Nem meglepetés az Oscar-jelöltek listája

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Az Amerikai Filmakadémia tagsága - mely az Oscar-díjakról szavaz - nagyjából ugyanazokat a produkciókat tartja érdemesnek az elismerésre, melyeket az Oscar-ceremóniát megelőző amerikai díjkiosztók - ez derül ki a jelöltek listájából. A Golden Globe, az Amerikai Rendezők Szövetsége és az Amerikai Színészek Szövetsége már hetekkel ezelőtt beharangozta, hogy 2002-ben mely filmek nevezhetők legjobbnak és kik azok az alkotók, akik 2002-ben kimagasló teljesítményt nyújtottak.

Forrás: MTI
Catherine Zeta-Jones a Chicagóban

Nem meglepetés tehát, hogy a Chicago című filmmusical 13 Oscar-jelölést kapott, köztük a legfontosabb kategóriákban, így a legjobb film, legjobb rendező (Rob Marshall), legjobb női főszereplő (Renée Zellweger), legjobb női mellékszereplő (Catherine Zeta-Jones és Queen Latifah), legjobb férfi mellékszereplő (John C. Reilly), legjobb operatőri munka (Dion Beebe), legjobb vágás (Martin Walsh), legjobb adaptált forgatókönyv (Bill Condon), legjobb díszlet (John Myhre), legjobb jelmez (Colin Atwood) és legjobb betétdal (I Move On) kategóriájában. Richard Gere azonban - aki Billy Flynn szerepéért egy hónappal ezelőtt Golden Globe-díjat kapott - ezúttal kiszorult a versenyből. Queen Latifah jelölése viszont meglepetésnek számít, mert a zene világából érkező szereplőknek csak ritkán ismerik el színészi teljesítményét. (A Chicagó-t Magyarországon március 13-án mutatják be.)

Martin Scorsese Gangs Of New York című filmeposzának 10 jelölése ugyancsak nem érheti váratlanul a filmrajongókat. A kategóriák többségében a Chicago legnagyobb riválisának tekinthető, kivéve a legjobb férfi főszereplő díjáért folyó harcban, melyben a Chicago nem vesz részt, a Gangs Of New York részéről Daniel Day-Lewis azonban igen. (A különc brit színész ezzel a szereppel tért vissza 5 év szünet után a vászonra. Számára azonban az Oscar-jelölés már nem újdonság: 1990-ben már átvehette a szobrot A bal lábam című filmért, és 1994-ben is jelölték Az apám nevében című filmben nyújtott alakításáért.) Martin Scorseset ezzel a munkájával ötödször jelölik a legjobb rendező díjára, és talán ezúttal meg is kapja. (Erre ugyanis még nem volt példa.)

Forrás: Hölgyfórum
Nicole Kidman Az órákban

Stephen Daldry Az órák című filmje - a Chicagó-hoz hasonlóan - szintén többszörös díjazottja a Golden Globe-nak, az Oscar-gálán pedig 9 kategóriában száll harcba. Ezek közül kiemelkedő jelentőséggel bír Nicole Kidman jelölése a legjobb női főszereplő kategóriájában (Virginia Woolf írónő megformálásáért), Ed Harris jelölése legjobb férfi mellékszereplőként és Julianne Moore jelölése legjobb női mellékszereplőként. (A színésznő mellesleg a legjobb női főszereplő kategóriájában is indul a Far From Heaven című filmdrámában nyújtott alakításáért, tehát riválisa lesz Kidmannek.) De Az órák is versenybe száll a legjobb film, legjobb rendezés, legjobb vágás, legjobb adaptált forgatókönyv és legjobb filmzene kategóriájában. (Az órák hazai premierjére március 6-án kerül sor.)

7 jelölést kapott A Gyűrűk Ura: A két torony című epizódja; valamint Roman Polanski A zongorista című műve. Utóbbi sikere ugyan vitathatatlannak látszott, az akadémiai elismerés azonban kétséges volt, mivel a rendezőt egy gyermekmegrontási ügy miatt kitiltották Amerikából. Polanski teljesítményét azonban nem lehetett figyelmen kívül hagyni, így most esélyes a legjobb rendező díjára. (Kérdés, hogyan veszi át: jelen lehet-e az ünnepélyes átadáson.) A zongorista másik fontos jelölése a fiatal főszereplőnek, Adrien Brodynak jutott, akinek ez volt az első komoly főszerepe. (A The Pianist márciusban érkezik Magyarországra.) A két torony pedig - a legjobb film díjáért folytatott küzdelem mellett - főként a technikai kategóriákban indul: így a legjobb vágás, legjobb hang, legjobb hangvágás és legjobb vizuális effektek kategóriájában.

A jelöltek teljes listája az Akadémia honlapjánhttp://www.oscars.com/nominees/nomineelist.htmlKorábbi nyertesekhttp://vizsla.origo.hu/static/kultura,_muveszet,_tarsadalom/muveszet/vizualis_muveszetek/filmmuveszet/filmszemlek,_esemenyek/Oscar-dij/

6 jelölésével jelentős alkotássá vált a Frida című életrajzi film, mely Frida Kahlo mexikói festőnő sorsát ábrázolja. A címszerepet alakító Salma Hayek természetesen indul a legjobb női főszereplő versenyében, és a Frida a két film egyike, mely a legjobb smink díjára is esélyes. (Hazai bemutatója április 3-án lesz.)

Az idei Oscar-jelölések egyik meglepetése talán az, hogy Steven Spielberg sokat méltatott Kapj el, ha tudsz című filmje alig szerepel a jelöltek között. Így Leonardo DiCaprio is kimarad a küzdelemből, az édesapját alakító Christopher Walken azonban esélyes a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. Spielberg másik tavalyi alkotása, a Különvélemény is csak a legjobb hangvágás kategóriájában esélyes.

A legjobb külföldi film kategóriájának elismeréséért idén egy német (Hontalanul Afrikában), egy kínai (Hős), egy holland (Zus & Zo), egy mexikói (El Crimen Del Padre Amaro), és egy finn (A múlt nélküli ember) alkotás szállhat harcba.

Az Amerikai Filmakadémia rafinériájára utal, hogy bár Spanyolország nem Pedro Almodóvar Beszélj hozzá! című filmjét küldte a versenybe, az alkotást mégis jelölték a legjobb rendezés és a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriájában.

Forrás: Intercom
Részlet A kárhozat útja című filmből

A várakozásoknak megfelelően posztumusz jelölésben részesítették a nemrég elhunyt Conrad L. Hallt, aki A kárhozat útja című utolsó filmjének operatőri munkájáért kapta az elismerést. Szintén ebben a filmben dolgozott Paul Newman is, aki a legjobb férfi mellékszereplő díjára esélyes.

Kevés, de fontos jelölést tudhat magáénak a Schmidt története című produkció is, melynek főszereplőjét, Jack Nicholsont jelölték a legjobb férfi főszereplő kategóriájában (tizenkettedszer részesült ebben a megtiszteltetésben, és háromszor haza is vihette a szobrot), Kathy Batest pedig a legjobb női mellékszereplő kategóriájában.

Színészi teljesítmény szempontjából kiemelkedőnek számít még Nicolas Cage, Chris Cooper és Meryl Streep alakítása az Adaptation című filmben (előbbi a Legjobb Férfi Főszereplő, utóbbi kettő pedig a legjobb mellékszereplő kategóriájában) és Michael Caine játéka a The Quiet American című filmben (mely szintén a legjobb férfi főszereplő kategóriájába került), valamint Diane Lane alakítása a Hűtlenség című filmdrámában, mely a legjobb női főszereplő kategóriájában esélyes a díjra.

Hogy a kiélezett versenyt végül kik nyerik, majd csak március 23-án derül ki, addig pedig a nagy filmstúdiók és producereik csatározásának és kampányának lehet tanúja Amerika.

Gy. D.