A várva várt lemezlovas

Vágólapra másolva!
Nagy erőkkel folyik a technológiai és marketingharc a házi videózás frontján: a DVD-R/RW vagy a DVD+R/RW technológia hódítja-e meg a piacot? Egy újabb, felzárkózó lépést tett az utóbbi tábor az egyszer írható +R lemezek és az azokat kezelő meghajtók bevezetésével.
Vágólapra másolva!

Az DVD+RW újraírható formátum egyszer írható változatával már hosszú hónapok óta adósak a gyártók. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy még valamivel tartoznak: azzal a beígért firmware- (meghajtó BIOS-) frissítéssel, amellyel az első generációs, csak +RW DVD lemezt író készülékek elsajátítják a +R-es korongok írásának fortélyait. Úgy tűnik, ez - valószínűleg technológiai okokból - már nem fog megjelenni, viszont itt vannak az új meghajtók.

Forrás: ORIGO Ilyen a Philips DVDRW228 is, amely elődje, a DVDRW208 nyomdokain halad, kiegészítve annak képességeit az egyszer írható DVD+R lemezek kezelésével. Maradt a 2,4-szeres DVD-író tempó, amely 3312 KB/s-nak felel meg - egyszer és többször írható lemezek esetében ugyanez a sebesség érvényes. DVD jellegű anyagokat nyolcszoros, CD-ket 32-szeres tempóban olvas. 12-szeresen írja a CD-R, 10-szeresen a CD-RW korongokat. Mindent összevetve az új modell egyedüli "lemezlovasként" is képes lefedni írási-olvasási igényeinket.

A megszokott nyers lemezek mellett (egy-egy darab CD-R, DVD+R és DVD+RW) gazdag szoftvercsomagot tartalmaz a doboz: a Sonic Solution MyDVD 3 DVD videók összeállítására hivatott, jól együttműködik DV kamerákkal. Nero Burning ROM 5 és InCD - ismerős páros a korongkészítésben járatosabbak számára, ennek segítségével DVD és CD egyaránt készíthető. Erős ráadás a Pinnacle Studio7 videoszerkesztő szoftvercsomag. Nagyon könnyen kezelhető program, különösen a kezdők fogják barátságosnak találni, ennél fogva a tapasztaltabbak kissé a játszótéren érezhetik magukat a használatakor.

DVD kategóriában a leggyorsabb meghajtók egyikével van dolgunk, a 3400 MB-os tesztanyagot 19-20 perc alatt véste fel az újraírható lemezre, beleszámítva a lezárást is. Ugyanez a sebesség jellemző az egyszer írható +R lemezekre. Tesztgépünk Piooneer DVD-olvasója készségesen visszajátszotta a +RW lemezt. A +R korong több készülékben is szívesen látott vendégnek bizonyult, úgy tűnik, kompatibilitás tekintetében többet várhatunk tőle.

Az óvatosabbak jól jártak, most ugyanazon az áron +R/+RW-kompatibilis meghajtókat vásárolhatnak. Kár lenne azonban bánkódniuk az úttörő első generációs vásárlóknak, gyakorlatilag azonos áron (nettó 3000-3500 forintért) kaphatóak az egyszer és többször írható DVD+ korongok, az átállás ebből a szempontból nem sürgető.

DVD+R/RW kontra DVD-R/RW

DVD-enciklopédia 2./techbazis/multimedia/20020524dvdenciklopadia.htmlÍrható DVD: a formátumok háborúja20011123irhato.html

Az, hogy vajon melyik győz a két technológia közül, még kétséges, de addig is számba vehetjük a különbségeket. Az újraírás sebességét tekintve egészen jól láthatóan nyer a DVD+R/RW, hiszen minden ilyen meghajtó 2,4-szeres tempóban ír, szemben a legjobb DVD-R/RW modell (Pioneer DVR-A04) egyszeres tempójával és hosszú lezárási idejével. Egyszer írható formátumok használatakor csökken a különbség, kétszeres tempóig felzárkózik a DVD-R, kissé rövidül a lezárás időtartama is.

A következő fogas kérdés az ár: egyelőre észrevehetően olcsóbbak a DVD-R/RW meghajtók, típustól függően 7000-30000 Ft az eltérés. Legdrágábbak a +RW korongok, legolcsóbbak a -R típusúak, de az előnyük csak néhány száz forint. Amennyiben másutt is lejátszanánk felvételeinket, a hordozhatóság sem mellékes, itt a jó öreg DVD-R lemezek aratnak, gyakorlatilag teljes, 83 százalékos kompatibilitással az asztali DVD-lejátszók körében. A második helyen fut be a DVD-RW 70 százalék körüli aránnyal, és csak jóval mögöttük a DVD+RW (egyelőre 10 százalékkal). Ez utóbbi adat riasztó lehet, de tudván, hogy a szabvány mögött áll a Philips és a Sony is, ez az arány várhatóan erősen javulni fog. Dúl a harc, ami a vásárlók számára a legörvendetesebb, hiszen árcsökkenést és minőségjavulást jelent.

Egri Imre