Agamemnón történetét mindenki ismeri. A férfi, aki feleségét kegyetlen nyerségével hódította magához, most a lányát kényszerül feláldozni hazája győzelméért. Artemisz istennő ugyanis csak akkor hajlandó jó szelet küldeni a görög sereg vitorlái felduzzasztásához, ha Agamemnón a tulajdon lányát, Íphigeneiát áldozati kés alá küldi. Ez mind emberi, mind apai erkölcsei ellen van, de mint hadvezér köteles megtenni és meg is teszi.
Euripidész: Íphigeneia Auliszban Dráma két részben Szereplők: Csomós Mari, Szávai Viktória, Bálint András, Rátóti Zoltán, Szervét Tibor; Végvári Tamás, Csankó Zoltán, Vámos Tamás, Gubás Gabi, Schell Judit, Szolnoki Apollónia, Koós Flóra, Éberhardt Klára, Szucsik Annamária, Schwarcz Róbert, Lukács Zoltán, Rajcsányi István. Zenészek: Székely Kinga, Schlanger Tamás, Benyus Tamás. Fordította: Devecseri Gábor. Irodalmi konzultáns: Karsai György. Rendezte: Valló Péter. Díszlet: Antal Csaba. Jelmez: Dőry Virág. Zene: Melis László. Koreográfus: Szögi Csaba |
Mesterien megalkotott szerepek, a modern technika segítségével színpadra állítva - tógában. Tűz és víz, a két őselem szimbolikájával dolgozik a rendező, megjeleníti a szereplőkben és a díszlettervező segítségével fizikai valójukban is. Az oltáron vízesésként lezúduló víztömeg az áldozatot megtísztítja, és valószínű, hogy a tűz, amely Amagemnónban már alig-alig pislákol, szintén.
A görög színházban a kar és karvezető megpróbál pártatlan lenni, de saját belső hangjára és lelkiismeretére hallgat. Valló Péter, a rendező különleges megoldással szólaltatja meg őket. Énekelnek, recitálnak, és bár zenei emlék nem maradt meg, különös empátiával idézi a görög hangulatot. Átlátszó tülltógában láthatunk tökéletes női alakokat a kar képében. Meg kell még említeni Csomós Marit, aki Klütaimnésztra szerepébe bújt bele - szívszorongatóan játssza a férje szerelme és lánya szeretete között vergődő anyát és az Animus és Animában tehetségéről bizonyságot adó Szávai Viktóriát, aki Íphigeneia karakterét kelti életre.
Ebben a darabban a nők viszik a pálmát, nem csak Euripidész, de a néző szerint is.
Előadások: február 11., 16., 21. 19.00