Több elsőfilmes is pályára lép a szemlén

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Egy nagybányai elmegyógyintézetben ápolt skizoid beteg írásai alapján készült Cs. Nagy Sándor első alkotása. Az Aranyváros egy hasadt tudatú prostituált és egy magát földönkívülinek hívő álrendőr rendhagyó szerelmének kitöréséről és kettejük ámokfutásáról szól. A film jelenetei két világ közt váltakoznak: a rögeszmésektől nyüzsgő mai Budapest és Miskolc, valamint egy idilli tengerparti virtuális hely, az Aranyváros között. A prostituáltat Magusin Anna alakítja Bozsik Yvette táncszínházából, az álrendőr szerepében Bertók Lajos látható. Az Aranyváros producere Durst György, operatőre Marosi Gábor, zenéjét Yonderboi szerezte. Cs. Nagy Sándor elsősorban operatőrként ismert, több klipet, néhány reklámfilmet forgatott. Mesterségét nem a főiskolán, hanem a filmgyárban sajátította el.

Csáki László és Bánóczki Tibor abszurd történetet forgatott. Az ifjúság megnyugtat egy közösség életét és viszonyrendszereit mutatja be. A mű szinopszisából kiderül, a filmvásznon sok szép ember megfordul, sőt "kisjézus" is látható lesz animált változatban. Csáki László videoszakosként, Bánóczki Tibor animációs rendezést tanult az iparművészeti egyetemen. Az ifjúság megnyugtat a hírek szerint a nyolcvanas évek stílusának paródiájaként is értelmezhető.

Rövidebb horror és thrilleretűdök után Lóránt Demeter akció-krimit forgatott. Egész estés első játékfilmje, a Bop 6 nap történetét meséli el. A cselekmény középpontjában egy rendszergazda áll, aki cégénél adatlopást fedez fel. Nyomozás, hajsza, lövöldözés, fordulatok - a Bop kis költségvetésből készült, de bevallottan a nyagyközönséget célozza meg, alkotói a filmfőiskolán kívülről érkeztek.

A tavalyi filmszemlén Simó Sándor növendékei nagy sikerrel mutatkoztak be. Miklauzic Bence szintén Simó-növendék, A Moszkva térhez és a Macerás ügyekhez hasonlóan nagy várakozás előzi meg az Ébrenjárók bemutatóját. A film egy budapesti éjszaka története, három ember kalandjaival. A három cselekményszál egymástól függetlenül indul, hogy aztán az éjszaka folyamán többször keresztezzék egymást, s végül egybefussanak.

Szintén a kalandok és a barátságok szövevényes világába kalauzol Erdélyi Dániel játékfilmje. Már az Előre! stáblistája is ígéretes: operatőre Pohárnok Gergely, szereplői közt Váta Lóránt, Tóth Auguszta, Gáspár Sándor, Tóth Enikő és Marozsán Erika található. A film két úttörőről szól, akinek egy apró órai rendzavarás megváltoztatja az életét, egyre vadabb események követik egymást, míg azzal ér véget a történet, hogy egyikük családjának el kell hagynia az országot. Ebben nagy szerepe van annak is, hogy a gyerekek fiatal és szép osztályfőnöknője mindkét apukának megtetszik.

Aki látta Veit Helmer Tuvalu című, gyönyörűen költői művét, az valószínűleg befizet Pálfi György Hukkle című dokumentum-játékfilmjére is. A rendezői koncepció szerint az apró zajokból történetecskék sejlenek föl, amelyek bonyolult szövedékké állnak össze, míg kimunkálják magukból az egyetlen történetet, a rejtett hibát a béke mögött, az emberi tragédiát. A Hukkle mozgóképi szimfónia, ahol nem a történetmesélés, a látvány, hanem a rejtett történet és a látás a hangsúlyos. Pálfi György 2000-ben végzett a filmfőiskolán, szintén Simó-tanítvány, filmjét Erdélyi Dánieléhez hasonlóan Pohárnok Gergely fotografálta.

A Valami Amerika elsőfilmes bemutatkozása Herendi Gábornak. A rendező a reklámok és klipek világából érkezett, ami azért fontos, mert a témának külön fejezetet szentel a filmjében. Szervét Tibor filmes bemutatkozásának is lehetőséget adott a Valami Amerika, játszótársai többek közt Szabó Győző, Hujber Ferenc, Ónodi Eszter és Pindroch Csaba.

Szemleprogram