Csúcson a kalóz-CD-k száma

Vágólapra másolva!
Egy iparági felmérés szerint 2001-ben másfélszer annyi illegálisan másolt zenei CD került értékesítésre, mint az azt megelőző egy éves időszakban.
Vágólapra másolva!

Az International Federation of Phonographic Industries (IFPI) adatai szerint 2001-ben 950 millió kalóz zenei CD került eladásra világszerte, ami majdnem 50 százalékos növekedést jelent a 2000-es adatokhoz képest. A kalózkazettákat is beleszámítva tavaly 1,9 milliárdra emelkedett a világszerte értékesített, nem legális zenei kompakt lemezek száma, ami azt jelenti, hogy minden 5 eladott albumból 2 darab illegálisan másolt példány volt. Eszerint a világszerte kazettán vagy CD-n eladott zenei albumok 40 százaléka kalózmásolat, amihez hasonló arányt a zeneipar eddigi történelmében még sohasem mutattak ki.

2001-ben a világ 25 országában adtak el több kalózmásolatot, mint eredeti hanghordozót, míg 2000-ben még csak 21 országban múlta felül a törvénytelen eladások száma a legális értékesítést. A zenekalózkodás terén Kína, Oroszország és Brazília áll az élen. A Kínában eladásra került zenék 90 százaléka hamisítvány volt az IFPI adatai szerint. A kelet-európai országok közül Csehországban, Szlovákiában, Oroszországban és Ukrajnában a legjelentősebb a kalózkodás, nyugatról pedig Spanyolországot lehet kiemelni.

A szervezet közölte, hogy míg 2000-ben a kalózmásolatok értékesítése 4,2 milliárd dolláros bevételt generált, addig a tavalyi évben már 4,3 milliárd dollárt tett ki, ami jelentős mértékben köszönhető annak, hogy az írható CD-k (CD-R) ára az elmúlt évben jelentősen csökkent. Annak ellenére, hogy az IFPI adatai szerint a hatóságok világszerte háromszor annyi, azaz körülbelül 10 millió darab kalóz lemezt foglaltak le, mint egy évvel korábban, ez még mindig csak töredéke a feketepiacon elérhető 450 milliós darabszámnak.

Az írható CD-k térhódítása mellett hatalmas lökést adott a zenei kalózkodásnak az olyan internetes fájlmegosztó hálózatok megjelenése, mint az AudioGalaxy, a Morpheus, vagy a Kazaa. Az IFPI közlése szerint a szervezet nemzetközi partnerei közreműködésével a tavalyi évben körülbelül 1060 illegális zenei tartalmat kínáló szervert, 28 ezer web- és FTP site-ot záratott be, továbbá 2,8 millió felhasználót kapcsolt le a hálózatokról, valamint a világ 51 országában 700 millió zenefájlt távolíttatott el. Az IFPI becslése szerint egyébként 2002 májusában 3 millió ember használta a fájlcserélgető hálózatokat, amelyekről körülbelül 500 millió fájl volt letölthető. Jay Berman, az IFPI elnöke úgy véli, hogy a zenei kalózkodás elleni küzdelem ma már határozott fellépést követel, mivel gazdaságra gyakorolt negatív hatása jelentős.

Korábban:

Tovább csökkentek a CD-eladások

Online zeneterjesztés: tolongás a torta körül