Könyvheti programok, újdonságok - és játék

Vágólapra másolva!
Ernst Nolte német történész négy évtizede írott munkáját, A fasizmus korszaká-t  jelentette meg a Kairosz Kiadó az ünnepi könyvhétre. A szerző szombaton előadást tart a Terror Házában az 1986 utáni híres németországi történészvitáról, amelyben sokan, sokfelől támadták történészi-filozófusi álláspontja miatt.
Vágólapra másolva!

Ernst Nolte német történész négy évtizede írott munkáját, A fasizmus korszaká-t jelentette meg a Kairosz Kiadó az ünnepi könyvhétre. A fasizmus eszmetörténeti eredetét vizsgáló művet maga a szerző mutatta be a budapesti Terror Háza Múzeumban.

A fasizmus gyökereit feltáró könyv megkerülhetetlen munkának számít a fasizmuskutatásban - jellemzi az először 1963-ban napvilágot látott írást a Kairosz Kiadó, amely a XX. Század Intézet megbízásából gondozta a magyar nyelvű kiadást.

Ernst Nolte a három nagy fasiszta mozgalmat - az action francaise-t, az olasz fasizmust és a német nemzeti szocializmust - korai, normál, illetve radikálfasizmusként megkülönböztetve arra a következtetésre jut: az európai fasizmus egyáltalán nem koncentrálódott Németországra, sőt eredetét tekintve korai formájában más országokban erőteljesebben volt jelen. Az 1960-as évek elején Németországban a fasizmus fogalmát kommunista propagandának tartották, így összehasonlító történeti kutatása provokációnak számított - mondta a XX. Század Intézet meghívására Budapestre érkezett történészprofesszor.

Szavai szerint könyvét sokan egyfajta polgári marxista munkának bélyegezték, mások pedig azon az alapon bírálták, hogy eltereli a figyelmet a fasizmus német gyökereiről. Hozzátette ugyanakkor: művében valóban hangsúlyos az action francaise-zel foglalkozó fejezet.

A 80 éves történész könyve születéséről és a mű által kiváltott vitákról tartott előadásában arról is beszélt, hogy Adolf Hitler alapvető vonása nem a zsidók elleni gyűlölet, illetve az általános értelemben vett gyűlölet, hanem a félelem volt - ez utóbbi eredetére azonban nem tért ki.

Ernst Nolte szombaton előadást tart a Terror Házában az 1986 utáni híres németországi történészvitáról, amelyben sokan, sokfelől támadták történészi-filozófusi álláspontja miatt.

(MTI)

Könyvheti játékunkon a helyes válaszok beküldői közül a Fókusz Online 10 darab 3000 Ft értékű vásárlási utalványát sorsoljuk ki. Azok, akik bónusz kérdésünket is megválaszolják, újabb sorsoláson vesznek részt, és szerencsés esetben hazavihetnek egyet Vámos Miklós: Sánta kutya, Esterházy Péter: A szabadság nehéz mámora, illetve Bódis Kriszta: Kemény vaj című regényei közül.

- Vámos Miklós hányadik regénye az idei könyvhétre megjelent Sánta kutya?

- Ki válogatta kötetbe a szintén a könyvhétre megjelent Móricz Zsigmond: Az ezüstkirály sípja című mesegyűjteményét?

- Melyik két ismert magyar zenészről jelent meg egy-egy könyv a Vince Kiadó gondozásában?

- Esterházy Péter A szabadság nehéz mámora című esszékötetével jelentkezik a könyvhéten. Mikor és milyen címmel jelent meg legutóbbi esszékötete?

+1 kérdés: Mikor és melyik kiadónál jelent meg először Göncz Árpád Sarusok című regénye?

A helyes megfejtéseket a [email protected] címre várjuk Könyvhét tárgymegjelöléssel, 2003. június 17-én 17 óráig.

A nyerteseket az [origo] e-mail útján értesíti, és közli a nyeremények átvételének pontos menetét. A játékban az Axelero Rt. munkatársai nem vehetnek részt.