Szavazatszámlálás a Megasztárban

Vágólapra másolva!
Hetek óta kering egy bizonytalan eredetű e-mail az országban, amely biztos forrásra hivatkozva állítja: a Megasztár meg van bundázva. A vádakban persze sok újdonság nincs, hiszen minálunk minden és mindenki gyanús, a kisember pedig ki van szolgáltatva a hatalomnak (és ugye tudjuk, hogy már a média is ide tartozik). Ennek ellenére utánajártunk, mi is történik a Megasztárra leadott szavazatokkal.
Vágólapra másolva!

Nem túlzás azt állítani, hogy Magyarországon egészen mélyen gyökerezik a szavazások tisztaságával szembeni bizalmatlanság. Legyen szó parlamenti választásokról, politikai pártok népszerűségét kutató közvélemény-kutatásról vagy éppen lottósorsolásról, előbb vagy utóbb mindegyik hitelességét megkérdőjelezi valaki, és a magyar közvélemény tekintélyes része hálásan fogadja kész tényként, hogy valakik megint a színfalak mögött zsírozták le a dolgokat. Miért lenne kivétel egy kereskedelmi tévé népszerű műsora?

Mint azt bizonyára mindenki tudja, a Megasztár versenyzőinek produkcióját a közönség díjazza szavazataival, míg a zsűrinek annyi beleszólása marad, hogy a két legkevesebb szavazatot kapó sztárjelölt közül küldheti haza azt, akit gyengébbnek tart. A második idényét futó műsorról már tavaly is elterjedt, hogy "megbundázzák" a szavazást, most pedig egy spamszerűen terjedő e-mail korbácsolta föl az indulatokat. A témára a bulvárlapok is ráharaptak, így aztán egyre több nézőt kezdett érdekelni, hogy valójában mi történik is a szavazataival.

Ezek után mi sem volt természetesebb, mint hogy utánanézzünk, hogyan történik a szavazatok számlálása és persze annak is, hogy a súlyos vádakat tartalmazó e-mailben írottak mennyire felelnek meg a valóságnak.

Így aztán a Megasztár szombati adáskezdete előtt három órával már az sms-szavazást lebonyolító Telefor Kft. irodájában figyelhettük a cég munkatársait, ahogy felkészültek az esti megmérettetésre. A kft.-nek 80%-ban tulajdonosa az Interaktív, és a Tv2 valamennyi szavazását (így például a Napló-ét) a cég bonyolítja le, de ez nem jelenti azt, hogy más csatornáknak ne dolgoznának, így az m1 Telitalálat című vetélkedője is a Telefor műve.

Mint azt a cég műszaki igazgatója, Juhász Péter elmondja, adás alatt féltucat munkatársa ügyel majd arra, hogy gond nélkül menjen le a szavazás. Még egy kisebb katasztrófára is fel vannak készülve, adott esetben tehát még akkor is lehetne szavazni a Megasztár-ra, ha a főváros napokig áram nélkül maradna. Hogy aztán mire kell még az a sok szakember, arra más ötletek is vannak.

Az említett e-mail nevét nem vállaló szerzője "a Tv2-nél dolgozó férjére" hivatkozva ugyanis tudni véli, hogy "a szavazatszámláló készülékeket úgy állították be, hogy az egyes személyekre beérkezett szavazatoknak csak bizonyos százaléka jelenik meg". Vajon tényleg ehhez az ügyes trükkhöz kellenének ezek a programozók?

"Amióta a Big Brother kiszavazó show-ival elkezdtük a szavazásokat, időről időre felröppennek ezek a teljesen alaptalan vádak" - meséli Korda Sándor ügyvezető igazgató. "Igazából csak azt nem értem, hogy bennünket senki nem keresett meg, pedig nagyon szívesen állunk bárki rendelkezésére. Jogállamban különben is először bizonyítani szokás a vádakat, számomra éppen ezért furcsa, hogy egyes újságoknál egy névtelen e-mail már elegendő bizonyítéknak számít."

Mivel tehát az e-mail kétségtelenül a figyelem középpontjába került, ideje az abban írott állításokra koncentrálni:

"Gondoljátok, hogy Boogie-t egyik héten még ki akarják ejteni, utána pedig 3 hétig bennmarad? Ennyire nem változik a közönség ízlése. Az elődöntők és az első 1-2 döntő alatt mindenki kiválasztotta már a maga kedvencét, és onnantól mindegy, hogy mit énekelnek, mindenkinek megmarad a maga kedvence, és akkor is rá szavaz, ha épp kicsit mellényúlt a dalválasztásban" - bizonygatja a levélíró.

Mámor a szaunában, haknizó megasztárokkal/szorakozas/20050330mamor.htmlSzínes riport a keddi buliról, hat ingyenes videóval.

Nos, az már kijelenthető, hogy ez így, ebben a formában nem igaz. Korda Sándor készségesen megmutatja a tavalyi műsorra leadott szavazatok műsoronkénti alakulását, melyekből kitűnik, hogy a későbbi győztes Tóth Veronika bizony nem mindig számított a közönség favoritjának, és a nézők sokszor teljesen kiszámíthatatlanul szavaztak. Illetve nem biztos, hogy kiszámíthatatlanul, hiszen a műsor alapelvének megfelelően vélhetően tényleg az adott produkcióra voksoltak és nem feltétlenül a legszimpatikusabb előadóra.

Sőt, mivel módunk volt a szombati adásra leadott szavazatokat is megnézni, az alapján is állítható, hogy az emberek, ha tetszik, ha nem, gyakran változtatják a véleményüket. Természetesen bennünk is megszólalt a kisördög, hogy esetleg a már eleve "manipulált" adatokat láttuk, ám a kételyeket gyorsan eloszlatták a vezetékes telefonon leadott szavazatok. A Telefor ugyanis ezt a szolgáltatást a Pannon GSM-től vásárolja, és tőlük kapják készen az eredményeket. A telefonos szavazások eredménye pedig nem különbözött arányaiban az sms-en érkezett szavazatok összesített adataitól.