George Bush, a punkok új eszményképe

Vágólapra másolva!
Az utóbbi időben rengeteg új honlap tűnt fel az interneten, amely a konzervatív punkokat élteti. Hihetetlenül hangzik, de az Egyesült Államokban új szubkultúra született: a republikánus punk-rockereké.
Vágólapra másolva!

Térdig érő Dr. Martensben és leborotvált fejjel Michael Graves lett a Bush-közeli punk-rock új arca. Graves egyébként a Gotham Road frontembere, az együttes a napokban kezdte el nagyszabású turnéját az Egyesült Államokban. A banda a színpadon dühösen üvölti az obszcén dalszövegeket, de a kulisszák mögött konzervatív nézeteiről és értékrendjéről ismert.

"A szélsőbaloldal sok ponton kezdi elveszíteni egységességét a popkultúrán belül, mi pedig több oldalról támadunk" - írta Graves egyik jegyzetében, melyet a conservativepunk.com oldalon publikált.

A Gotham Road csak egy azon bandák közül, amelyek szervezet- és rendelkezés-pártiak - bár a teljes punk közösséghez mérten csak elenyésző a számuk. Ők nem a rendszer ellen küzdenek, hanem magáért a rendszerért.

Bár Graves nem éppen az ifjú republikánus mintaképe, korántsem szabadkozik politikai nézetei miatt.

"Azért támogatom a kormányt, mert hiszek az elnökünk értékeiben" - mondta Graves. "Meggyőződésem, hogy az ország a jó irányba halad."

"Van-e nála jobb ember erre a pozícióra? Valószínűleg igen, de a mostani jelöltek közül nem kérdéses, hogy George Bush a legalkalmasabb az elnöki posztra."

Nick Rizzuto, egy másik szabadszellemű konzervatív punk, a conservativepunk.com alapítója. Önmagát mint kapitalista punkot azonosítja, aki a baloldal ellen küzd.

"Semmi punkosat nem találok abban, hogy még magasabbak legyenek az adók, és az embereknek még több megszorítást kelljen elviselniük."

"Véleményem szerint a konzervatív álláspont sokkal punkosabb, mint a liberális, mivel sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a személyes felelősségre" - mondta Rizzuto.

A punk-rock mozgalom hívószava a hetvenes években a fiatalos harag és a lázadás volt. A punk-rock szubkultúra rendszerint a baloldali nézeteket és szervezetellenességet valló fiatalok között volt elterjedt.

A Sex Pistols megalakulása után egyre jobban teret nyertek a nihilista és anarchikus nézetek, a Clash pedig nyíltan a baloldali ideológiák mellett állt ki. Egyáltalán nem meglepő tehát, hogy a legtöbb punk a mai napig a tradicionális baloldal felé húz, és a korábbi nagy punk együttesek hagyományait követi.

A konzervatív punkokkal szemben mintegy kétszáz liberális és baloldal felé hajló banda - többek között a Green Day és a Foo Fighters is - gyűlt össze a punkvoter.com zászlója mögött, azzal a nem titkolt céllal, hogy minden lehető eszközzel meggátolják Bush elnök újraválasztását.

A Punkvoter az elmúlt hetekben adott ki egy válogatáslemezt, melyen az együttesek nyíltan támadják Bush politikáját, és többször is egyszerűen hazugságként minősítik kormányprogramját.

"Az egyik legfontosabb üzenet, amit közvetíteni akartunk, az volt, hogy emberek, menjetek, és szavazzatok George Bush ellen" - mondta Justin Sane, az Anti-Flag nevű együttes frontembere.

"De ugyanakkor arra is próbáljuk ráébreszteni az embereket, hogy mennyire fontos az aktív politikai részvétel, mennyire fontos képben lenni, különben egy nap arra ébredsz, hogy mások elszúrták az életedet."