A tíz legjobb magyar pezsgő

tíz legjobb magyar pezsgő
Vágólapra másolva!
A szabadkai származású Törley Józsefnek nyomós oka lehetett, hogy 1882-ben, azon a macskakőforraló augusztus 1-jén a Péter-Pál utca 578. szám alatt Budafokra (akkor Promontor) telepítse reimsi pezsgőgyárát.
Vágólapra másolva!

Pár évvel korábban, alapbor beszerző körútján mérte fel a környező borvidéket, és elismerően bólogatva megállapította, remek alapanyag terem Budafokon, illetve Etyeken és vonzáskörzetében. A budafoki mészkőpincéknek pedig legalább olyan jó a klímája, mint a champagne-i mészkőpincéknek.

A tíz legjobb magyar pezsgő Forrás: Táfelspicc

Amúgy pezsgőgyárában a gépektől a technológián keresztül a pincemesterig minden és mindenki francia volt. Az 1890-es években már Törleyt ivott a magyar felső tízezer. Sőt még a Franciaországban is értékelték a budafoki buborékokat.

A Törley-pezsgő ma a megbízható középszer szinonimája. Akadnak elegánsabb, kifinomultabb tételei, de alapvetően tömegtermékek.

A többi már Szentesi dolga

A versenytársaknak így nincs igazán nehéz dolguk. A 2000-es évek eleje óta a Garamvári-pezsgők jelentenek komoly konkurenciát, mostanában Szentesi József bérpezsgészete forradalmasítja a magyar pezsgő minőségét, de akadnak olyan pincészetek, amelyek saját maguk készítik saját pezsgőjüket.

Szentesi 2009-ben kezdett el pezsgőzni Budafokon. A mészkőbe vájt érlelők kapacitását maximálisan kihasználva más pincészeteknek is elkészítette saját pezsgőjét.

A magyar borászatoknak nincs más dolguk, mint szuper minőségű alapbort szállítani a budafoki pincébe, a többi már Szentesi dolga.

Az első évben tizennégy, a második évben már huszonkilenc pincészet csatlakozott a mozgalomhoz, a számuk évről-évre egyre nő.

A legtöbben 500-1000 közötti palackot készíttetnek, de vannak olyan nagyobb cégek, melyek eleve ötezer vagy még több palackban gondolkodnak.

A magyar pezsgő Szentesi szerint nem a Champagne szolgai utánzásáról szól. A chardonnay és a pinot noir mellett olyan fajtákból készülnek pezsgők, melyeket eddig csak bor formájában ismertünk. Favorit a furmint, a hárslevelű, de nyomul a rajnai rizling, a zöldveltelíni, sőt még a kadarka és a zweigelt is.

Újabb áttörés a magyar pezsgő frontján

A magyar pezsgők frontján idén újabb áttörés történt. A kísérletező kedvű somlói Kreinbacher pince komoly energiákat ölt a témába. Külön feldolgozót és érlelő pincét épített, ahol egy champagne-i pincemester, Christian Forget segítségével, ha jól tudjuk, champagne-i élesztővel faragták ki a négy forradalmi tételt: Kreinbacher Brut Classic, Brut Nature, Extra Dry, Prestige Brut.

Áttörés a magyar pezsgő frontján Forrás: Táfelspicc

Olyan jól sikerültek, hogy ár-érték arányukat tekintve a tíz legjobb magyar pezsgőből az első négy helyet simán viszik. Ez van. Kóstoltuk vakon, fejen állva, a Brut Classic simán lenyomta a hasonló árkategóriájú Törley nyerspezsgőt, a Francois President-t, de még a Garamvári-pezsgőket is, pedig azok tényleg jók.

A tíz legjobb magyar pezsgő

Kreinbacher Brut Classic ( 85% furmint, 15% chardonnay, 10 g/l maradékcukorral) 3200 Ft

Intenzív habzás után apró buborékok szaladnak a felszínre. Gyümölcsössége dominál, illat alapján előbb jutna eszünkbe egy prosecco, mint pezsgő. De minél mélyebbre szagolunk a pohárban (egyébként Schott-Zwiesel Pure Riesling pohárból kóstoltuk a pezsgőket) a zöldalma, őszibarack, citrusfélék és hársméz mellett egyre több figyelmet harcol ki magának ásványossága. Rendkívüli élmény, amit a krémes textúra minden korty után csak fokozni tud. Ennyi pénzért normális proseccót is alig kapni, nem hogy pezsgőt. Ugyanezt Champagne-ban 10 000 forint magasságában kapjuk meg.

Kreinbacher Extra Dry (85% furmint, 15% chardonnay, 16 g/l maradékcukorral) 3200 Ft

Habzása intenzív, aztán pillanatok alatt átalakul borrá. Furcsa műfaj a pezsgő, jobb esetben a nagybor élmény fokozása, a buborékok ugyanis hamar a struktúra építés szerepét veszik át, olyan krémességet produkálva, amilyet egy csendes bor sosem lenne képes felmutatni. Zöldalma, körte, barack, mandula, minerális sós jegyek. Hiába, na, ebben a formában is kiütközik Somló védjegye. Tobzódnak a zamatok, nagyon finom, életöröm, és hasonló pozitív gondolatok.

