Intel szerverekre vált a Pixar

Vágólapra másolva!
A nagy sikerű animációs filmjeiről ismert Pixar filmstúdió a jelenleg használt Sun-gépekről Linux operációs rendszert futtató Intel alapú kiszolgálókra vált át.
Vágólapra másolva!

A Szörny Rt. és a Toy Story filmek alkotója platformváltásra készül. A Pixar Animation Studios renderfarmjában - azon a helyen, ahol az animációs filmek képkockáit állítják elő nagyteljesítményű számítógépekkel - használt Sun szervereket Intel processzort tartalmazó kiszolgálókra cseréli. A filmstúdió az elmúlt 6 hónapban helyezte üzemben a Racksaver cégtől vásárolt, 1024 darab, 2.8 GHz-es órajelen működő Intel Xeon processzort tartalmazó kiszolgálórendszert.

A stúdió új animációs filmje, a 2004-ben mozikba kerülő The Incredibles már az új, Linuxot futtató szerveren készül majd, s ehhez a vállalat Renderman nevű szoftverét is portolták a nyílt operációs rendszerre. A Pixar renderfarmján több mint 7 évig használtak Sun szervereket. Az egyik legutóbbi sikerfilm, a Szörny Rt. képkockáinak legenerálását 250 darab középkategóriás Sun kiszolgáló végezte, melyekben egyenként 14 darab processzor, 14 gigabájt memória, és 196 gigabájt memória volt megtalálható.

Bár a Pixarnál végbemenő platformváltás nem hat közvetlenül a Sun pénzügyi helyzetére, szimbolikus értéke jelentős. A múlt év során több filmstúdió -többek között az Industrial Light and Magic, vagy a DreamWorks - is átpártolt a Unixot futtató, jellemzően RISC (csökkentett utasításkészletű) processzort tartalmazó komputerekről a hagyományos Intel, vagy AMD-chippel felszerelt, linuxos rendszerekhez. Mindez az Intel egyik marketingigazgatója szerint annak köszönhető, hogy míg az Intel alapú szerverek olcsóbbak a RISC-processzorral szerelt, Unixot futtató kiszolgálóknál, a teljesítménybeli eltérés egyre kisebb lesz közöttük.