Madame Tussaud az Angol Örökség része

Vágólapra másolva!
A 19. század híres viaszbábu-készítőjének, Madame Tussaud-nak állít emléktáblát egykori londoni otthonában szépunokája, Anthony Tussaud. Az ünnepség alkalmából a francia származású viaszmester saját magáról készített bábuját is kiállítják, melyet Madame Tussaud 89 éves korában készített.
Vágólapra másolva!

Madame Tussaud 1802-ben érkezett Franciaországból Angliába, majd 33 éven keresztül járta Nagy-Britanniát viaszbábuival. Végül 1835-ben telepedett le Londonban. Halála után, 1850-ben fiai és unokái vitték tovább a családi hagyományt; ekkor, 1884-ben került a gyűjtemény mostani végleges helyére. A kiállítást 1967-ig az egyenes ági leszármazottak gondozták.

Juliet Simpkins, a mostani Tussaud Group kommunikációs igazgatója a BBC-nek nyilatkozva örömét fejezte ki, amiét Madame Tussaud és gyűjteménye végre hivatalosan is az Angol Örökség része lett az emléktábla felavatásával. "Mint fáradhatatlan előadó- és viaszművész a világ egyik leghíresebb és legmaradandóbb látványosságát hozta létre. Az általa alapított panoptikumnak pedig már Amsterdamban, Hong Kongban, Las Vegas-ban és New Yorkban is vannak a nevét viselő társgyűjteményei."

A Marie Grosholtz néven 1761-ben született Madame Tussaud anyja munkáltatójától, az amatőr művész Philippe Curtis doktortól tanulta a viaszbábu-készítés mesterségét. A doktor a fiatal lányt bevezette a szalonok világába, bemutatta a kor hírességeinek. Mire Marie 17 éves lett már megörökítette a filozófus-írót, Francoise Voltaire-t, sőt Benjamin Franklin amerikai államférfit is.

Marie munkáinak hamar híre ment Párizsban, így nem csoda, hogy XVI. Lajos és felesége, Marie Antoinette meghívta udvarába. Kilenc évig Versailles-ban lakott, ahol a király nővérét tanította, de a forradalom szelére elhagyta az udvart. A történelem eme viharos korszakában is akadt dolga bőven a viaszmesternek: halotti maszkokat készített a kivégzett nemesekről, korábbi barátairól, sőt magáról a királyi párról is. Ezek közül néhány még ma is látható a londoni panoptikumban.

A forradalom után összegyűjtötte munkáit és örökre búcsút intett Franciaországnak. Korának hírességeit megörökítő utazó kiállításával 1835-ben telepedett le Londonban. A gyűjtemény 1884-ben került végleges helyére, a Marylebone Road-ra, ahol ma is megtekinthető.