Januári színes Nokiák

Vágólapra másolva!
Leteszteltük a Nokia színes kijelzovel felszerelt, új MMS mobiltelefonjait. A GPRS adatátvitelre alkalmas 3510i és 6100 jelu modellek néhány héten belül Magyarországon is hozzáférhetők lesznek.
Vágólapra másolva!

Cikkünkben a finn gyártó fiataloknak szánt, alsó-középkategóriás, 3510i típusjelzésű készülékét (a 3510 utódját), illetve az üzletemberek igényeihez igazított 6100-s mobiltelefont mutatjuk be. A készülékek főbb paramétereiben közös, hogy mindkettő támogatja a GPRS csomagkapcsolt adatátvitelt, a multimédiás üzenetek (MMS) küldését és fogadását, továbbá MIDPJava-programokat ehet letölteni rájuk. Noha mindkét készülék 4096 szín megjelenítésére alkalmas kijelzővel van felszerelve, a drágábbik 6100 modellben található LCD nagyobb felbontást tud megjeleníteni, mint a 3510i-é.

Forrás: ORIGOA Nokia 2002 szeptember elején jelentette be a 3510i típusjelzésű mobiltelefont, amely külsejét tekintve nagyban hasonlít a korábban nagy népszerűségnek örvendett 3300-as termékvonal tagjaira, azonban masszívabb kivitelű azoknál. Az általunk kipróbált példány bézs színű elő-, és vajszínű hátlappal rendelkezett, amely erőteljesen "játéktelefon" külsőt kölcsönzött az előd 3510-esnél 1 grammal nehezebb, 106 grammos készüléknek.

A bekapcsolást követően a legszembetűnőbb dolog a színes kijelző volt. Bár ennek alkalmazása jelentős előrelépés a 3510-be beépített monokróm LCD-hez képest, a felbontáson (96x65 pixel) nem változtatott a gyártó, így a megjelenítési képességek korlátozottak. Mivel azonban alsókategóriás mobilról van szó, a Sony Ericsson T68-asénál is kisebb felbontású kijelző használata megbocsátható a gyártónak.

Mint ismeretes, a gyártó tavaly nyár elején egyszerre két, eltérő funkciókkal felszerelt alsókategóriás mobiltelefonnal - a 3410-essel és a 3510-essel - jelent meg a piacon. A 3410-es fő újdonsága a Java (J2ME) alkalmazások, játékok letöltésének és futtatásának lehetősége, míg a 3510-es esetében a GPRS csomagkapcsolt adatátvitelen keresztüli WAP-ozás, illetve egy lecsupaszított MMS-fogadási lehetőség volt. A gyártó Series 30 szoftverét futtató Nokia 3510i végre egy készülékben tartalmazza az előbb említett összes funkciót, sőt végre normális MMS-ezésre (küldésre is) használható.

Telefonkönyv, üzenetküldés

A 3510i menürendszere nagyjából azonos a korábbi modellekével, így kezelése nem valószínű, hogy bárkinek is különösebb gondot okozna. Jól használható funkciónak bizonyult a tetszés szerint konfigurálható automata billentyűzár, a naptár, illetve a kikapcsolt telefon mellett is működő ébresztőóra. A mobil memóriájában (ez meglehetősen nagy, ha nem pakoljuk tele játékokkal, képekkel, csengőhangokkal), vagy a SIM-kártya bejegyzései közül 10-hez hangazonosítót is rendelhetünk, melynek bemondása után a telefon tárcsázza is a kívánt számot. Az SMS-ezést a magyar nyelvet is támogató prediktív szövegbevitel segíti, továbbá lehetőség van láncolt üzenetek küldésére, illetve SMS-chatre, illetve multimédiás üzenetek (MMS) küldésére és fogadására egyaránt (persze a kijelző felbontása és mérete miatt ne számítsunk arra, hogy egy bejövő fotón minden részletet tisztán fogunk látni). A 3510i dinamikusan osztja szét a rendelkezésre álló több mint 300 kilobájt memóriát a telefonkönyv-bejegyzések, az üzenetek, csengőhangok, letöltött programok között (igaz, van némi megkötés: letöltött csengőhangból például csak legfeljebb 180 kilobájtot raktározhatunk).

Adatátvitel, alkalmazások, csengőhangok

A telefonban összesen 34 különböző (hagyományos monofónikus, illetve a régi amigás játékok hangulatát idéző többszólamú) csengőhangot építettek be, melyeket WAP-ról letölthető további dallamokkal lehet bővíteni a rendelkezésre álló memória nagyságától függő mennyiségben. Természetesen a rezgő hívásjelzés sem maradt ki a telefonból. Az egyes csengési profilokat időzíteni is lehet, azaz például megadhatjuk, hogy reggel 10-ig a néma üzemmód legyen aktív, utána viszont hanggal jelezze a mobil a bejövő hívásokat.

Forrás: ORIGOA 3510i a hagyományos vonalkapcsolt (CSD) adatátvitel mellett GPRS szabványt is támogatja, a készülék egyszerre 3 szálon történő le-, és egy szálon történő feltöltést tesz lehetővé.Míg a 3510-ben egy WAP 1.1-es mikroböngésző, addig az "i" változatban már a bővített funkciókat kínáló 1.2.1-es browser található meg, amely mobiltárca-funkcióval egészül ki. Ez utóbbi lehetővé teszi, hogy WAP-on keresztüli vásárláskor a készülékbe előzetesen bevitt, s abban biztonságosan tárolt adatokat (például bankszámlaszám, név, cím, stb.) egy gombnyomással előhozhassa a felhasználó.

WAP-on keresztül a mobil tulajdonosa csengőhangokat, háttérképeket és új MIDP Java-alkalmazásokat tölthet le a készülékre, például a Club Nokia oldaláról. A 3510i-n alapból 3 játék (egy logikai, egy pingpong és egy ejtőernyős program, utóbbi a Super Nintendóról lehet ismerős) kapott helyet, ezeket azonban ki is lehet törölni a memóriából, s helyükre újabbakat tölteni (avagy többlet-tárhelyet biztosítani a telefonszámok és az üzenetek számára). A letölthető. JAR kiterjesztésű fájlok mérete darabonként nem haladhatja meg a 64 kilobájtot.

Összegzés

Az alapcsomag részét képező 950 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátorral tapasztalataink alapján egészen hosszan használható, a hivatalos gyári adatok szerint a Nokia 3510i akár 13 napos készenlétet, és 2,5-4,5 órás beszélgetési időt tud biztosítani a hálózati viszonyok függvényében.

Összességében elégedettek voltunk a Nokia új alsókategóriás mobiltelefonjával, amely egyszerű használhatósága, új funkciói (színes kijelző, játékletöltés, polifónikus csengőhangok, GPRS, MMS) révén nagy sikerre tarthat számot főként a fiatalabb korosztály tagjai körében, ha elfogadható áron tudják kínálni a 3510i-t. Fontosabb negatívumként azt tudnánk felhozni, hogy a telefonon nem a Pop-port elnevezésű, az újabb Nokia-mobilokban alkalmazott csatlakozó kapott helyet, ennek híján pedig nem lehet a különböző újfajta kiegészítőket (például kamera, hangszórók) a 3510i-hez illeszteni.