Digimax V4: fényképezőgép a Samsungtól

Vágólapra másolva!
A közelmúltban a Samsung teljes erőbedobással kapcsolódott be a digitális fényképezőgépek gyártásába, amelynek eredménye a Digimax sorozat. A széria V4 jelű tagját teszteltük.
Vágólapra másolva!

A Digimax-család legfiatalabb tagja a V4-es modell, amely nagy felbontású, 4 megapixeles CCD-t tartalmaz. Ez azonban nem az egyetlen különlegesség, amelyet ez a gép a felhasználó számára tartogat, hiszen a gép Schneider Varioplan zoomobjektívet kapott, mely fókusztávolsága 7,7 és 23 mm között változtatható. Ez kisfilmes gépre vetítve 38-tól 113 mm-ig terjedő zoomot jelent. A kamera meglehetősen kis méretű, de szinte minden olyan szolgáltatással rendelkezik, amely egy automata géptől elvárható. A legfeltűnőbb a készülék hátoldalán elhelyezett LCD, amely méretét tekintve majdnem 4 cm-es. Természetesen hagyományos, átnézeti keresővel is rendelkezik. A készülék hátoldala azonban még számos hasznos kezelőszervet tartalmaz.

A menürendszer elérésére egy különlegesen formatervezett joystick szolgál, amely számos egyéb szolgáltatást is elérhetővé tesz. Ilyen például a makro üzemmód, a vaku ki- és bekapcsolása vagy éppen az önkioldó. A zoomgomb, bár meglehetősen aprócska, egyben multifunkciós. A lejátszás során tetszés szerint kinagyíthatjuk a kép egy részletét. Az LCD mellett körben elhelyezve találjuk meg a manuális fókusz bekapcsológombját, az LCD funkciójának megváltoztatására szolgáló funkciógombot és a gyorslejátszás kapcsolóját. Szintén a gép hátoldalán kapott helyet a hálózati csatlakozó és az A/V-kimenet.


Programok és üzemmódok

A kamera egyes funkciói és üzemmódjai között a programválasztó gombbal navigálhatunk. A Samsung kamerája bár hobbifotózásra született, több olyan funkciója is van, amely a kreatívabb fényképalkotásra is alkalmassá teszi. A gépen ennek függvényében összesen 8 különféle üzemmódot választhatunk ki. Ezek között egyaránt megtalálhatjuk a gyári programokat és a manuális beállításokat. Amennyiben azt szeretnénk, hogy szinte semmi dolgunk ne legyen, és mindent a gépre szeretnénk bízni, az easy módot választhatjuk. Ebben az üzemmódban viszonylag egyszerű beállításokat tehetünk. Megadhatjuk a képméretet, amely lehet nyomtatottkép-minőségű, memo, amely egy kicsit kisebb felbontást takar, illetve az e-mail, amely alkalmassá teszi, hogy a képeinket interneten is közvetítsük. A képalkotás lehet egyszeres, folyamatos, illetve külön meghatározható az automatikus expozíciós sorozat. A menürendszert aktiválva több alapbeállítást azért itt is megtehetünk, így például megadhatjuk az automatikus kikapcsolás idejét, a menü nyelvét, a dátumot és az órát, illetve a dátum típusát. Hasonlóképpen megadhatjuk az LCD fényerejét, a videokimenet szabványát.

A program üzemmódban azonban más paraméterek beállítására is mód van. A program üzemmódra átváltva az LCD-n többek között a kép méretét és a tömörítés finomságát, illetve a fénymérés módját láthatjuk. A menü lehívása után számos lehetőségünk lesz a kép paramétereinek beállítására. A kép mérete maximálisan 2272x1704 képpontból állhat és a minősége is három lépcsőben módosítható. A legjobb képminőséget az s.fine opció kiválasztásával érhetjük el, de tetszés szerint választhatjuk a fine, illetve a normál opciót is. A képek készítése során módunk nyílik arra is, hogy a lehető legjobb fénymérési rendszert válasszuk ki. Ez lehet spot és multi egyaránt, amelynek a változtatására csak a menürendszeren keresztül van lehetőségünk.

Digitális fotó rovat az [origo]-n/techbazis/digifoto/index.htmlDigifotó-pályázat májusban/techbazis/digifoto/20030430ujfordulo.htmlDigitális fényképezés a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/ipar_es_mezogazdasag/ipar,_iparugy/muszeripar,_muszertechnika/optika._foto-_es_filmtechnika/fototechnika/digitalis_fenykepezes/

Az ISO érzékenységet viszonylag tág határok között állíthatjuk be. Sötétebb téma esetén vagy gyengébb fényviszonyok között akár ISO 400-ra is állíthatjuk a gépet, míg szép, napsütéses időben elegendő az ISO 100-as érzékenység. Amennyiben persze nem kívánunk ezzel foglalkozni, természetesen az automata beállítást is választhatjuk. Hasonlóképpen járhatunk el a fehéregyensúly beállításával is. Akkor sincs semmi probléma, ha magunk szeretnénk a színhőmérséklet értékeit optimálisan megadni. A programok között olyan beállításokat találunk, amelyek megfelelnek a napos idő, a borult idő fényviszonyainak vagy éppen a neonfény és a normál izzó színhőmérsékletének.

A képek alaptónusát szintén megadhatjuk a menürendszer segítségével. Ez egyrészt lehet normál, de lehet fekete-fehér, RGB vagy éppen naplemente hangulatú. A kép élessége is hasonlóképpen, háromféle módon adható meg.