Ulead Cool 3D 3.5 - Teret könnyedén

Vágólapra másolva!
Háromdimenziós animációkat csak profik tudnak készíteni, gondolnák a legtöbben, nem egészen helytállóan. Merészen egyszerű megközelítése és a számos előre gyártott megoldása lehetővé teszi, hogy a Cool 3D-vel könnyen előállíthassuk cégünk, honlapunk mozgó logóit, webes formátumban is.
Vágólapra másolva!

Miből is állhat térbeli mozgó művünk? Némi térből, szövegekből, téridomokból és a körítésből: színekből, mintákból, hátterekből, megvilágításból. Ha nem is éri el a 3d studio max szintjét, mindezeket kimondottan ötletes formában nyújtja a program. A legtöbb felhasználóhoz közel álló módon nem a tér felépítésével, hanem a kívánt végeredmény pixelben megadott dimenzióival nyithatjuk a projektet, amit később meg is változtathatunk.

Letöltés: Ulead Cool 3D 3.0/szoftverbazis/multimedia/grafika/c3d3esd.html

Teremtő munkánk alapanyagai téridomok - gömb, kocka, gyűrű, kúp, piramis, hasáb és az úgynevezett metaball - lehetnek, illetve ezek torzított, csoportosított változatai. Metaball alatt zsákba bújtatott golyócsoportot ért a rendszer; ebből a legkönnyebb némi térérzékkel és szöszmötöléssel természetes formákat létrehozni. Importálhatjuk meglévő Adobe Illustrator munkáinkat is; ezekkel a Cool 3D az AI nyolcas verziójáig kompatibilis. A Timeline segítségével kapcsolhatunk egy időpontot (képkockát) a terepasztal pillanatnyi állásához. Érdemes eleve meghatározni, hány képkockára tervezzük az animációt. Képváltásonként lépegetve tetszőlegesen módosíthatók az objektumok jellemzői, köztük automatikusan képez átmenetet a program. Hogy könnyebben képet kapjanak olvasóink a lehetőségekről, lemez mellékletünkön elhelyeztük egyik, mintegy 15 perc alatt megtervezett próbamunkánkat, érdemes megnézni.

Villantsunk!

Vektoros flash animációkat is létrehozhatunk az önálló EnVektor modul segítségével, amely a Cool 3D speciális változataként viselkedik. Az általa létrehozott SWF állományok nagyon kis méretűek, és a Macromedia Flashben is szerkeszthetőek. Sajnos a kompatibilitás érdekében egy projektben csak egy objektumot használhatunk, és le kell mondanunk a textúrákról is.

Szerencsére nem kell feltalálnunk minden alkalommal a spanyolviaszt, kész formáinkat a Ulead új termékeire jellemző EasyPalette-be menthetjük, ahol eleve tucatszám állnak rendelkezésünkre stílusok, idomokat élővé öltöztető színek, fények, megvilágítások, mozgások, csavarások. Bár ezeket mi is előállíthatnánk az alapvető mozgatási, torzítási funkciókkal, az előre gyártott panelekkel időt takaríthatunk meg. Zavarba ejtő a különleges hatások bősége, amelyek szövegekre és objektumokra egyaránt használhatók: robbanások, táncmozdulatok, hajlítások stb. Legszembetűnőbb a globális effektusként értelmezett villámlás, a dombornyomás (emboss), valamint az Armageddon jellegű tűzvészeffektus. Számos módja van a betűk "megkínzásának" is: szövegbesorjázás, körbetáncoltatás, többtucatnyi módon járhatják a feliratok a digitális "csűrdöngölőt".

Nincs túl nagy választék a kimeneti formátumok kérdésében: BMP, GIF, JPG és TGA állóképekbe menthetünk, animációinkat pedig GIF, AVI és SWF (Flash) formátumba képezhetjük le. AVI esetén nagy szabadsággal tömöríthetünk, bármely kodek használható. Ily módon minden adott, hogy honlapunkat pontosan olyan térmodellekkel, animációkkal, hirdetésekkel lássuk el, ami oda illik. (A szoftver megtalálható a PC World októberi számának CD-mellékletén.)

Egri Imre