Eszét vesztett Eszenyi<br/>

Vágólapra másolva!
Az esőtől fülledt délutáni levegő és parfümfelhők súlyos terhe alatt az Eszenyi Enikő által játszott Blanche A vágy villamosában olyan, mint New Orleans: könnyed, de az egészségre ártalmas.
Vágólapra másolva!

A Budapesti Kamaraszínház Blanche szerepére a szóba jöhető színésznők közül a lehető legnevesebbet választotta ki, és Eszenyi Enikő játékának döbbenetes ereje szinte monodrámát csinál A vágy villamásából.

A Vágy nevű villamos

A New Orleans-i történet egyszerű konfliktushelyzeten alapszik: három ember együttélésének kínosan elviselhetetlen közelségén. Blanche (Eszenyi Enikő) "meglátogatja" húgát, Stellát (Horváth Lili), aki boldog és szenvedélyes házasságban él a "polák Stanley"-vel. Blanche látogatása odaköltözésig "fajul", amit egyik fél sem tud elviselni. A probléma nem csak a WC-használat kényelmetlen időbeosztásán alapszik, hanem Blanche kifinomult lelkének és megbomlott személyiségének belső konfrontációján is: fiatalon férjhez ment egy homoszexuális fiúhoz, akinek öngyilkosságát Blanche a saját hibájának érzi. Az örökös bűntudat, a távoli családi birtok elkótyavetyélése, rokonai halála szexuális fertőbe taszították, amely végletekig fokozódott: egy tizenhat éves fiút csábított el. Mindezek ellenére Blanche tiszta maradt, de elméje elveszett. Az alkohol és a forró fürdő között ingázva, mint egy szépen felöltöztetett rongybaba, próbálja élni napjait húgával és annak férjével. Az egyetlen kiutat a Mitch-csel (Pindroch Csaba) való házasság jelentené, aki viszont csak gyermeki naivitása miatt nem veszi észre a nő romlottságát. De Stanley (László Zsolt), a férfi nem eszenciája, nem tűri sokáig az úri pózolást és csak Stella miatt nem rúgja ki az első napon.

Igaz, az együttélés az egy függönnyel elválasztott picurka lakásban már a kezdettől fogva halott próbálkozás volt. A két polaritás között vergődő Stella nem tud dönteni, hogy az elemi erőt, a szerelmet vagy a nővére szeretetének és kiszolgálásának örömét válassza. Itt mindenki áldozat, mindenki vesztes.

A nézőket a díszletmegoldás három részre bontja, mint ahogyan ezt a három embert az életviszonyok, és ez a hármasság megmarad a figurák pártolásának esetében is, hisz van, aki megérti Blanche-ot, van, aki a férfi elvek mellé áll és van, aki Stellával érez együtt. Jobbról, balról és elölről nézők szegélyezik a színpadot, a címszereplő villamos diagonálisan átvág a nézők sorain és Stanley-ék lakásán is, és a sínek közt botladozva érkezett Blanche végül a nézők sorfala előtt távozik, rokkant kapcsolatokat hagyva maga után.

[doda]

Ajánló:

Képekkel illusztrált leírás a darabot ihlető Vágy (Desire) nevű villamosról és a vonalról, amelyen közlekedik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!