Harmincmilliárdnál is többen nézhetik a vébét

Vágólapra másolva!
A legújabb számítások szerint a vébé nézőinek száma a torna végéig elérheti a harmincmilliárdot - ezzel az idei futball-világbajnokság minden idők legnézettebb sporteseményévé válna.
Vágólapra másolva!

Talán nem meglepő, hogy az eddigi legnézettebb sportesemény címét is egy futballvébé birtokolja, méghozzá a legutóbbi torna. A Dél-Korea és Japán közös rendezésében megvalósult vébé 2002-ben 28,8 milliárd embert vonzott a képernyők elé világszerte. A mostani tornának azonban, minden valószínűség szerint, sikerül kiütnie a nyeregből elődjét: a végső szám túllépheti még a harmincmilliárdot is - ez számmal kiírva 30 000 000 000 embert jelent.

A nézőszámot alapvetően két tényező növeli jelentős mértékben. Nem tudni miért, de míg a futball korábban a férfiak kiváltsága volt, mostanában egyre több nő is nézi a meccseket: kutatások szerint 2002 óta negyven százalékkal nőtt a vébét figyelmmel követő nők aránya. A másik ok, ami miatt nőhetett a nézettség, hogy idén Ausztrália is kijutott a vébére, amivel gyakorlatilag egy egész új földrész vált érdekeltté a bajnokságban.

Az idei vébé már eddig is igen nagy számokkal operált, csak egy-két érdekes adat az eddigi meccsekről: az Anglia-Paraguay mérkőzést például egyedül Kínában 62,9 millióan nézték - ez önmagában több, mint Anglia és Paraguay együttes lakossága. Az Argentína-Mexikó összecsapás 6,7 millió nézőt vonzott a képernyők elé csak az amerikai Univision csatornán, ezzel a spanyol nyelvű televíziózás legnézettebb sporteseményévé vált az Egyesült Államokban.

A FIFA kétszázhét tagországa közül egyébként Türkmenisztán az egyetlen, ahol a tévében hivatalosan nem adják a vébét: szegény türkmének csak a szomszédos országokból érkező gyenge jelek alapján szurkolhatnak a csapatoknak. A kormány döntésének oka most korántsem olyan nyilvánvaló, mint amikor négy évvel ezelőtt Észak-Korea utasította el a szomszédban játszott meccsek sugárzását.