Jövőre érezhetjük a távközlési piac változását

Vágólapra másolva!
2003 az átmenet éve, a távközlési piac igazi változásai a jövő évben indulhatnak el - hangzott el az informatikai minisztérium és több civil szervezet találkozóján. Az állami és a civil szféra képviselői a jövőben folyamatos párbeszédet folytatnak az információs társadalommal kapcsolatos fejlesztésekről.
Vágólapra másolva!

Az Informatikai és Hírközlési Minisztériumban kedden számos civil szervezet találkozott Csepeli György politikai államtitkárral és Pataki Dániel hírközlési helyettes államtitkárral. A hírközlési törvény idei módosítása kapcsán Csepeli elmondta, hogy a módosítás célja, hogy a szabályozás teljes mértékben megfeleljen az uniós jogrendszernek, emellett a távközlési tarifák jelentős árcsökkenését eredményezze. - A díjak csökkenése azonban nem egyik napról másikra következik be, inkább egy tendencia megindulásáról lehet beszélni - hívta fel a figyelmet. Az internettel kapcsolatosan elmondta, hogy lényeges a szélessávú elérések fejlesztése.

A törvény őszre tervezett módosításával Pataki Dániel kifejtette: az európai uniós direktívák figyelembe vétele mellett a minisztérium a lehetőségekhez képest szem előtt tartja a távközlési piac hazai sajátosságait. A helyettes államtitkár szerint a magyarországi szabályzást Brüsszelből leginkább az egyetemes szolgáltatás és a magas összekapcsolási díjak miatt éri kritika. Az egyetemes távközlési szolgáltatás bárki számára előírt áron és minőségben elérhető. - Magyarországon jelenleg sokan minden alap nélkül veszik igénybe a szolgáltatást, az új törvény ezen helyzetet is orvosolni kívánja - közölte Pataki, hozzátéve: vizsgálják a szolgáltatási kör technológiasemlegességének lehetőségeit is. Az összekapcsolási díjakkal kapcsolatban elmondta, hogy reményei szerint ezek már a jövő évben csökkenhetnek. A helyettes államtitkár 2003-at az átmenet évének nevezte, véleménye szerint a távközlési piac érzékelhető változásait először a jövő évben lehet majd tapasztalni. A szaktárca idén áttekinti a Hírközlési Felügyelet, a Hírközlési Döntőbizottság és a Gazdasági Versenyhivatal hatásköreit, a hatékonyabb működés érdekében.

A civil szervezetek április 22-én Informatikai Civil Kerekasztalt hoztak létre érdekeik képviseletére - közölte Vajnai Attila, az egyesület képviselője. Elmondta: a nyolc szervezetet tömörítő kerekasztal célja az internetdíjak csökkenésének elérése, a szabad szoftverek kérdéskörének képviselete a nyilvánosság előtt, valamint az informatikával és számítástechnikával kapcsolatos jogvédelem. A szervezet egyebek mellett a dial-up internet 3000, a szélessáv árának pedig 7500 forintos hatósági maximálását érné el. Németh Attila, a Netfelhasználók Érdekvédelmi Társaságának elnöke szerint az előfizetők Magyarországon igen kiszolgáltatottak a cégeknek, így jogaik védelmén, érdekeik képviseletén szükséges javítani. Szó esett a szabad szoftverek problémaköréről: a Linuxfelhasználók Magyarországi Egyesületének elnöke kapcsolódó kormányzati stratégia létrehozását szorgalmazta. A Magyar Kábelkommunikációs Szövetség vezetője fontosnak tartotta a technológiasemlegességet: Kéry Ferenc példaképpen sérelmezte, hogy a kábeltévés internetszolgáltatók kimaradtak a netes tarifák állami támogatási rendszeréből.

Az informatikai civil fórumon a felek a párbeszéd folytatásáról biztosították egymást.