Dazzle DVD Complete 2: DVD-szerkesztés otthon

Vágólapra másolva!
Sok olyan, otthoni felhasználók részére készült szerkesztőprogram van a piacon, amely egyszerű kezelhetőséggel és mégis látványos eredménnyel kecsegteti a felhasználót. A DVD-írók tulajdonosai abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy drága pénzen vásárolt hardverük mellé többnyire szoftver is jár. Ezek többnyire nem túl sokat tudnak, ellenben száz dollár körüli összegért már egy másik műfajba is belekóstolhat az amatőr videós.
Vágólapra másolva!

Ahhoz, hogy a megfelelő MPEG-2 videókból és járulékos anyagokból DVD születhessen, olyan szoftverre van szükségünk, amelynek segítségével létrehozhatók a megfelelő kapcsolatok anyagaink között, esetlegesen menürendszerrel láthatjuk el azokat, majd mindezt szabványos DVD formába rendezhetjük. Még jobb, ha írófunkcióval is rendelkezik, és egyből képes korongra vésni munkánk eredményét. A Dazzle DVD Complete 2.02 kényelmes és mégis funkciókban gazdag. Kellemes átmenet egy professzionális DVD-szerkesztő és egy nagyon könnyen kezelhető, varázslókon alapuló DVD-s szoftver között. Indítás után egy választásos menüvel szembesülünk, ahol azt dönthetjük el, hogy milyen bonyolult projektvezetési metódust szeretnénk alkalmazni. A metódusválasztó ablak hátterében feltűnik az alkalmazás főképernyője. Szellős, könnyen átlátható, minden felesleges sallangtól mentes. Igazán azonban csak akkor ismerkedhetünk meg vele, ha valamilyen tartalmat is adtunk a projektnek.

Üzemmódok

Első a lehetőségek sorában a Quick DVD Wizard mód, amely a lehető legegyszerűbb. Nevet adhatunk a projektnek, aztán rögtön a feldolgozandó mozibetéteket várja program. Ha rákattintunk a hozzáadás (Add movie) zöld keresztjére, akkor egy újabb ablakban eldönthetjük, hogy a már projektbe importált, ismert elemeket adjuk hozzá az aktuális anyaghoz, új állományt integráljunk, digitalizáljunk-e külső forrásból, netalán állóképeket (slide show) forgassunk be. A típusok között füles panelek segítségével válthatunk. Miután megadtuk az állományt, ellenőrzi annak típusát, elvégzi az esetlegesen szükséges és végrehajtható konverziókat, majd legenerálja a VOB állományt. Természetesen több lépésben, több videoanyagot is hozzáadhatunk a projekthez, és csak a végén kell elindítanunk az átalakítást. Ez a legegyszerűbb eljárás - viszont a végleges DVD sem fog mást tartalmazni, mint videókat, nincs lehetőségünk látványos menüt szerkeszteni.

Házimozi-teszt: Ígéretes középkategória/techbazis/multimedia/20021029hazimoziteszt.htmlHangfalteszt: Hangorkán a nappaliban/techbazis/multimedia/20021003hangszoroteszt.html

A következő mód a Home DVD Wizard nevet viseli, amely az előzőekhez képest annyit bővül, hogy anyagimportálás után elbíbelődhetünk a fejezetpontokkal. A menüvezérelt folyamatban felbukkan egy új elem: borítót is szerkeszthetünk felvételünkhöz. Ebben az a nagyszerű, hogy sablonok alapján dolgozik ugyan, de önállóan kiemel képkockákat a felvételből, felhelyez egyet a fedőlapra, és még a hátlapra is jut. Kiszedi a fontos információkat a beállított projekttulajdonságokból, vagyis a hátlapon magától feltünteti az anyag régiókódját, képarányát, nyelvét, feliratokat stb. Nagyszerű CD-címketervet is rögtönöz. Ez a mód már önállóan, a kiválasztott stílusnak megfelelő DVD-menüt is szerkeszt anyagainkhoz.

A harmadik szerkesztői mód, a Business DVD Wizard nem a fő filmbetétek hozzáadásával kezdődik, hanem megadhatunk egy úgynevezett Overture (előhang) klipet is, amelyet minden lejátszóba helyezéskor automatikusan elindít. Ilyen például az igen sok DVD indításakor látható FBI figyelmeztető üzenet. Ettől a lehetőségtől eltekintve pontosan azok a képességek állnak rendelkezésünkre, mint az előző esetben.