Kertész Imre író átvette a Köztársasági Érdemrendet

Vágólapra másolva!
Kertész Imre átvette a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést Mádl Ferenc köztársasági elnöktől kedden Budapesten, a Sándor-palotában. Az állami elismerést, amelyet a köztársasági elnök március 15. alkalmából életútja elismeréseként adományozott a Nobel-díjas írónak, Kertész Imre akkor külföldi tartózkodása miatt nem tudta átvenni.
Vágólapra másolva!

Az egész ország tiszteletét és megbecsülését is kifejezi ez a díj - mondta a köztársasági elnök a kitüntetés átadásakor. Mádl Ferenc szavai szerint Kertész Imre "olyan korban élt gyerekként saját hazájában, amely méltatlan volt mindahhoz, amit igaz fogalmaink szerint emberinek nevezhetünk, és vált túlélővé szenvedőjévé a holokausztnak, a 20. század e mérhetetlen tragédiájának". "Kertész Imre nyilatkozta egyszer, hogy a túlélőknek bele kell törődniük: a korral mindinkább gyengülő kezükből lassacskán kicsúszik Auschwitz. De kié lesz majd?" - idézte az államfő az író gondolatait.

Mádl Ferenc megjegyezte: tudjuk, hogy az idő múlásával növekszik a történelmi távlat. "Jövőre az immár 60. évfordulón fogunk ismét gyászolni és emlékezni" - utalt a köztársasági elnök a holokauszt időszakának évfordulójára. Hozzátette: megrendülten és méltósággal kell emlékezni, mert a holokauszt történelmünk részévé vált. "Nem térhetünk ki annak kimondása elől, hogy azokban a drámai időkben elmaradt az erkölcsi parancs megálljt követelő kiáltása. Ha volt is, halk volt és riadt, gyönge erőtlen" - mondta Mádl Ferenc.

Az államfő szavai szerint az utókor törekszik a teljességre a múlt értékelésében. "Csakhogy az egész, az erővonalak halmazából létrejött és megtörtént brutális valóság szavakkal szinte leírhatatlan és a történelem előtt megbocsáthatatlan" - fogalmazott Mádl Ferenc. Kertész Imre író kitüntetésének átnyújtásakor, nem csak az áldozatok emléke előtti tisztelgés és a megkövetés kifejezése indokolt, hanem "múltunkat vállalva hitet kell tennünk az élet, az emberség és a szabad jövő megmásíthatatlan parancsa mellett" - mondta az államfő.

Az ünnepségen megjelent Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Orbán Viktor volt miniszterelnök, Göncz Árpád korábbi köztársasági elnök, Hiller István kulturális miniszter, Schmidt Mária történész, Esterházy Péter író, Koltai Lajos operatőr, aki első rendezésére készül Kertész Imre Sorstalanság című regényének megfilmesítésével.