A színtiszta drogos igazság

Vágólapra másolva!
George Washington, az Egyesült Államok első elnöke iszonyatos mennyiségű kendert termesztett virginiai birtokán, dr. John Pemberton, a Coca-Cola feltalálója pedig a kezdeti időkben tetemenyes mennyiségű kokainnal dúsította a barna szénsavas italt, és minden idők egyik leglegendásabb énekese, Elvis Presley sem vetette meg a narkotikumokat. A szintetikus és a természetes drogok az élet szinte minden területén kifejtették hatásukat. Alább sorra vettük és lerántottuk a leplet Amerika leghíresebb drogos legendáiról.
Vágólapra másolva!

George Washington füvet termesztett. Elvis narkós volt. Válaszút az ütős anyag és az ócska löttyök között: íme minden idők legvadabb drogosainak történetei.

Nézzünk szembe az igazsággal: a szintetikus és természetes drogok hatása nyilvánvaló a zenében csakúgy, mint a filmekben, sőt, még a történelem sem mentes tőlük (talán éppen azért, mert a kábítószer amolyan "nagykutyák bűnözése"). Bővében vagyunk azoknak a tisztázatlan mendemondáknak, amelyek az utóbbi időkben úgy keringtek körbe-körbe a köz száján, mint habverő a sütis tálban. Ne eméssze tovább magát: mi összegyűjtöttük és végigszondáztuk Amerika leghomályosabb drogos legendáit.

George Washington marihuánát szívott

A szóbeszéd szerint: A könnyű drogok törvényesítéséért küzdők váltig állítják, hogy az első elnök óriási kenderültetvényeket gondozott virginiai birtokán. Bár a kendernövényt akkoriban ruhaanyag-készítésre és papíralapanyagként is használták (a Függetlenségi Nyilatkozat első vázlatát is ilyen papírra írták), amatőr történészek tudni vélik, hogy Washington azért termesztett kendert, hogy krónikus fogfájását tompító szert készítsen belőle.

Az igazság: nem hazudhatunk - bár semmi bizonyíték nincsen rá, hogy Washington valaha is sodort volna magának akár egyetlen füves cigit is, mégis egész magtárakat megtöltő mennyiségű kendert termesztett.

A Coca-Cola kokaint is tartalmazott

A szóbeszéd szerint: Valószínűleg mindenki, aki valaha is legurított a torkán egy korty Coca-Colát, hallotta már, hogy a világ leghíresebb üdítőitalában korábban nagy mennyiségű, függést okozó titkos adalékanyag volt. A Coca-Cola feltalálója, dr. John Pemberton a polgárháború alatt ugyanis gyógyíthatatlan morfiumfüggő lett, és függőségétől az új csodadrog, a kokain segítségével igyekezett megszabadulni. Így amikor a cukros, barna színű "idegnyugtató" italát kikísérletezte, felturbózta némi ütős kokalevél-kivonattal is. Egy hatunciás kólaadag 8,45 milligramm kokalevelet tartalmazott - azaz négy üveg felhörpintése után még a szomszéd izomcsávót is garantáltan lenyomhatta a kólaivó. A kóla-dolog állítólag nyílt titok volt: még a jelbeszédben is hosszú éveken át olyan mozdulattal jelezték a "kóla" szót, ahogy egy injekciós tűt a karba szúrnak.

Az igazság: A kóla felpörgető erejéről szóló legendák nagyjából a valóságot tükrözik. A századforduló után nem sokkal azonban a kokainfüggőségtől való félelem okozta hisztériahullám söpört végig Amerikán, így a Coke 1929-től már csak kokainmentesen kapható.

Robert Mitchum, avagy a jellegzetes álmos tekintet

A szóbeszéd szerint: Mitchum tizenévesen ismerkedett meg a marihuánával, amit csak "a szegények whiskyjének" hívott. Amikor már befutott színész volt Hollywoodban, akkor is szívott füves cigarettát, 1948-ban pedig - egy rendőrségi razzia során - rajta is kapták (két hónapig egy börtönfarmon kellett élnie). Az A vadász éjszakája című film producere szerint a forgatás alatt a dacos Mitchum "drogozott, ivott, meg ami még belefér, és néha még a kamera elé sem tudtuk állítani". Miután a forgatást Mitchum állapota miatt egy nem is olyan szép napon le kellett állítani, a színész úgy állt bosszút a stábon, hogy levizelte a producer kocsijának első ülését.

Az igazság: A Mitchum fűre alapozott ösztönző technikáiról szóló beszámolók nem hazudnak.