Elegancia, elegancia, elegancia Forrás: Táfelspicc

Kreinbacher Brut Nature (100% furmint nyerspezsgő). 4300 Ft

A nyerspezsgő azt jelenti, hogy nem adtak hozzá tirázs likőrt. Így még jobban érvényesül a terroir adta sós-ásványos karakter, melyet keretbe foglal a citrusokból, mezei virágokból álló aromavilág. Nemes, elegáns, csontszáraz a korty, igazából a vájtfülüek értékelik a leginkább. Haladó pezsgőrajongóknak ajánlott.

Kreinbacher Prestige Brut (100 % furmint, 9 g/l maradékcukorral). 4300 Ft

Golden alma, virágok, méz, citrusfélék, ásványosság. Becsapós, mert elsőre az intenzív habzás után úgy érezzük, a széndioxid egyszerűen elillant. De aztán a szénsavasság egyre bizsergetőbb formában tér vissza, fokozva ezzel az intenzív gyümölcsös-ásványos aromákat. Elegancia, elegancia, elegancia.

Sauska Tokaj Extra Brut 6950 Ft

Ha valamiért nem versenyképes ez a tétel, az az ára. Ha választani kellene, inkább vennénk két Kreinbachert egy Sauska árán. Bár az tagadhatatlan, hogy kifinomultságban és eleganciában ez a pezsgő már-már a Kreinbacher tételeken is túltesz. Amit buborék szinten krémes struktúrában produkál, az csak a legnagyobbakkal, konkrétan az eredeti Champagne-okkal vethető össze. Ha csak a struktúrát néznék, ez a pezsgő lenne a teszt győztese. Amúgy furmint, hárslevelű és chardonnay elegye, gyümölcsös-ásványos illattal, intenzív aromákkal, hosszú-hosszú utóízzel.

Csak a legnagyobbakkal, konkrétan az eredeti Champagne-okkal vethető össze Forrás: Táfelspicc

Demeter Zoltán Brut Nature 2011 8950 Ft

Egzotikus illat: bergamot, grapefruit, mandarin, hárs, akác, csipkebogyó, vaníliás sütemény. Champagne-i élesztővel készült, az élesztősség ennél a pezsgőnél a legmarkánsabb, ezért is idézi a nagy champagne-okat. Csontszáraz, buborékjai a legapróbbak, szerkezete a legkrémesebb. Az ára mindezzel együtt értelmezhetetlen a hazai piacon. A tokaji Demeter-borok csak nemzetközi szinten értelmezhetőek, hazai szinten kvázi megfizethetetlenek. Ez is a Szentesi-pezsgészetben készült.

Ez is a Szentesi-pezsgészetben készült Forrás: Táfelspicc

Tokaj Nobilis Pezsgő 2011 4950 Ft

A Szentesi-féle pezsgőmanufaktúrában készült 100 %-ban dűlőszelektált furmintból. Visszafogott, elegáns illatában a virágok és az ásványosság dominál a gyümölcsök rovására. Leheletnyi élesztős aroma is bevillan, de aztán eltűnik. Krémes, finoman savas struktúra,

Weninger Brut Nature Chardonnay 2010 4950 Ft

Már négy, sőt lassan öt éves, de az idő még nem hagyott nyomot rajta. Kirobbanó, friss, falusi tisztaszoba illat, borsalmával, körtével, süteménnyel. A fajtajelleg háttérbe szorul, sós-ásványos jegyek dominálnak ízben. Érezni benne az organikusan termelt szőlő tisztaságát. Struktúrája krémes, savai domesztikáltak, íze intenzív. Szentesi gyereke ez is.

Légli Riseling Sec 2009 3950 Ft

A fajtajelleg illatban is felismerhető, igen , ez rajnai rizling. Zöldfűszerek, egres, zöld szilva, rebarbara az illatban. Íze kedves, szintén zöldek uralják, friss, üdítő. Már majdnem hat éves, de olyan friss, mint egy sauvignon blanc. Pezsgése intenzív, aztán elcsendesedve mocorognak benne a buborékok, a krémes struktúrát építve. Savai virgoncak, utóíze hosszú. Az egyik legszebb a sorban. Szentesi gyerek szintén.

Savai virgoncak, utóíze hosszú Forrás: Táfelspicc

Heimann Rosé de Noir 2011 4750 Ft

Hagymahéj szín, ránézésre semmi különös. Hanem az illata-íze, az bizony intenzív. Zöldfűszerek és piros bogyós gyümölcsök harmonikus elegye. Kellemesen szárító savak és némi tannin kíséri az utóízt. Szentesi istállójából került ki ez is. Egy kissé túl van árazva. De hát mi nem a magyar borpiacon?

Zöldfűszerek és piros bogyós gyümölcsök harmonikus elegye Forrás: Táfelspicc