Hápburg gyászolja szülőatyját, Carl Barks-ot<br/>

Vágólapra másolva!
99 éves korában elhunyt Carls Barks, aki harminc éven keresztül rajzolta a Donald kacsa-képregényeket, megszerettetve az emberekkel a zsörtölődő vizimadarat, és megalkotta a Hápburg nevű rajzfilmvárost, Dagobert bácsi és barátainak otthonát.
Vágólapra másolva!

Carl Barks és Donald
Carl Barks
Disney

Mielőtt Donald Barks kezeibe került volna, "csak egy hápogó, veszekedős kölyök volt". Barks 1943-ban kezdte a Donald képregényeket rajzolni, de annyira elégedetlen volt Donald jellemének kiforratlanságával, hogy kénytelen volt megváltoztatni a tulajdonságait. Tulajdonképpen emberibbé tette a kacsát azzal, hogy olyan szituációkba helyezte, amelyekben "intelligensen kellett viselkednie, és elég jól kellett beszélnie ahhoz, hogy kifejezze a gondolatait".

Nem sokkal később megalkotta Dagobert bácsi, Donald zsugori nagybátyjának alakját, akit így jellemezett: "ő csak egy fösvény kis milliomos, de az emberek szeretik, mert látják, hogy legalább annyi gondja van, mint azoknak, akik nem gazdagok." Dagobert bácsival egy egész város kelt életre, Hápburg, Donald kacsa unokaöccseivel, a boszorkányos Mágikával, a feltaláló Szaki Danival és a Biggiboyokkal. Később pedig Hápburg szereplői nemcsak a képregényekben tűntek fel, hanem a Kacsamesék című rajzfilmsorozat kockáin is.

Dagobert bácsi és rokonai

Noha Barks hosszú ideig névtelenségben élt, hiszen sokan azt hitték, a több, mint húsz éven keresztül havonta megjelenő, tíz oldalas Donald-képregényeket maga Walt Disney rajzolja, festőkarrierrje meghozta számára az elismerést. Anyagilag is ekkor került egyenesbe, hiszen a képregényekért oldalanként csak 45 dollárt kapott, amiből nem gazdagodott meg. Festőkarrierrjét 1966-ban indította el, mikor nyugdíjba vonult. Ebben az évben a Disney engegélyezte, hogy Barks képeket fessen a Disney-figurákról, de ezt 1976-ben visszavonta, mivel rajongók megpróbáltak hasznot húzni a Disney-ből: a Barks-festményekről készült fotókat darabonként 500 dollárért árusították. Az ezután következő öt évben Barks az amerikai történelem képeit festette meg, kacsafigurák főszereplésével. Végül a Disney vállalat megújította az engedélyt, ezután a képek ára hatszámjegyűre növekedett, egyes képekért a csőrősök kedvelői akár 200 ezer dollárt is adtak.

Ajánló: