboltok ekkor felduzzasztják a készleteiket, a kiadók pedig utánnyomnak az év addigi sikerkönyveiből, és előrukkolnak a karácsonyi szezonra időzített megjelenéseikkel. A tapasztalat azt mutatja, hogy ilyenkor a vásárlók a bestsellereket keresik a leginkább, illetve - mivel a szokottnál bőkezűbbek - nagy keletje van azoknak a drága (5000 forint feletti) és igényes kiállítású könyveknek, melyekből év közben egyáltalán nem, vagy alig fogyott: a karácsonyi a könyvpiacon az albumok, képeskönyvek, enciklopédiák, lexikonok, monográfiák, stb. ideje.

Az [origo] által megkérdezett könyvesboltok, illetve a hazai könyvkiadás és könyvterjesztés legfontosabb szereplőinek egybehangzó véleménye szerint a 2000-es karácsonyi könyvszezon kivételesen jól sikerült. Ez elsősorban a csábítóan bő választéknak tudható be. Cz. Tóth János, az Új Könyvpiac című havonta megjelenő könyves szaklap munkatársa szerint kb. 1200 cím jelent meg karácsonyra. Horváth Júlia, a legnagyobb budapesti könyvesbolt, a Fókusz Könyváruház igazgatója a karácsonyi könyvkínálatot értékelve elmondta, hogy az üzletek nagyon jó kiadói ajánlatokat kaptak, és minden tematikában széles választékkel várták a vásárlókat. "Öt-hat vadonatúj könyvet mindenki hazavihetett" - véli Horváth Júlia. Mint elmondta, a tavaly előttihez képest a Fókusz Könyváruház decemberi forgalma 130%-kal nőtt. November közepén a karácsonyi kínálat zöme már megtalálható volt az üzletben, hiány csak néhány kötetből volt, ami jelzi a kiadók felkészültségét. A Magyar Könyvklubnál a szezon még korábban, már október közepén beindult. A forgalmának 75%-át a klubtagsági rendszeren keresztül bonyolító hálózat november-decemberben 250 ezer könyvet postázott - tudtuk meg Révai Gábortól, a könyvklub igazgatójától.

Érdemes megjegyezni, hogy a magyarországi vásárlók bizalma az internetes kereskedelem iránt 2000-ben sem nőtt számottevően. Több nagy és jól működő online könyvesbolt is található a világháló magyar szegletében, melyek forgalma a karácsonyi időszakban emelkedett ugyan, de még így is elenyésző maradt a "tégla és üveg" üzletekéhez képest. Az UHU, a Magyar Könyklub mindenki számára nyitott internetes könyváruháza karácsony körül napi 50 ezer forintos bevételhez jutott, a Fókusz Online-tól pedig kb. 5000 könyvet rendeltek a Gyertyafény akció alatt, november közepétől december végéig; ez még akkor is kevés, ha a legnagyobb hazai online könyváruház decemberi forgalma a tavaly előtti négyszerese. (Csak összehasonlításképpen: a világ legnagyobb internetes áruházához, az Amazon.comhoz november 2. és december 23. éjfél között 31 millió megrendelés érkezett; igaz, ez az adat a teljes áruválasztékra vonatkozik. Egy nemrég közzétett kimutatásból egyébként az derül ki, hogy az ünnepek alatt a könyveket árusító site-ok vonzották a legtöbb látogatót, naponta átlag 2,26 milliót.) A magyar internetezők tehát még mindig inkább nézelődnek, mint vásárolnak az online (könyves)boltokban.

