Bazi nagy vita a tv2-n

Vágólapra másolva!
A Bazi nagy roma lagzi-val kapcsolatos vélemények közlésére lehetőséget adó műsorban a sajtóban már ismertetett két ellentétes álláspont képviselői vitatkoztak egymással stúdióközönség előtt, a tv2 vezérigazgatója, Kereszty Gábor pedig megismételte a csatorna korábbi közleményeinek lényegét, és újra bocsánatot kért a paródia miatt. A Bazi nagy vitá-t moderáló Bárdos András többször csak nehezen tudta lecsillapítani a hangzavarba torkolló beszélgetést.
Vágólapra másolva!

A vitában többek közt Horváth Aladár, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke, Mohácsi Viktória, romaügyi miniszteri biztos, Kereszty Gábor, a tv2 vezérigazgatója, Gáspár Győző, a Bazi nagy roma lagzi szereplője, az Irigy Hónaljmirigy tagjai, Orsós László Jakab esztéta, Raduly József, a Száztagú Cigányzenekar elnöke, Farkas Flórián országgyűlési képviselő, a Lungo Drom elnöke, Kerényi György, a Rádió C vezetője, Vásárhelyi Mária szociológus, Halmai Gábor alkotmányjogász, Éles István humorista, Para Kovács Imre újságíró, Varnus Xavér orgonaművész, valamint Ruva Pál civil romaképviselő vett részt. Az élő műsorból kimaradt az ORTT, amelynek elnöke, a tv2 április 10-i közleményét még aznap cáfolva, kijelentette, hogy a médiatestület nem vesz részt a vitában. Nem jött el Farkasházy Tivadar és Nádas György sem, akik azonban a tv2 szerint korábban elfogadták a meghívást.

A vita első részében Vásárhelyi Mária szociológus azt mondta, az Irigy Hónaljmirigy tagjai és azok, akik szerint a Bazi nagy roma lagzi nem sértette meg a romákat, azért nem érzik a probléma súlyát, mert Magyarországon "nem működnek a társadalmi normák". Vásárhelyi Mária szerint ez a kérdés "abszolút nem cigányügy", ellenben "abszolút magyarügy". A szociológus nem a Bazi nagy roma lagzi-ról beszélgetett volna, hanem az Irigy Hónaljmirigy, szerinte, a többséget jellemző magatartásáról, arról, hogy sokan nem értik, miért káros egy ilyen műsor.

Orsós László Jakab esztéta, újságíró azt mondta, vannak kiváló zsidó-, cigány- és nagyon jó magyarviccek is, de azok nem ízléstelenek, és nem sértenek senkit. Orsós szerint a Bazi nagy roma lagzi körüli vitának, esztétikai oldala mellett nagyon súlyos morális vonatkozásai vannak. A műsor vendége megkérdezte a nézők között ülő Kereszty Gábort, a tv2 vezérigazgatóját, hogyan kerülhetett képernyőre a műsor. Kereszty válaszként újra bocsánatot kért a paródiáért, és elmondta, hogy a tv2 fellebbezhetett volna az ORTT elsötétítést elrendelő határozata ellen, de nem tette, mert figyelembe vette a megsértett emberek érzéseit.

A péntek esti koncertjére készülő Irigy Hónaljmirigyet Sipos Tamás és Varga György képviselte, akiket élőben kapcsoltak a műsorba. A paródiazenekar két tagja, társai nevében ismételten elnézést kért azoktól, akiket esetleg megsértettek, de továbbra is azt állították, hogy műsoruk görbe tükröt állított a sztereotípiák elé, és nem a romák ellen szólt. A Bazi nagy roma lagzi-ban szerepet vállaló Romantic-tag Gáspár Győző, aki a műsort nem tartja sértőnek, elmondta, hogy az adás után fenyegetésül ismeretlenek megrongálták az autóját.

Farkas Flórián országgyűlési képviselő megvédte Gáspár Győzőt. Farkas, aki egyben a Lungo Drom szervezet elnöke, azt mondta, nem érti, miért támadják a Győzike becenevű zenekartagot.

Horváth Aladár általánosabb kérdésekről beszélt. Az Országos Cigány Önkormányzat elnöke szerint a Bazi nagy roma lagzi kapcsán ízlésről és a társadalom lelki, kulturális állapotáról is szó van. Az OCÖ vezetője a BBC etikai kódexéből azt részt idézte, amely szerint a kisebbséghez tartozókat könnyebb megsérteni, mint a többségi társadalom tagjait.

Mohácsi Viktória romaügyekért felelős miniszteri biztos a stúdióban ülő közönség tagjaitól azt kérdezte, ki nevetett a műsoron, például a "szűzhártya már régen nyista" szövegen. Egy hölgy a publikumból azt válaszolta, ő nem érezte sértőnek a paródiát.

Halmai Gábor szerint a műsor kiegyensúlyozatlan volt, és más országokban is elmarasztalták volna. Az alkotmányjogász az élő vita végén, több másik vendéggel vitatkozva, azt mondta, az értetlenkedő, nevetgélő stúdióközönség reagálása a többség véleményét reprezentálja, ami lesújtó képet mutat a társadalomról.