Modern mese a legősibb mesterségről

Vágólapra másolva!
Április elején jelenik meg magyarul a világhírű brazil író, Paulo Coelho legújabb regénye. A Tizenegy perc című mű témájában meglehetősen eltér az író korábbi regényeitől: egy fiatal prostituált vergődését mutatja be a testi érzékiség és az emelkedett, eszményi szerelem között. Coelho azonban hű marad önmagához, és a prostitúció - szülőhazájában, Brazíliában különösen - aktuális társadalmi problémájának álcája mögött ismét az énkeresést, a spirituális megvilágosodást kutatja. Játssz, és nyerj egy példányt a kisorsolásra kerülő tíz kötet közül!
Vágólapra másolva!

A Tizenegy perc című regényt - ahogy ez Coelhónál már megszokottnak mondható - valós események ihlették, az író múzsájául egy Sonia nevű zürichi prostituált szegődött, ám a regény nemcsak az ő spirituális útkeresését öleli fel. Mikor nyilvánosságra került, hogy Paulo Coelho egy utcalány történetét írja meg, a világ minden tájáról több ezer prostituált számolt be saját életútjáról az írónak, Coelhónak tehát volt alkalma megismerni a legősibb mesterség minden buktatóját és nehézségét.

Mint korábban megjelent regényei esetében (magyarul olvasható: Az alkimista; Az ördög és Prym kisasszony; A Piedra folyó partján ültem, és sírtam; Veronika meg akar halni), Coelho ezúttal is ragaszkodik saját - és természetesen Dél-Amerika meglehetősen karakterisztikus, jól körülírható - írói hagyományaihoz, azaz egy modern, felnőtteknek szóló mesét ad elő. A Tizenegy perc kapcsán ismét fel lehet emlegeti a dél-amerikai irodalom védjegyévé vált mágikus realizmust, Coelho erős vonzódását a szimbolizmushoz és a miszticizmushoz, azonban kár lenne a brazil írót a posztmodern esztétika és stiláris jellemzők alkotta görbe tükrön keresztül vizsgálni, hiszen így elvész Coelho legnagyobb írói erénye.

Ami lényegét tekintve egy igazán egyszerű dolog. Coelho sikerét - az eddig eladott több mint 45 millió (!) könyvet - egyetlen ősi, ösztönös képességének köszönheti. Képes megragadni az olvasót a kabáthajtókájánál fogva, és erővel a tábortűz fénykörébe vonni, olyan erővel, hogy szinte halljuk a fa ropogását, sőt, a faszén illatát ruhánkban még másnap is magunkkal visszük. Azaz Coelho azzal az ösztönös ráérzéssel szólítja meg olvasóit, amellyel minden bizonnyal csak a régi idők rituális társadalmainak kiválasztottjai, a történetmesélők rendelkeztek.

Coelho-játék

Kérdés: Milyen rekord felállításával került be Paulo Coelho a Giuness-rekordok Könyvébe? A helyes megfejtők között tíz példányt sosrolunk ki a Tizenegy perc című könyvből. A megfejtéseket március 22-ig várjuk a [email protected] email címen.

Coelho felvállaltan is pusztán egy mesét mond, a Tizenegy perc nyelvezetében is a boldog gyermekkor történeteit idézi. "Hol volt, hol nem volt, élt egyszer egy Maria nevű prostituált" - kezdi el a mesét a brazil író. Ebben a nyitómondatban tulajdonképpen az egész regény lezajlik, itt találkoznak a gyermekkor álmai, mesés elemei - melyek egyben a főszereplő, Maria életét is vezérlik - a prostitúcióval, az elárult és megcsalt testiséggel. Konkrétabban: a Tizenegy perc egy eltévelyedett, képzeletbeli királylányról szól, akit gyermekded, de mindenki által áhított vágyaitól elszakítanak a modern világ körülményei, s aki ugyanakkor megkapja a választás lehetőségét: szakít addigi mostoha életével, és végre az álmai nyomába ered, vagy véglegesen enged a test pillanatnyi csábításának, és folytatja szexuális kalandozását.

A Tizenegy perc április elején, a 2004-es Könyvfesztivál alkalmából jelenik meg magyarul, az Athenaeum 2000 kiadó gondozásában.

Krich Balázs