A Photoshop hátországa

Vágólapra másolva!
Amióta a plug-in koncepció megszületett, azaz a nagy szoftverek alá a kis független cégek is tudnak fejleszteni kiegészítő programrészeket, több ezer kis "bedugós" progi született.
Vágólapra másolva!

Az Alien Skin nevű szoftvercég régóta gyárt különféle filtereket Photoshop alá, benne hasznosabbak és vannak olyanok, amelyeket csak udvariasság okán említettünk. Most viszont két olyan csomaggal álltak elő, amelyek még a Photoshop Unplugged-hívőket is megadásra késztethetik.

Egyik az Image Doctor, mely azzal a szándékkal született, hogy néhány gyakori képhibát gyorsan, egyszerűen korrigálni lehessen. Ha ez a progi egy évvel ezelőtt jelenik meg, szerkesztőm fél kezét is odaadtam volna érte, mivel intelligensen és elegánsan javít-retusál bizonyos hibákat. A Photoshop 7 és benne a zseniális patch tool (foltozóeszköz) és healing brush (gyógyító ecset) megjelenése óta azonban már más időket írunk, a gyors és végzetes hozzászokás nyomán, nem akármilyen szolgáltatással kell előállnia annak, aki azt szeretné, hogy egyáltalán említésre méltó legyen.

Letöltés: Photoshop 7/szoftverbazis/multimedia/grafika/adobeps7tryout.htmlPhotoshop kisokos 1./techbazis/szoftver/20020517photoshop.htmlPhotoshop kisokos 2/techbazis/szoftver/20020523photoshop.html

Az Alien Skin Image Doctor plug-in csomag négy részből áll, ebből talán a legfontosabb a JPG repair filter. A képek mérete és tárolása mindig is lényeges szempont volt a digitális képalkotásban. Most pedig, hogy a digitális fényképezőgépek tömegesen elterjedtek, sokaknak állandó és visszatérő dilemmájuk: a minőség vagy a méret legyen-e fontosabb a fotózásnál.

Amikor egy digitális fotót készítünk, eldönthetjük, hogy tömörítetlen állományként vagy valamilyen, még elviselhető minőségvesztéssel járó tömörített formában akarjuk-e elmenteni képeinket. Ha teljes felbontást kérünk, még az egy gigabájtos Microdrive is hamar csurig lesz, ha tömörítünk, akkor pedig örökké vívódni fogunk, hogy vajon nem lett volna-e szerencsésebb a teljes képinformációt rögzíteni. A digitális képalkotásban a JPG-tömörítés talán a legjobb dolog. A kompresszió mértékétől függően akár tizedrészére is tömöríthetjük az eredeti állományokat. Ugyanakkor nem úgy van az, hogy beültetjük az elefántot a Trabantba, és aztán teljes épségben rángatjuk ki az előrehajtható szék mögül, a tömörítés szükségszerűen adatveszteséggel jár. A JPG nagy erénye, hogy még nagyon kritikus szemmel is alig észrevehető a változás az eredeti állományhoz képest. Az eljárás lényege, hogy mentéskor a program a képet több pixelből álló blokkokra bontja, és ezekben a blokkokban lévő, többnyire egymáshoz nagyon közel álló színinformációt átlagolja, azt írva be a tömörített állományba. Ez gyönyörűen működik nagy homogén felületek esetén. (Az üres fehér felületeket például álomszépen tömöríti, csak még nem tudjuk, hogy azok mire használhatók.)

A baj akkor kezdődik, amikor nagy ugrás van színben vagy kontrasztban, például az éleknél, ekkor a tömörítés miatt kikockásodik a választóvonal külső és belső része is. Ez a JPG-re jellemző pixelesedés vagy lépcsőeffektus, amelyet mindenki ismer, aki valaha önállóan elindított már egy képfeldolgozós szoftvert. Bármennyit is fejlődött az elmúlt pár évben a memória- és információtárolási technológia, az állományok is egyre nagyobbak, így hát belátható jövőn belül nem szabadulunk a JPG-től. De talán nem is, kell! Gondoljunk csak bele, mennyibe kerülnek a nagyobb kapacitású memóriakártyák, s ami még ennél is rosszabb, mennyi ideig tart az információk áttöltése a számítógépre.

Forrás: ORIGOAz Alien Skin Image Doctor a JPG kellemetlen hatásait hivatott kiküszöbölni. A képen látható töredezett, foltos, pixeles részeket lelágyítva, ám a színtelítettséget nem rontva kiegészíti azokat, s kifejezetten kellemes látványt hoz létre. S van még egy nagyon kellemes tulajdonsága. A színes magazinok a fiatalság-kultusz jegyében a lehető legbársonyosabb, legsimább bőrtónusokat szeretik használni, ezért láthatunk annyi túllágyított, műanyag "fóliázott csirkét" a címlapokon. Az Image Doctorral kis kísérletezés után nagyon szép, de realisztikus bőrárnyalat és felület keverhető ki. Ezt külön segíti, hogy a bőr szerkezetét némileg imitáló szemcsézettséget is elő tudunk állítani, miközben a ráncok és a bőrhibák elmosódnak. Az olyan, életszerűséghez szükséges részek, mint a szem, a száj, az orrcimpa a history brush eszközzel szelektíven helyreállíthatók.

Külön említésre méltó még a smart fill (intelligens kitöltés) nevű filter, amely látszólag a stamp tool lassúbb, nehézkesebb változata. De csak látszólag! Valójában nagyon intelligens szoftver, a stamp ugyanis csak lineárisan felülírja egy adott képpont információit a mintavétel helyéről. A smart fill viszont elemzi a háttér jellegét. Fogalmam sincs, hogyan csinálja, de képes különbséget tenni az eltérő felületek közt. Érdemes alaposabban megvizsgálni a Lomtalanítás című képen félig a beton, félig a konténer előtt elhelyezkedő hulladékot, amelyet egyetlen utasítással tüntetett el a filter.

A szoftvercsomag fennmaradó része - mint említettem - kicsit későn jött, mivel nagyon jó eszközök vannak ugyanerre az Unplugged Photoshopban is, a tisztesség kedvéért mégis említsük meg a "pattanástalanítót", amely valóban nagyon intelligensen kapkodja le a puttonykákat a bőrről.