Ezeket a fogásokat ajánljuk szentestére

karácsonyi vacsora
Vágólapra másolva!
December 24-én a legtöbb családban rendszerint délután 4 és este 7 között kezdődik az ünnepi vacsora. A nagy múltú hagyományok miatt ilyekor böjti ételeket szokás fogyasztani, így sok helyen a mai napig savanyú káposzta, halászlé, esetleg rántott vagy sült hal alkotja a menüsor gerincét. Desszertként legtöbben mákos, diós bejglit, mákos gubát készítenek. Cikkünkben az ünnepi asztalokon egyre gyakrabban megjelenő ételeken túl bemutatunk egy hagyományos karácsonyi receptet is, melynek elkészítése családi körben igazán jó kikapcsolódás lehet, főleg ebben a kissé furcsa, nem szokványos decemberben
Vágólapra másolva!

Karácsonykor szinte minden családban kerül hal az asztalra valamilyen formában: halászlé, rántott hal, vagy roston sült harcsaszeletek, utóbbiak majonézes salátákkal, tartármártással az igaziak. Bár régen alig kerültek karácsonykor csirkés ételek az asztalra,

ma egyre többen készítenek szárnyas fogásokat az ünnep alkalmából, mely fűszerekkel és naranccsal igazán karácsonyivá tehető,

de a kacsacomb is előnyös választás, mely akkor az igazi, ha kívül ropogós, belül pedig finom puhára sült.

A kacsacomb akkor az igazi, ha kívül ropogós, belül pedig finom puhára sült. Forrás: Shutterstock

A narancstól kicsit édeskés, gyümölcsös zamatú, családi vacsorákra is jó választás. A sült sertéshúsok napjainkban ugyancsak népszerűek karácsonykor:

a szűzpecsenyéből készült ízletes főétel is emelheti az ünnep fényét, melyet mi egészben sütve, fokhagymával ajánlunk.

A libamáj is különleges csemege az asztalon: rántva, göngyölve lehet előétel, vagy főfogás, hiszen hidegen és melegen is ízletes, a marhaételek kedvelői számára pedig a Wellington bélszín ajánlott madeiramártással, vegyes körettel.

A libamáj különleges ünnepi csemege. Forrás: Nábelek Zsófia

Töltött káposzta

A töltött ételek fogyasztása karácsonykor a gazdagságot szimbolizálja.

Hozzávalók:

  • 1 kg savanyú káposzta
  • 8 közepes db káposztalevél (savanyú)
  • 0.5 kg darált sertéshús
  • 20 dkg kolozsvári szalonna
  • 20 dkg kolbász
  • 1 közepes db vöröshagyma
  • 20 dkg rizs (főtt)
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 3 teáskanál fűszerpaprika
  • 1 teáskanál őrölt fűszerkömény
  • 5 db babérlevél
  • 1 evőkanál finomliszt
  • 1 ek sertészsír
  • 2 l víz (kb.)
  • só ízlés szerint

Elkészítés:
A kolozsvári szalonnát vágja csíkokra, és süsse ki száraz serpenyőben! A kisült zsírban pirítsa meg a kockára vágott hagymát, majd adja hozzá az apró szeletekre vágott fokhagymát is! Rakja egy nagyobb keverőtálba a darált sertéshúst, adja hozzá a főtt rizst, s az előzőleg megdinsztelt hagymát, sózza, borsozza, és az őrölt köménnyel meg a fűszerpaprikával fűszerezze, majd keverje bele a kisütött szalonnadarabokat, dolgozza jól össze kézzel, miközben 1 dl vízzel lazítja a masszát!

Főzzön ön is minőségi magyar alapanyagok felhasználásával! Forrás: Shutterstock

A savanyú káposztát egyszer mossa át, majd egy nagy edény aljára szórjon belőle, s dobjon rá néhány babérlevelet! Erre a rétegre még jöhet pár szelet kolbász is, és utolsó rétegnek még egy kevés savanyú káposzta, ezután töltse a savanyúkáposzta-levelekbe a tölteléket, és szépen egy sorba fektetjük egymás mellé, majd még egy újabb réteg jön! Amennyiben maradna a töltelékből, csináljon belőle gombócokat, és ezeket tegye az egész tetejére! Egy utolsó réteg káposztával fedje be az egészet, majd öntse fel annyi vízzel, hogy ellepje az összes káposztát és főzze kis lángon 2 órán át! A végén csináljon egy rántást egy evőkanál zsírt olvasszon fel egy kis lábosban, erre szórjon egy evőkanál lisztet, és habverővel keverje össze! A tűzről levéve, egy teáskanál fűszerpaprikát keverjen hozzá, és azonnal öntse a töltött káposzta tetejére, majd egy fakanál segítségével óvatosan oszlassa szét a rántást a káposztákon, és ezután fogyasztható. Tálalásnál a töltött káposzták mellé szedjen kolbászt és gombócokat is, az étel tetejére pedig halmozzon tejfölt!

A töltött ételek fogyasztása karácsonykor a gazdagságot szimbolizálja. Forrás: Farkas Liliána

Érdemes alaposan bevásárolni, és otthonunk kényelmében megfőzni azokat az ételeket, amelyeket ilyenkor hagyományosan fogyasztunk ebben az időszakban.

Főzzön ön is minőségi magyar alapanyagok felhasználásával, hiszen azon túl, hogy ezek adják a fogások velejét, a magyar termelőket is segítik a jelenlegi, nehéz helyzetben!

Forrás: Magyar Turisztikai Ügynökség

Készült a Magyar Turisztikai Ügynökség megbízásából.