A tavalyi karácsonyi könyvszezonban JK Rowling Harry Potter-könyvei domináltak. A december 8-án megjelent negyedik rész, a Harry Potter és a Tűz Serlege volt a szezon egyértelmű bestsellere, de a többi kötet is szépen fogyott. Szakemberek ezt a körülötte kialakult hisztéria mellett azzal magyarázzák, hogy hosszú évek óta ez az első igazán jó gyerekkönyv, amely ráadásul a felnőtt korosztály számára is élvezetes olvasmány. A magyar szerzők könyvei közül kiemelkedett Vámos Miklóstól az Apák könyve, Kepes Andrástól a Kepes Krónika - Történetek, valamint Esterházy Péter Harmonia Caelestis című műve. E három könyv egyébként egész évben a topon volt. Esterházy legutóbbi kötete kapcsán mindenképpen meg kell említeni, hogy a tavalyi karácsonyi szezonban meglepően jól ment a szépirodalom (magyar és külföldi egyaránt), ami igazán örvendetes "fejlemény". A külföldi szerzők közül roppant keresett volt Helen Fielding a két Bridget Jones-könyvével, de J.R.R. Tolkien klasszikus Gyűrűk ura-trilógiáját is sokan a kosarukba tették.

Az ismeretterjesztő műfajban a sláger a Tizenkét pokoli történet volt, amely Vujity Trvtko Pulitzer-díjas riporter kalandozásait mutatja be. Az igazán csak ilyenkor kelendő vaskos, drága kötetek szó szerint színes választékából a legtöbben Glatz Ferenc közérthető stílusban megírt történeti áttekintését, A magyarok krónikáját szemelték ki ajándék gyanánt; csak a Magyar Könyvklub 30 ezer példányt adott el belőle a szezonban. A másik favorit A 20. század évről évre című kötet volt. Népszerűek voltak a képzőművészeti, illetve a magyar és külföldi tájakat, városokat bemutató albumok (és általában véve az Athenaeum 2000 Kiadó kötetei), valamint a sporttémájú, különösen az olimpiát feldolgozó albumok is. Újdonságként a Gondolat Kiadó megszűnésével a hazai kínálatból évekkel ezelőtt tulajdonképpen teljesen eltűnt klasszikus útleírások és memoárok a karácsonyi szezonban újra feltűntek a könyvesboltok polcain. Természetesen a ponyvairodalom kedvelői sem maradtak kielégítetlenül, bár itt a trend nem változott: a férfiak(nak) a háborús regényeket (pl. A Mogadisu-ügy), a nők(nek) a romantikus könyveket (pl. Rosemunde Pilcher munkáit) vitték. Horváth Júlia szerint megfigyelhető volt, hogy a választásnál előnyt élveztek a szép, olvasócsalogató borítójú könyvek - a csomagolás itt is kiemelt szerephez jutott.

A karácsonyra könyvet ajándékozók tehát a bőség zavarával küzdöttek, a választás tavaly a szokottnál is nagyobb fejtöréssel járt. A nagy kérdés csak az, hogy vajon a karácsonykor kapott könyveket elolvassák-e. A Book Marketing Limited (BML) 1994-es felmérése szerint a karácsonyfa alatt kibontott könyvek 2%-a marad olvasatlan. Ez persze - megint csak - függ magától a könyvtől. Sokan beleesnek ugyanis abba a "hibába", hogy méret, vastagság vagy súly alapján választanak könyvet, hogy így mutassák ki, nem pitiánerkednek karácsonykor. Ilyen esetekben - véli Leslie Henry, a BML egyik vezetője - mindkét fél tudja, hogy a könyv úgy fog porosodni a polcon, hogy egyszer sem nyitották ki. Az olvasatlan könyvek között vannak olyanok, amiket jobb híján vesznek meg karácsonykor; ilyen például a minden év végén megjelenő Guiness Rekordok Könyve. Vannak olyanok is, amiket pusztán sznobságból ajándékoznak oda december 24-én: a BBC News összeállításában ezek között említi például James Joyce-tól az Ulyssest, vagy Salman Rushdie műveit. Egyes vélemények szerint az olvasatlan könyvek listáját Stephen Hawking világsikerű műve, Az idő rövid története vezeti.
A tanulság: nem árt, ha olyan könyvet adunk ajándékba, amit mi is szívesen elolvasnánk.

[origo]

Ajánló:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!