A Corvin-lánc várományosai

Vágólapra másolva!
Újabb hat fő veheti át a Corvin-láncot: Oláh György kémikus, Lovász László matematikus, Nemeskürty István irodalomtörténész, Kallós Zoltán néprajzkutató, Zsigmond Vilmos operatőr és szokolay Sándor zeneszerző.
Vágólapra másolva!

December 1-jén Oláh György Nobel-díjas kémikus, Lovász László Wolf-díjas matematikus, Nemeskürty István Széchenyi-díjas irodalomtörténész, Kallós Zoltán Kossuth-díjas néprajzkutató, Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr és Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző veheti át a Corvin-lánc kitüntetést - jelentette be Borókai Gábor kormányszóvivő szerdai sajtótájékoztatóján.

Az elismeréssel nem jár anyagi juttatás, viszont minden kitüntetett háromévente egyszer, egytől három évig terjedő időtartamra jelölhet egy személyt, aki Corvin-lánc ösztöndíjasként havi nettó 500 ezer forintban részesül alkotótevékenységének támogatására.

A Corvin-láncot birtoklók száma egyidejűleg a 12 főt nem haladhatja meg, és az elhunyt kitüntetett helyébe lépőt a többi díjazott jelöli ki. A kitüntetés hátoldalára rávésik a birtokos nevét. Amennyiben megtelik a kitüntetés hátlapja, akkor a Corvin-láncot a Magyar Nemzeti Múzeumban helyezik el.

Hatan már korábban átvették a Corcin-láncot. A miniszterelnök augusztus 24-én Balogh János Kossuth- és Széchenyi-díjas zoológus-ökológusnak, Lámfalussy Sándor közgazdász-bankárnak, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjának, Lukács János (John Lukacs) történésznek, Makovecz Imre Kossuth-díjas építésznek, a Magyar Művészeti Akadémia elnökének és Szabó Magda Kossuth-díjas írónak adta át a díjat Budapesten.Teller Ede atomfizikus - egészségi állapota miatt - egyesült államokbeli otthonában vette át a Corvin-láncot.

A Corvin-láncot - amely felelevenítése a XX. század első fele legkiemelkedőbb tudományos, kulturális elismerésének - a kormányfő ítéli oda 12 olyan személynek, aki a magyar tudomány és művészet, valamint a magyar oktatás és művelődés fellendítése terén kimagasló érdemeket szerzett.

A kitüntetettek egy Corvin Mátyásról elnevezett, évente egyszer ülésező testületet alkotnak, amelynek célja a tehetséges tudósok és művészek képzésének, kutató és alkotó munkájának támogatása, valamint munkásságuk Magyarországon és külföldön történő megismertetésének előmozdítása.

A testületet, ha felkérik, véleményt nyilvánít a magyar tudományt, irodalmat, művészetet, oktatást és művelődést érintő, valamint a nemzet sorsát, jövőjét befolyásoló kérdésekkel kapcsolatban.

A kitüntetés egy olasz művésztől eredő XV. századbeli, 35 milliméter átmérőjű érem másolata, amely Mátyás királyt mellképben, jobboldali profilban ábrázolja "Mathias Rex Hungariae" körirattal.