A kutatók két hónapon keresztül szukralózt adagoltak hím patkányoknak. A megfigyelések alapján az édesítőszer csökkent spermium-életképességet, hereszöveti károsodást, valamint hormonális zavarokat okozott az állatoknál.
Korábbi vizsgálatok is próbálták feltérképezni a mesterséges édesítőszerek és a reproduktív egészség közötti kapcsolatot, de ezek gyakran ellentmondásos vagy nem meggyőző eredményeket hoztak. Fontos megjegyezni, hogy a mostani kutatást patkányokon végezték, így a következtetések nem alkalmazhatók közvetlenül az emberekre. Ráadásul a patkányok a kísérlet során valószínűleg az emberi fogyasztásnál nagyobb dózisban kapták az édesítőszert.
A kutatók szerint azonban az eredmények további vizsgálatokat indokolnak, különösen annak fényében, hogy a meddőség világszerte növekvő egészségügyi probléma. Az Egyesült Államokban a párok 12–15%-a küzd fogantatási nehézségekkel.
Meglepő lehet, de több tanulmány is kimutatta, hogy a meddőségi esetek akár felében is a férfi a felelős.
Egyes kutatások szerint a spermiumszám a nyugati világban 50%-kal csökkent az 1970-es évek óta.
Ezt ugyan túlzónak tartja Dr. Dan Nayot, reprodukciós endokrinológus és meddőségi szakember, aki szerint valószínűbb a 20–25%-os visszaesés, de még ez is aggasztó.
„A tesztoszteronszint csökkenése kulcsszerepet játszik a spermiumtermelésben. Az alacsonyabb hormonszint rontja a spermiumminőséget, ezáltal a termékenységet is”
– fogalmazott Nayot.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a spermiumtermelés egy 2–3 hónapos folyamatos biológiai folyamat, amely rendkívül érzékeny az életmódbeli tényezőkre. A dohányzás, az alkohol túlzott fogyasztása és az elhízás mind rontják a spermiumminőséget. Sőt, a sperma állapota sokszor az általános egészségi állapot tükrözője.
Dr. Nayot szerint a termékenység megőrzésének legjobb módja az egészséges életmód: elegendő alvás, rendszeres testmozgás, dohányzásról való leszokás és kiegyensúlyozott étrend.
Emellett javasolja bizonyos étrend-kiegészítők – például Q10 koenzim, cink, E-vitamin, L-karnitin, folsav, szelén és DHA – szedését is.
A kutatás fényében pedig érdemes elgondolkodni azon is, vajon tényleg a mesterséges édesítő a legjobb módja az édesség utáni vágy kielégítésének – vagy ideje más megoldást keresni.- írja a New York Post.