Tovább csökkentek a CD-eladások

Vágólapra másolva!
A hanglemezipar az internetes fájlcserélő szolgáltatásokat, illetve ezek felhasználóit okolja a bevételek elmaradásáért.
Vágólapra másolva!

A tavalyi év során a világméretű hanglemezpiac mérete 5 százalékos csökkenést mutatott az egy évvel korábbihoz képest. Az egyik iparági szövetség (International Federation of the Phonographic Industry - IFPI) adatait szerint így 2001-ben összesen 33,7 milliárd dollárnyi hanghordozó talált gazdára.

Letöltés és CD-írás

A 2001 nyarán működését beszüntetni kénytelen Napster nyomában számos fáljcserélő szolgáltatás indult. A napjainkban is működő "ingyenes" fájlmegosztók mellett már elstartoltak a hanglemezipar előfizetéses online zeneforgalmazási rendszerei, ahol a felhasználók ellenszolgáltatás fejében az internetről tölthetik le a legújabb albumokat - legálisan.

A Jupiter Media Metrix elemzője szerint a szervezet túlságosan leegyszerűsíti a kérdést. A szakember szerint a piac stagnálásának, illetve visszaesésének oka a kilencvenes évek elején példátlanul felfutó eladások utáni "normalizálódásban" keresendő. Aram Sinnreich szerint a fájlmegosztás - a zenei tartalmak népszerűsítése révén - még serkentheti is a vásárlókedvet.

Visszaesés hazánkban is

A 2001-es év során a hanglemez-vásárlási kedv leginkább Dániában (14,8 százalékkal), Ausztriában (9,8%) és Kanadában (9,6%) csökkent. A legnagyobb piacnak számító Egyesült Államokban a visszaesés mértéke 4,5 százalék. Jelentős növekedést két ország, Nagy-Britannia (5 százalék) és Franciaország (10%) tudott felmutatni.

A Magyar Hanglemezgyártók Szövetségének (MAHASZ) adatai szerint 2000 és 2001 között reálértékben 14 százalékkal csökkent, hasonló mértékű esésre csak 1997 és 1998 között volt példa. Mind a klasszikus zenei, mind a külföldi popzenei szegmens csökkent, míg a hazai előadók anyagai kismértékű növekedést (2%) produkáltak.