Elektronikai lomtalanítást javasol az MDF

Vágólapra másolva!
A hagyományos lomtalanításhoz hasonlóan a kidobásra ítélt elektronikai eszközök összegyűjtését javasolja az MDF. Pettkó András MDF-es országgyűlési képviselő az e-hulladék problémakörének törvényi szabályozását sürgeti.
Vágólapra másolva!

Pettkó András, az MDF frakció- és az informatikai bizottság tagja szerint az eddigi kezdeményezések során nem kapott hangsúlyt az információs társadalom technikai eszközeinek elhasználódásából keletkező veszélyes hulladékok kérdése. Pedig a környezetre - és ezen keresztül a lakosság egészségére - egyaránt kockázatot jelentenek a személyi számítógépek rákkeltő kadmiumot tartalmazó fém szerkezeti elemei, a monitorok, a felhasznált nyomtatott áramkörök, valamint az ezen eszközöknél is jelentős mennyiséget kitevő műanyagok.

Magyarországon jelenleg mintegy 1,5 millió személyi számítógép és több mint6 millió mobiltelefon van napi használatban. Magyarországon jelenleg az évente lecserélt 2,5 millió mobiltelefon mellett körülbelül 100-150 ezer számítógép és mintegy 20-30 ezer monitor kerül ki a használatból - áll az MDF közleményében.

Az elektronikai veszélyes hulladékok kezelésének törvényi szabályozása azért is sürgető feladat, mert a várható 2004-es Európai Uniós csatlakozás esetén, 2005. január 1-jétől kötelezővé válik Magyarország számára az ilyen hulladékok szabályozott begyűjtése, kezelése - hívja fel a figyelmet az MDF-es képviselő. Amennyiben nem születik meg az erre vonatkozó magyar szabályozás, úgy számunkra kötelezővé válik az EU-normák feltétlen érvényesítése. Erre azonban nem tud felkészülni addigra sem a magyar környezetvédelem.

Elektronikai hulladékexport az USA-ból/techbazis/internet/20020225elektronikai.html

Pettkó András elmondta, hogy Nyugat-Európában - ahol a számítástechnikai ellátottság sokkal magasabb szintű hazánkénál - számos különböző megoldás felmerült már az informatikai hulladék kezelésére. Németországban például a számítástechnikai és mobil kommunikációs eszközök árába termékdíj beépítését tervezik, azzal a céllal, hogy ne az államot terheljék a begyűjtés és ártalmatlanítás költségei. Az MDF Magyarországon azonban nem javasol olyan konstrukciókat a probléma megoldására, amelyek növelhetik a felhasználókra háruló költségeket, az informatikai eszközök árát.

Éppen ezért Pettkó azt javasolja, hogy évente kétszer szervezzenek informatikai lomtalanítást Magyarországon. Ez azt jelentené, hogy a megszokott lomtalanításhoz hasonlóan, adott időpontokban és helyszíneken, cégek és egyéni felhasználók egyaránt lerakhassák a keletkezett informatikai hulladékot, amelynek elszállításáról és szakszerű kezeléséről központilag gondoskodnak. A képviselő a parlament következő heti ülésszakán kérdést nyújt be Kovács Kálmán informatikai- és hírközlési miniszterhez az informatikai szektorban keletkező veszélyes hulladékok kezelésére vonatkozóan.