Április 8-án mutatják be a Hídembert

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A stáb jelenleg a hang-utómunkálatokat végzi; a speciális hangeffektusok, a különféle zajok és zörejek, illetve az utószinkron felvételei egy németországi stúdióban folynak. A végleges kópia várhatóan márciusra készül el.

A gróf Széchenyi István életét feldolgozó nagyjátékfilm forgatása januárban fejeződött be. A 2 óra 20 perces mozifilmhez már a zenei anyag is elkészült; a hatvan perces szimfonikus zenedarab szerzője Másik János. A zenei felvételek a Magyar Rádióban készültek.

A film forgatása - Bereményi Géza rendezésében - tavaly májusban kezdődött, a forgatókönyv Bereményi Géza és Can Togay közös munkája.

A felvételeket két stáb készítette. Az első operatőre Kardos Sándor volt, a másik forgatócsoportban Szaladják István kezelte a kamerát.

A produkcióban szereplő 175 színész forgatási napja mintegy 1000, míg az úgynevezett statiszta napok száma 5600 volt.

A film főszerepeiben látható Eperjes Károly (Széchenyi István gróf), Irina Latchina (Crescence), Cserhalmi György (Wesselényi Miklós báró), Darvas Iván (Metternich), Nagy Ervin (Kossuth Lajos), Can Togay (Batthyány Lajos gróf) és Kováts Adél (Caroline Mead). Széchenyi testvéreit Gáspár Sándor és Gáspár Tibor, apját, Széchényi Ferencet Blaskó Péter, anyját, Festetics Júliát Básti Juli formálja meg. A kisebb szerepekben látható Almási Éva, Bárdy György, Bodó Viktor, Bubik István, Derzsi János, Galkó Balázs, Garas Dezső, Haumann Péter, Helyei László, Hirtling István, Kaszás Attila, László Zsolt, Schell Judit és Szarvas József.

A film jeleneteit többi között Nagycenken, Sopronban, Komáromban, Keszthelyen, Gödöllőn, Pilismaróton, Fertőszéplakon, Pilisszentkereszten, Hollókőn, Kecskeméten, Szilvásváradon, Noszvajban, Horvátországban, az Al-Dunán, Bécsben, illetve több budapesti helyszínen rögzítették.

Az alkotáshoz a Mafilm fóti műtermeiben, illetve a Róna utcai stúdiókban építettek forgatási színtereket.

A produkcióban, amelynek alkotói különös hangsúlyt helyeznek a látványra, 7 percnyi digitális trükkfelvétel is lesz - ismertette a produkció illetékese. A trükk-rendező Hódi Jenő; a jelmezeket Szakács Györgyi tervezte, a díszleteket Pauer Gyula művészeti vezető elképzelései alapján Lázár Tibor díszlettervező készítette, a vezető építész Martin Éva.

A másfél milliárd forintos költségvetésből készült alkotást országosan április 11-től vetítenék a mozik; a premierrel egyidejűleg jelenik meg a teljes, eredeti forgatókönyv, valamint a filmzene CD-je.

A filmre vett anyagból még az idén elkészül egy háromrészes, egyenként egyórás televíziós verzió is.

A kulturális minisztérium a millenniumi filmes keretből a produkció összköltségvetésének 50 százalékát fedezte; koprodukciós partnerként közreműködött a német Journal Film, együttműködő partner az osztrák Wega Film, a Mafilm Rt. és a Magyar Televízió Rt. volt.

Korábban: