Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Tom Cruise és Harvey Weinstein

Arra ugyan még nem volt precedens, hogy az Oscar-díjkiosztó után a vesztes jelölt a szavazatok újraszámlálását kérte volna, tény azonban, hogy minden évben terítékre kerül a tisztességtelen küzdelem problémája az amerikai filmkészítők körében. A legtöbb vád talán Miramax filmstúdiót, illetve annak vezetőjét, Harvey Weinsteint érte, aki kétségtelenül szinte mindent megtesz azért, hogy dicsőséget szerezzen produkciói számára. Áldozatos aknamunkája mindeddig sikerrel is járt: a legutóbbi Oscar-ceremónián 40 jelöléssel indult, és 9 kategóriában nyert díjat az általa támogatott film egy-egy alkotója. Volt azonban ennél jobb éve is.

A gátlástalan producer ugyanis idén túllőtt a célon: az egész amerikai filmvilág felháborodását kiváltotta, amikor az általa gyártott New York bandái-t (Martin Scorsese legfrissebb munkáját) újságcikknek álcázott írásban méltatta egy egész oldalas hirdetés. A túlzott reklámot az akadémia az Oscar-szabályok "erőszakos megsértésének" nevezte, és végül egyetlen díjat sem osztott a filmnek. (Weinstein többi filmjét, így pl. a Chicagó-t, Az órák-at, és a Fridá-t azonban nem hagyhatta figyelmen kívül.)

Frank Pierson, az Amerikai Filmakadémia elnöke most bejelentette, hogy még a 2004-es Oscar-gála előtt új szabályzatot hoz a testület. "Az Oscar-díjkiosztó egy fényes ünnepség és parti, de ha a jelöltek túlságosan komolyan veszik, és ádáz küzdelmet folytatnak egymással, elveszíti baráti jellegét, és kellemetlen hangulat telepszik rá."

Az Oscar-díjkiosztó honlapjahttp://www.oscar.com/

A szigorítások azonban nemcsak az esemény légkörét védik, hanem a kisebb stúdiók érdekeit is, akik nem tudnak költeni nagy reklámkampányra. Számukra biztosítani kell az esélyegyenlőséget, hiszen végtére is a filmek minősége, és nem az ismertsége a szavazás döntő szempontja.

Bár a szabályok eddig is csak azt engedélyezték, hogy a gyártó cégek egy-egy DVD, vagy VHS kópiát küldjenek az akadémiai tagoknak filmjeikből, sokan extra ajándékokat mellékeltek, és a filmhez kapcsolódó tárgyakkal lepték meg őket. Az is gyakran előfordult, hogy a szavazók exkluzív vetítésekre, majd a stúdió által rendezett partira kaptak meghívót.

Az efféle manipulációhoz folyamodó producereket eddig mindössze azzal sújtották, hogy egy-egy, az Oscar-gálára szóló jegyet megvontak tőlük. Ezután bizonyára súlyosabb következménye lesz a túlkapásoknak. Az azonban még mindig kérdés, hogy mivel tudnák megfékezni a Harvey Weinsteinhoz hasonló, sikerre éhez stúdióvezetőket, akik csaknem 10 millió dollárral tudják növelni filmjük bevételét, ha az alkotás Oscar-díjat nyer.