Túlzásba estek a tévére panaszkodó szülők

Vágólapra másolva!
Az amerikai médiahatóság több esetben visszautasította a televíziózás káros hatásai ellen küzdő szülők egyesületének beadványait. A szövetségi műsorszórási bizottság szerint a panaszosok alkalmanként túlzott szigorral járnának el.
Vágólapra másolva!

Nem volt szemérmetlen, illetve a kiskorúakra káros, hogy a Jóbarátok egyik epizódjában a Phoebe nevű szereplő pénisz alakú sütivel kínálta szereplőtársait - döntött a Federal Communications Commission (FCC). Az amerikai szövetségi műsorszórási bizottsághoz több tucat panasz érkezett a szitkom-rész miatt, amely a levélírók szerint - akárcsak sok más főműsoridős program - károsan hathat a gyermekekre.

A képernyő obszcén jelenetektől való megtisztítását követelő panaszosok különösen Janet Jackson és Justin Timberlake 2004. februári közös tévés fellépése óta követelnek nagyobb szigort az FCC-től. Az egy évvel ezelőtti, élőben közvetített, koncert után, amelyen Timberlake letépte fellépőtársa melltartóját, az amerikai médiahatóság több nagy összegű büntetést is kiszabott, hogy a televíziókat visszatartsa a sértőnek talált jelenetek sugárzásától.

A szigort azonban az FCC szerint nem lehet túlzásba vinni, ezért a nézők által kritizált Jóbarátok-rész mellett több más műsor esetében is elutasította a panaszokat, amelyek jelentős részben az amerikai szülők televíziós tanácsától ( Parents Television Council - PTC) érkeztek.

Gyermekeikért aggódó tévézők szervezete többek között kifogásolta, hogy a Will and Grace című szériában - amely egy homoszexuális manhattani ügyvéd és barátnője mindennapjairól szól - a szereplők arról beszélgettek, milyen lehet, ha két férfi, illetve két nő csókolózik. A szülők televíziós tanácsa szerint az sem volt "családbarát", hogy a Gilmore Girls című ifjúsági sorozatban egy fiatal korára emlékező nagyapa elmeséli, főiskolai csínytevéseik között az is előfordult, hogy nyilvánosan meztelenkedtek. A Simpson család-nak (The Simpsons) szintén kijutott a kritikákból, amiért egyik epizódjában a tüntető egyetemisták ironikus szövegű plakátjain Jézus neve is feltűnik.

Az összesen 36 hasonló tárgyú panasz közül az amerikai médiahatóság egyet sem talált megalapozottnak. "Egyik eset sem volt nyilvánvalóan sértő a műsorszórókra vonatkozó hatályos szabályozás alapján, így nem minősíthetők helytelennek" - közölte az FCC.