Damoklész kardjától tartanak a szoftvercégek

Vágólapra másolva!
Visszatért Brüsszelből az a magyar küldöttség, mely a szoftverszabadalmak új uniós szabályozása ellen tiltakozott. Bár a szabadalmakat szabályozó javaslat ellen nemzetközi összefogás lép fel, a hazai küldött nem túl derűlátó. Az újítással a szabadalmi szakma egységes szabályozást szeretne.
Vágólapra másolva!

Magyar küldöttség is részt vett az Európai Parlament (EP) meghallgatásán, melyen az illetékesek számos ország szoftveres szervezeteinek, valamint kis- és középvállalkozásainak képviselőit fogadták. A nyolc fős magyar küldöttség egy készülő uniós direktíva elleni tiltakozásképpen látogatott Brüsszelbe: mint ismeretes, jelenleg az előkészítési fázisban van egy új javaslat, mely szigorú szoftverszabadalmi szabályozást vezetne be. A törvényjavaslat szerint a szoftverek alapvető elemei, így például egyedi algoritmusok is levédethetőek, szabadalmaztathatóak lennének. Támogatói az újítás szükségességét azzal indokolják, hogy a jelenlegi szabályozás túlságosan sokféleképpen értelmezhető, így például azt sem határozza meg pontosan, mi tartozik a hatálya alá s mi nem. Lényegesnek tartják, hogy egész Európára nézve egységes háttér szülessen meg.

Az új direktívának nagy számú ellenzője akad. Áprilisban több tucat európai akadémiai szakértő írt alá egy tiltakozó petíciót, bírálatuk szerint a szabályozás negatív hatással járna az uniós szoftverfejlesztési piacra. Ezzel egyetért a múlt héten Brüsszelt megjárt magyar küldöttség egyik tagja, Magosányi Árpád is: a Linuxfelhasználók Magyarországi Egyesütének elnökségi tagja szerint a szoftverszabadalmak bevezetése ellehetetlenítené a kisebb szoftverfejlesztő vállalkozások működését, hiszen a fejlesztésben használt elemekért borsos licencdíjat kellene fizetniük a szabadalmak birtokosainak. - A szabadalmak nem magukra a szoftverekre, hanem azok elemeire vonatkoznának, így például levédethető lenne a böngészőkben és számos egyéb alkalmazásban használatos letöltésjelző sáv ("progress bar"). A brüsszeli magyar küldöttség - melyben részt vett többek közt a Magyar Tartalomipari Szövetség, a Linux-felhasználók Magyarországi Egyesülete, a magyar Free Software Foundation Alapítvány és az UHU Linux képviselője is - vélekedése szerint a helyzet ahhoz hasonlítható, mintha zenei ötletek, a zenék alapelemei lennének szabadalmi joggal levédethetőek.

Magyarok a szoftverszabadalmi szigorítás ellen/techbazis/szoftver/20030507magyarok.htmlVita az uniós szoftver-szabadalmak körül/techbazis/szoftver/20030429vita1.html

Ez egy, az Egyesült Államok-belihez hasonló helyzetet teremtene, ahol a jelenleg is 30-40 ezer szoftverekkel kapcsolatos szabadalom van bejegyezve. Fischer Zsolt, a Publishing Factory Kft. képviselője arra a felvetésre, miszerint az USA szoftveripara ennek ellenére jól működik, elmondta, hogy ezek a szabadalmak a levegőben lógnak. Tulajdonosaik csak akkor érvényesítik őket a kisebb fejlesztőkkel szemben, ha azok már akkorára nőnek, hogy sérthetik piaci érdekeiket. Ezen a módon a szabadalmak egyfajta Damoklész kardjaként lebegnek, az Európai Unióban pedig az új szabályozás elfogadása esetén lebegnének a kis és közepes szoftvercégek feje fölött. - A gazdasági és etikai megfontolások mellett az is a szoftverszabadalmak bevezetése ellen szól, hogy a szerzői jogok szabályozása - melyet a szabadalmaktól elválaszt a törvénykezés - megfelelő védelmet biztosít a szoftverfejlesztők jogai védelmének - vélik a tiltakozók.

A szoftverszabadalmakkal kapcsolatban másképpen vélekedik Schwarczkopf József, a Magyar Szabadalmi Hivatal osztályvezetője. Szerinte például semmiképpen sem lehetséges a letöltésjelző sáv szabadalmaztatása, hiszen egy szabadalmi kérelemnél lényeges, hogy annak tárgya valamilyen új dolog legyen s a "progress barról" ez semmiképpen sem mondható el. Schwarczkopf emellett cáfolta a brüsszeli küldöttség azon állítását, miszerint egy szabadalom bejegyzése mindössze egy űrlap kitöltéséből áll, mely aztán mindenféle ellenőrzés nélkül átmegy a hivatali procedúrán. - Egy új szabadalom engedélyezését alapos vizsgálat előzi meg, ennek részeként fontos az "újdonságkutatás", azaz annak vizsgálata, hogy a kérelem tárgyát nem előzte e meg hasonló megoldás - tette hozzá. A szabadalmi hivatal osztályvezetője a vitatott javaslat tartalmának értékelése nélkül elmondta: mindenképpen jónak tartja, hogy egységes iránymutatás születik a területen.

A szoftveresek brüsszeli küldöttségének tájékoztatása szerint egyébként az Európai Parlament "érzékenyen reagált" a nemzetközi összefogásra, Magosányi ennek ellenére valószínűnek tartja, hogy a javaslat június folyamán elfogadásra kerül. - Jelenleg nagyon erős a lobbi, mely a szoftverszabadalmak mellett áll. A javaslat elfogadására felkészültünk, s arra is, hogy ezután különböző utakon próbáljuk felhívni a figyelmet ennek veszélyeire, valamint megtámadjuk a szabályozást - közölte, hozzátéve: magyarországi szervezetekhez és pártokhoz is fordulnak annak érdekében, hogy a tudásalapú társadalom kiépítését, valamint az iparág kis- és középvállalkozóinak létét ne veszélyeztethesse az új szabályozás. Az elmúlt hétvégén európai tiltakozók nemzetközi összefogás keretében 140 ezer aláírással ellátott petíciót juttattak el az EP-hez.