Bírósághoz fordulnak az alternatív telkók

Vágólapra másolva!
Az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesülete szerint túl nagy összeget kell befizetniük a távközlési támogatási alapba. Miközben a szervezet a helyzet orvoslását kéri, az informatikai minisztérium ugyanezt ígéri.
Vágólapra másolva!

Az alternatív távközlési szolgáltatók az Alkotmánybírósághoz fordulnak azért, mert egy kormányrendelet szerint aránytalanul nagy összeget kellene befizetniük az egyetemes távközlési alapba (ETA) - közölte az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesülete (ATSZE) pénteken az MTI-vel. Az ATSZE szerint a befizetett összeg egyoldalúan tovább gazdagítaná a korábban az egyik legnagyobb profitnövekedést elérő hazai üzleti vállalkozást, a távközlési piaci versenyben ellenérdekelt Matávot.

Az egyetemes távközlési alapot a törvény azért hozta létre, mert a távközlési cégeknek a jogszabály szerint olyan területeken is szolgáltatniuk kell, ahol nem éri meg. A lényegesen költség alatti árú egyetemes szolgáltatások esetében a távközlési alapból pótolják a társaságok számára azt az összeget, ami a szociálisan rászorulók által fizetett előfizetési díj és egy valóban költségalapon számított előfizetési díj között van.

Az ATSZE a közlemény szerint azt követően fordult a nyilvánossághoz, hogy nem tudott megállapodásra jutni az Informatikai és Hírközlési Minisztériummal az alapba történő befizetések mérsékléséről. Az alappal, illetve az abba történő be- és kifizetések mértékével kapcsolatos alkotmányossági aggályaik miatt az ATSZE elkészítette alkotmánybírósági beadványát, és az alternatívok további jogi lépéseket is tesznek. A dokumentum felidézi, hogy az alapra vonatkozó kormányrendeletet 2003. január 25-én hirdették ki, s ezáltal érvényesíthetővé vált a volt monopolszolgáltató által nyújtott egyetemes szolgáltatások finanszírozása. Ugyanakkor a hírközlési törvény a rászorultság elvét írja elő, s az alapot az indokolt és máshonnan meg nem térülő költségek csökkentése érdekében hozta létre. Az alternatívok ugyanakkor megállapítják, hogy az egyetemes szolgáltatás finanszírozása a legújabb kormányrendelet szerint elszakad a hírközlési törvényben előírt rászorultság elvétől: az alternatív szolgáltatókat arra kényszeríti, hogy befizetéseikkel más vállalatok által kínált kényelmi szolgáltatásokat, például nyaralók, riasztó rendszerek távközlési költségeit támogassák. Mivel a támogatás mértéke nincs korlátok közé szorítva, a volt monopolszolgáltató által megadott költségeket korlátlanul és teljes mértékben megtéríttetheti az alapból - áll a közleményben. Éppen ezért a befizetési kötelezettséget az alternatív társaságok többletadóként érzékelik, amelyet a további hazai befektetéseiktől kell elvonniuk.

Májusra elkészül az új hírközlési törvény/techbazis/internet/20030131majusra.htmlTovábbra is megosztott a távközlési piac/techbazis/internet/20020828tavkozles.html

Ezzel összefüggésben korábban Straub Elek, a Matáv elnök-vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: a Matáv, illetve a helyi telefontársaságok egy évvel ezelőtt kötöttek külön-külön kétoldalú szerződést a kormánnyal arról, hogy a távközlési törvényben előírt egyetemes szolgáltatást nyújtanak az előfizetőknek, s befizetik az ezt finanszírozó távközlési alapba az árbevételarányosan rájuk eső részt. Straub Elek rámutatott: a probléma abból adódik, hogy nem minden társaság szándékozik befizetni a kormányrendeletben rögzített árbevételarányos összeget az alapba, s így előfordulhat, hogy az alapból nem tudják megtéríteni az egyetemes szolgáltatást végző társaságok ebből adódó bevételkiesését. Az elnök-vezérigazgató hangsúlyozta: a Matáv eleget tesz befizetési kötelezettségének, ám ha a társaság, illetve más helyi szolgáltatók nem kapják meg a pénzüket, a megkötött kétoldalú szerződések érvényüket veszíthetik. Ebben az esetben pedig megszűnhetnek a szociális csomagok.

A szaktárca a helyzet orvoslását ígéri

A problémával kapcsolatban pénteken nyilatkozott az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) is. Pataki Dániel helyettes államtitkár közölte: a tárca még az idén radikálisan csökkenti az internetszolgáltatók és a kábeltévés társaságok befizetési kötelezettségeit az egyetemes távközlési támogatási alapba. A távközlési alapba befizetendő összeggel kapcsolatban az informatikai miniszter február 15-re hívta össze a Távközlési Kerekasztal következő ülését. Pataki Dániel elmondta: a szolgáltatóknak február 28-ig csak a 2002. évi díjat kell befizetniük a távközlési alapba, mivel a kerekasztal ülésén nagy valószínűséggel már mérsékelik az idei első negyedévre esedékes díjakat.

(A Matáv Rt. az [origo]-t kiadó Axelero Internet Rt. tulajdonosa.)