Depressziósak az IT-ipar dolgozói

Vágólapra másolva!
A csillogó-trendi látszat ellenére nem mindig fenékig tejfel az információ-technológiai szektorban dolgozók élete - állítja egy felmérés. A kutatás készítői szerint az IT-munkásokra nehezedő nagy nyomás sokszor vezet depresszióhoz.
Vágólapra másolva!

A kaliforniai egyetemen (UCLA) végzett kutatás a high-tech munkahelyek alkalmazottaira gyakorolt szociológiai-pszichológiai hatásokat vizsgálta. A felmérés eredménye szerint bár sokak szemében az IT-állások a szigorú hierarchia nélküli, kötött munkaidőtől mentes munkavégzés prototípusai, a valóságban a gyakori - sokszor számolatlan - túlórák, a szigorú határidők és a fokozott elvárások miatt extrém mennyiségű munka nehezedik az alkalmazottakra.

A kutatást vezető Sean O'Riain állítja, hogy a napjaikat irodai, "fehér galléros" környezetben töltő, nagy szakértelmet birtokló szakemberek - a professzor alapvető példaként a programozókat említi - a látszat ellenére sok tekintetben hasonlítanak a XIX. századi gyári munkásokra. A professzor szerint a XXI. század "mintamunkahelyén" a naphosszat képernyőkre meredő dolgozók helyzetén nem javított az iparág gyors felfutása utáni lassulás sem: sokaknak ekkor kellett saját bőrükön is megtapasztalni a szociális védőháló hiányát. A jövedelmek folytatólagos biztonságának garantálása és a hosszabb távú perspektívák felvázolása sokat javítana a helyzeten - állítja O'Riain.