Kalász Márton lett az Írószövetség elnöke

Vágólapra másolva!
Zárt ajtók mögött, többségi döntéssel választották Kalász Mártont a Magyar Írószövetség elnökévé.
Vágólapra másolva!

Kalász Márton költő, író, műfordító lett a Magyar Írószövetség új elnöke; a december 14-i, zárt ajtók mögött tartott választmányi ülésen a jelen lévő 50 választmányi tagból 48-an szavaztak rá.

A szövetség új elnökségébe ismét bekerült Mezey Katalin, Kiss Gy. Csaba, Pomogáts Béla és Szilágyi István. Az új tagok: Kolozsvári Papp László, Szakonyi Károly, Szörényi László és Vasy Géza.

Vasy Géza szerint a választmányi ülésen elhangzott felszólalásokból is kitűnt: szeretnék, ha az új elnökség folyamatosabban, aktívabban tudna működni elődjénél.

A választmány szerint az elnökségnek tudatosítania kellene a kormányzati szervekben, hogy az Írószövetség állami támogatottságának más művészeti ágakéhoz kellene közelíteni.

Vasy Géza megjegyezte azt is, hogy az ülésen - a november 24-i közgyűléshez hasonlóan - szóba került a Bajza utcai székház ügye, amely megoldatlan; a jövő évben lejár az a bérleti díj, amelyet még Magyar Bálint minisztersége idején fizetett ki a művelődési és közoktatási tárca a VI. kerületi önkormányzatnak. Mint ahogy azt Pomogáts Béla, a szövetség leköszönt elnöke a közgyűlésen ismertette: Hámori József volt kulturális miniszter az 1998-as közgyűlésen arra tett ígéretet, hogy a kulturális tárca egy év alatt megoldja a székházproblémát, ám ez azóta sem történt meg.

Vasy Géza utalt arra is, hogy az elnökségen belül nincsenek tisztségek; az elnökség jövőbeni működéséről az első ülésen tárgyalnak majd.

Kalász Márton 1934. szeptember 8-án született Somberekben. Pécsett érettségizett, 1953-tól az Ormánságban állami gazdaságban dolgozott, majd Siklóson és Szigetváron népművelési előadó, illetve művelődésiház-igazgató volt.1957-től 1970-ig Budapesten a Falurádió riportere volt, majd az Európa Könyvkiadó szerkesztőjeként tevékenykedett. Közben 1964-ben egy évet Berlinben töltött mint ösztöndíjas. 1971-1974-ben a berlini Magyar Kultúra Házának munkatársa volt.1970-1985 között az Új Írás folyóirat rovatvezetője, 1986-tól pedig a Vigilia főmunkatársa volt. 1991-94-ben a stuttgarti Magyar Kulturális Tájékoztatási Központ igazgatója, 1991-ig a Vörösmarty Társaság elnöke volt.

Kalász több irodalmi kitüntetés, többek közt a József Attila-díj birtokosa. Művei közt szerepel a Hajnali szekerek, az Ünnep előtt, a Rapszódiáink évada, a Változatok a reményre, a Megszámított vigasz, a Morgató ifjúsági regény és a Sötét seb című kötet.

Korábban: