Jó véleménnyel vagyunk az internetről

Vágólapra másolva!
A magyar nethasználók elégedetten nyilatkoznak, ha az internetről mint médiumról van szó. Leginkább a legfiatalabb korcsoport hozzáállása pozitív, összességében pedig a világháló itthoni megítélése jobb, mint az Egyesült Államokban.
Vágólapra másolva!
Kapcsolataink és a háló/techbazis/internet/20021211internet.htmlA WIP 2002-ről altalánosságban/techbazis/internet/20021127sokunkat.html

A hazai netezők leginkább a hálón található információk mennyiségével elégedettek - áll az internet társadalmi összefüggéseit feltérképező World Internet Project (WIP) 2002-es jelentésében. A TÁRKI és az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ (ITTK) által közösen végzett felmérés számai szerint - 1-5-ös elégedettségi skálán - az internet általánosságban vizsgálva 4-es osztályzatot kapott. Hasonlóan jól szerepelt a más emberekkel történő kommunikáció lehetősége (4), első helyre pedig a már említett információk mennyisége tényező került. A milyen mértékben elégedett ...? kérdésekre a legalacsonyabb átlagot a csatlakozás sebessége (3,4) és a termékek, szolgáltatások elérhetősége pont (3,8) kapta. Érdekesség, hogy ezeknél a számoknál a világszerte számos országban elvégzett WIP-kutatások amerikai eredményeivel összevetve nem találhatók jelentős eltérések.

A magyarországi WIP-kutatás a nemzetközi összehasonlító jellegű World Internet Project része. A kutatásból és az egyes országok úgynevezett információstársadalom-indexének összehasonlításából kiderül, hogy Magyarország jelenleg a 27-28. helyet foglalja a folyamatosan változó globális ranglistán.



Legtöbbünk szerint az internet jobbá teheti a világot

A WIP-felmérés készítői arra is megpróbáltak fényt deríteni, hogy az internetet használók és nem használók hogyan ítélik meg az új kommunikációs technológiák (internet, mobilfónia) terjedésének folyamatát, azaz, hogy ezek jobbá vagy rosszabbá teszik-e a világot. A kérdésre adott válaszokból - összehasonlítva a 2001-es adatokkal - kiderül, hogy az elmúlt egy évben tovább javult az új médiumok megítélése: mind az internethasználók, mind a távolmaradók körében az elmúlt 12 hónapban csökkent azok száma, akik szerint a világot rosszabbá teszik az új technológiák, és ezzel párhuzamosan nőtt az optimisták száma.

Jobbá tesziRosszabbá tesziNem változikNem tudja
Használ
internetet
764191
Nem használ6092110
Az új technológiák jobbá vagy rosszabbá
teszik e a világot? (százalék)

Megfigyelhető, hogy a technológiai optimizmus csökken az életkor előrehaladtával. Míg a 15-17 éves korosztályban a megkérdezettek 78 százaléka, a 60 év feletti korcsoportban már csupán az emberek 46 százaléka szimpatizál a változásokkal.

Használói szerint megbízható


A net használói és nem használói igen eltérően gondolkodnak a hálón fellelhető információk megbízhatóságáról és pontosságáról - derül ki a kutatásból. Az internetezők több mint fele (56 százalék) szerint az online beszerzett információk megbízhatónak tekinthető, ezzel szemben az internetet nem használók közül csak 20 százalék azok aránya, akik hasonló véleményen vannak. Természetesnek tekinthető egyébként, hogy utóbbi csoport közel fele nem tudja megítélni a kérdést, lévén, nem ismerik a médiumot.

Szinte semennyiKisebb részeNagyjából a feleNagyobb részeNem tudja
Használ
internetet
0534565
Nem használ16242048
A neten található információk mekkora része megbízható és pontos? (százalék)