Vágólapra másolva!
Több ország együttműködésével jött létre az a szuperszámítógép, mely a svájci CERN készülő részecskegyorsítóját hivatott kiszolgálni. A kontinenseken átnyúló hálózat létrehozásában Magyarország is részt vett.
Vágólapra másolva!

A CERN (Európai Részecskefizikai Kutatóintézet) hétfőn számolt be az új szuperszámítógép sikeres beindításáról. Az úgynevezett grid 3 kontinens 12 országából köt óriási hálózatba számítástechnikai erőforrásokat, ezzel rendkívüli számítási kapacitást létrehozva. A rendszer kiépítésének célja a CERN-nél jelenleg készülő, a tervek szerint 2007-ben startoló új részecskegyorsító (Large Hadron Collider, LHC) kiszolgálása.

Az új szuperszámítógép (LHC computing grid, LCG) egyelőre tesztfeladatokat lát el, a kutatók az elkövetkező időszakban a rendszert fokozatosan bővítve és optimalizálva készítik fel az új gyorsító 2007-es indulására - áll a CERN közleményében. A kutatók szerint a Large Hadron Collider évente 12-14 petabájtnyi, azaz több mint 20 millió CD-nyi adatot generál majd, s ennek feldolgozására a grid az optimális megoldás.

Az LCG ázsiai, amerikai és európai egyetemek, kutatóintézetek számítógépeit köti globális hálózatba. Magyar részről a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet (RMKI) vett részt a grid elindításában. - A hazai kutatók a számítási kapacitás "beadásán" kívül szürkeállománnyal is részt vettek a rendszer megalkotásában, programozásában - mondta érdeklődésünkre Vesztergombi György, az intézet osztályvezetője. Elmondása szerint a jelenlegi lépéssel és a közeljövő tesztjei után a projekt a kutatási fázisból átléphet a valós szolgáltatási fázisba. - Külön öröm, hogy Magyarország részt vehetett a projektben, reményeink szerint ez kiváló referenciaként csak az első fázisa lehet annak, hogy hazánk regionális grid-központtá válhasson - fejtette ki a fizikus.

Szuperszámítógépek-linkjeihttp://vizsla.origo.hu/katalogus/informatika/hardverek/szuperszamitogepek/

A LCG rendszerébe a RMKI jelenleg 25 darab, kétprocesszoros személyi számítógéppel kapcsolódik be, ezen rendszer számítási kapacitását az intézet kizárólag csak a nemzetközi grid számára dedikálja. Egy-egy gépben két darab AMD Athlon 2000+ processzor és 1 gigabájt memória kapott helyett. A rendszert egy Intel-alapú szerver szolgálja ki, 1,6 terabájtnyi háttértárral. A projektre eddig mindössze 15 millió forintot költő RMKI reményei szerint év végére a hasonló paraméterű gépek száma megduplázódhat.